O pár týždňov nám softvérová spoločnosť z Redmontu poskytne nový, vylepšený Windows 10, ktorý príde hneď s niekoľkými zmenami. Popri pridávaní nových možností sa však dočkáme aj odstránenia niektorých, ktoré sa nestretli s veľkým úspechom. Veľký októbrový update zbaví Windows 10 celkovo až 7 nepotrebných funkcií, pričom u ďalších troch Microsoft definitívne vývoj ukončil.

Operačný systém Windows 10 je prešpikovaný tými najrôznejšími možnosťami, ktoré majú byť užitočným nástrojom pri každodennom používaní počítačov. Popri naozaj obľúbených funkciách sú tu tiež také, ktoré ostali nevyužité, prípadne o nich nikto ani len nezakopol. Microsoft v dobre viere v minulosti vyvinul niekoľko softvérových produktov pre rôzne účely. Zopár ich z októbrovej aktualizácie Windowsu 10 s označením 1809 „Redstone 5“ odstráni.

Microsoft dáva zbohom nepotrebným funkciám

Všetky vybrané funkcie sú rozdelene do dvoch kategórií, a to ne tie, ktoré budú zo systému vynechané a zvyšné už dokonca nebudú naďalej vôbec vyvíjané. Microsoft tak plánuje skončiť s funkciou, ktorá doteraz umožňovala využívať nositeľné doplnky na zabezpečenie a odomykanie Windowsu 10. Dynamický zámok sa poprvýkrát objavil vo verzii systému 1709 a uzamykal počítač vždy, keď sa spárované zariadenie vzdialilo na väčšiu vzdialenosť. Partneri Microsoftu však túto možnosť nedocenili a spoločnosť ju tak pre nezáujem prestane vyvíjať rovnako ako službu OneSync.

Nenechaj si ujsť
Microsoft mení spôsob inštalácie aktualizácií Windows 10. Prsty v tom má umelá inteligencia

V nej išlo o synchronizáciu e-mailov, kalendáru a kontaktov, pričom bol engine pridaný aj do aplikácie Outlook, no teraz ho čaká neodvratný koniec. Ten však neminie ani Nástroj na vystrihovanie, ktorý umožňuje vytvoriť úplnú snímku obrazovky, alebo výrez jej časti. Spolu s touto funkciou Microsoft priniesol aj editovanie a úpravu vytvorených screenshotov. Teraz sa však tento nástroj stane minulosťou a miesto jeho samostatného vývoja sa spoločnosť upriami na rozvoj univerzálnej aplikácie Snip & Sketch.

Zmeny zasiahnu aj ďalšie aplikácie

Zoznam funkcií, s ktorými sa vo Windows 10 od októbra nestretneme, je však ešte dlhší a celkovo sa sem zaradí 7 nepotrebných možností. Medzi vyradené aplikácie tak bude patriť Distribuovaný manažment skenovania (DSM), a to kvôli absencii akýchkoľvek zariadení, ktoré by ju podporovali. K tomu sa pridá aj funkcia FontSmoothing, aplikácia Hologram, ktorá bola nahradená Zobrazovačom zmiešanej reality či nástroj limpet.exe.

Rovnako sa rozlúčime aj s aplikáciou pre synchronizáciu smartfónu s počítačom, správou modulu TPM a zruší sa tiež spôsob uverejňovania aktualizácií na serveri WEDU, ktoré sa presunú do katalógu Microsoft Update.

Zobraziť celú galériu (1)
Windows Love/YouTube

Tieto kroky tak majú podľa Microsoftu zbaviť Windows 10 prebytočných funkcií, ktoré zo systému odídu už o pár týždňov. Vývoj veľkej októbrovej aktualizácie je takmer vo finálne, pričom ju už spoločnosť testuje spolu s beta testermi. Tí sa však sťažovali na otravné upozornenie prehliadača Edge, ktorý sa snaží používateľa odradiť od inštalácie Firefoxu, alebo prehliadača Chrome. Zatiaľ nie je isté, že sa táto notifikácia dostane aj do oficiálnej aktualizácie, no to sa ukáže už onedlho.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom