Softvérový gigant z Redmontu neustále pracuje na rôznych vylepšeniach svojho posledného operačného systému. Jednou z očakávaných noviniek však teraz nebude moderná funkcia, ale možnosť, s ktorou sme sa mohli stretnúť už v jednom z jeho prvých Windowsov. Microsoft prekope Windows 95, aby z neho priniesol na Windows 10 nástroje „PowerToys“ pre kustomizáciu používateľského rozhrania a vývoj nových možností.

Starý Windows 95 zavítal poprvýkrát na trh ešte v roku 1995, kedy priniesol používateľom stolových počítačov vylepšené pracovné prostredie a nové grafické zobrazenie systému Microsoftu. Ten doň zabudoval aj užitočný koncept, ktorý umožnil prispôsobiť si používateľské prostredie, rýchlo odosielať súbory a príkazy do schránok, príkazového riadka alebo na pracovnú plochu, informoval The Verge.

Microsoft „oživí“ legendárne nástroje z Windowsu 95

Funkcia „PowerToys“ sa však z Windowsu vytratila po nástupe Windowsu XP, no teraz opäť ožije na GitHube, kde Microsoft ponúkne každému vývojárovi možnosť vytvoriť nové nástroje pre jeho Windows 10. Zdrojový kód bude pre prvé dve vyvíjané funkcie publikovaný ako open-source už v priebehu tohto leta, informoval ZDNet. Týmto krokom tak do moderného systému Microsoftu môže pribudnúť mnoho užitočných funkcií, ktoré uľahčia používateľom prácu s Windowsom 10.

Nenechaj si ujsť
Ikonický Windows 95 si môžeš nainštalovať aj ty. Takto zažiješ poriadnu dávku nostalgie na všetkých zariadeniach

Na vlastných riešeniach pracuje aj samotná spoločnosť, ktorá si pre tento nový systém pripravuje v „PowerToys“ dve spomínané novinky. Prvou z nich bude možnosť, ktorá pri prekrytí ikony zväčšenia okna aplikácie ponúkne možnosť pre odoslanie aplikácie na inú pracovnú plochu, čím sa zjednoduší práca s viacerými obrazovkami naraz. Ďalšia funkcia poskytne používateľovi náhľad klávesových skratiek systému, pokiaľ podrží tlačidlo Windowsu dlhšie ako 1 sekundu, informoval Neowin.

Pribudnúť môže ďalších 10 nástrojov

Microsoft sa tak rozhodol zdieľať s verejnosťou ďalší zo zaujímavých projektov, pričom ešte v marci tohto roka publikoval na GitHube aj kód aplikácie Kalkulačka pre Windows. Postupným vytváraním nových funkcií tak môžu rôzni vývojári prispieť k zlepšeniu funkcií Windowsu 10. V prípade „PowerToys“ doplnku spoločnosť zvažuje aj niekoľko ďalších možností, ktorých zoznam nájdeš na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom