Minulý mesiac sme ťa informovali o odhalení zavádzajúceho faktu na pevných diskoch Red od spoločnosti Western Digital, ktorá používala technológiu zápisu SMR (Shingled magnetic recording) v niektorých diskoch bez toho, aby o tom informovala spotrebiteľov. Firma teraz kvôli tomu čelí hromadnej žalobe od zákazníkov, informuje Arstechnica.

Nejde o jedinú spoločnosť, dopustila sa však najväčšej chyby

Počas apríla sme boli svedkami nepríjemného odhalenia zavádzania troch „tradičných“ výrobcov pevných diskov – Toshiba, Western Digital a Seagate – ktorí bez informovania spotrebiteľov používali v niektorých svojich modeloch technológiu zápisu SMR (Shingled magnetic recording), čo vedie k ohrozeniu bezpečnosti dát, ktoré sa na takomto disku nachádzajú a pri dostatočnom naplnení disku sa aj k výraznému spomaleniu jeho prenosovej rýchlosti.

Jediný Western Digital však túto technológiu využíval aj v diskoch Red určených pre NAS servery, a preto teraz čelí hromadnej žalobe od spotrebiteľov, ktorú iniciovala právnická firma Hattis Law. Zákazníci sa sťažujú na výrazné zníženie výkonu pri zápise a občasných zlyhaniach celej jednotky, najmä pri jej použití v RAID poliach NAS serveru.

Zobraziť celú galériu (3)
Po celom svete rastú obrovské dátové centrá. Zdroj: JumpStory

Medzi disky Red, pri ktorých sa technológia SMR používa, patria jednotky s kapacitou od 2 TB do 6 TB, pričom konkrétne ide o modely WD20EFAX, WD30EFAX, WD40EFAX a WD60EFAX.

Problémom pri SMR technológii je to, že pri zápise sa susedné magnetické vrstvy môžu prekrývať. To umožňuje výrobcom zvýšiť kapacity pevných diskov, keďže jednotlivé zapísané vrstvy sú tak hustejšie na sebe.

Ak však prebieha zápis na miesto, kde sa na susednej vrstve stále nachádzajú platné dáta, musí disk najprv tieto dáta načítať a následne ich prepísať spolu s ostatnými údajmi, čo spôsobuje výrazne spomalenie jeho zapisovacích rýchlostí.

Zobraziť celú galériu (3)
WD, Princíp fungovania zápisu na disk technológiou SMR

Tento „utajený downgrade“, ktorý je pochopiteľne odôvodnený znižovaním nákladov, je voči spotrebiteľom obzvlášť klamlivý, pretože Western Digital inzeruje disky Red ako priamo určené pre použitie v NAS serveroch či RAID poliach.

Je však všeobecne známe, že technológia SMR nie je vhodná do RAID a NAS, pretože môže spôsobiť trvalé zníženie výkonu zápisu a zlyhania jednotiek. Situáciu zhoršuje aj fakt, že Western Digital tieto obvinenia najprv odmietal a priznal ich až po tlaku širokej verejnosti.

Zobraziť celú galériu (3)
Wester Digital disky Red spoločnosť propagovala ako priamo určené pre použitie v NAS serveroch / Zdroj: Screenshot / Western Digital

Vrátenie peňazí alebo výmena jednotky

Hattis Law preto v žalobe na Western Digital požaduje, aby spoločnosť vlastníkom diskov Red s technológiou SMR buď poskytla vrátenie plnej sumy alebo disky bez nákladov pre zákazníka vymenila za jednotky s technológiou CMR, ktoré sú pre použitie v NAS serveroch omnoho vhodnejšie.

Pevným diskom sme sa podrobnejšie venovali aj nedávno, keď sme sa pozreli na nové štatistiky, ktoré odhalili nekvalitné jednotky aj u tých najznámejších výrobcov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom