Veľké firmy využívajúce veľa úložísk musia svoje dátové centrá neustále vylepšovať a rozširovať. Pritom sa chcú spoľahnúť na kvalitné pamäťové média, ktoré by aj pri veľkej záťaži vydržali fungovať bez poruchy čo najdlhšie. Nie vždy je však všetko ideálne a svoje o tom vie aj prevádzkovateľ cloudového úložiska, spoločnosť Backblaze, ktorá zverejnila štatistiky kazivosti pevných diskov za minulý rok aktuálne aj za 1. kvartál tohto roka.

Aktualizácia 16.mája: Článok bol aktualizovaný o nové štatistiky za prvé 3 mesiace roka 2020.

Firma, ktorá využíva viac ako 100 000 takýto úložísk, vie priamo zo svojich skúseností zhodnotiť spoľahlivosť jednotlivých diskov. V prehľade kazivosti za rok 2019 bolo zahrnutých viac ako 120 000 diskov, no najhoršie spomedzi všetkých skončili hard disky značky Seagate, informuje Gigazine.

Spoločnosť sa pozrela na zúbok všetkým pevným diskom, ktoré využíva vo svojich dátových centrách. Celkovo ku koncu minulého roka využívala až 124 956 hard diskov, z ktorých 2 229 kusov bolo určených na bootovanie a zvyšných 122 568 kusov na ukladanie dát. Nejde pritom o žiadne obyčajné disky s priemernou kapacitou, ale o modely určené práve pre takéto náročné podmienky, kedy je niekoľko desiatok kusov uložených v jednotlivých RAID poliach.

Ktoré pevné disky majú najvyššiu poruchovosť?

Nepretržitá prevádzka, vibrácie, ale aj chladenie má vplyv na celkovú životnosť a funkčnosť diskov. Backblaze pritom zverejnil štatistiky pre 4 TB, 6 TB, 8 TB, 12 TB, 14 TB a nové 16 TB disky, ktoré využíva vo svojich centrách. Do súhrnu sa nakoniec dostalo 122 507 pevných diskov, u ktorých firma vyhodnotila priemernú poruchovosť za rok.

Ostatné kusy neboli do štatistík zaradené, pretože nebežali dostatočný počet dní. Jediným modelom, ktorý nebol počas minulého roka nefunkčný, bol 4 TB disk Toshiba s označením MD04ABA400V. Priemerná ročná poruchovosť u všetkých diskov však dosiahla 1,89 %, čo je viac ako v roku 2018, kedy bola na úrovni 1,25 %.

Nenechaj si ujsť
PC zdroje čaká najväčšia zmena za posledné desaťročia. 24-pinový konektor zrušia a dodajú len jedno napätie

V poslednom kvartáli minulého roka začal Backblaze využívať 16 TB pevné disky Seagate, ktoré sa síce kvôli krátkej dobe používania do tabuliek nedostali, no skončili počas tohto obdobia s 0 % priemernou poruchovosťou.

Celkovo však bola vyššia poruchovosť zaznamenaná za minulý rok až v 75 % rôznych modeloch diskov. Najviac trpeli disky Seagate, ktoré mali najčastejšie priemernú poruchovosť nad 1 %. Obzvlášť poruchový bol model Seagate SN12000NM0007 s 12 TB kapacitou, ktorý skončil s priemernou ročnou poruchovosťou až 3,32 % a bolo u neho zaznamenaných celkovo 1 156 problémov.

Oveľa spoľahlivejšie sa podľa štatistík ukázali byť disky Toshiba a HGST od firmy Western Digital. Za vyššou poruchovosťou v minulom roku však stáli najmä 8 TB disky Seagate, ktoré podľa spoločnosti starnú a tým pádom zlyhávajú. Ďalšími boli už spomínané 12 TB disky rovnakej značky.

Pripomíname však, že disky využívané v Backblaze sú v nepretržitej prevádzke a takéto štatistiky môžu byť relevantné najmä pre veľké spoločnosti, ktoré využívajú veľa úložísk v dátových centrách, kde je vyžadovaná čo najvyššia spoľahlivosť. Celý prehľad štatistík za rok 2019 nájdeš na tomto odkaze.

Nové štatistiky zahŕňajú viac diskov o väčšej kapacite

V najnovších štatistikách za 1. kvartál tohto roka zverejnila spoločnosť Backblaze nové dáta o spoľahlivosti pevných diskov. Oproti minuloročným štatistikám však pribudlo väčšie množstvo týchto jednotiek a celkovo firma využívala vo svojich cloudových a dátových centrách až 132 339 hard diskov. Z toho bolo 2 380 bootovacích jednotiek a zvyšných 129 959 slúži na ukladanie dát zákazníkov.

Do štatistík však neboli zahrnuté testovacie modely a tie disky, z ktorých Backblaze nevyužíva aspoň 60 kusov, a teda boli štatistiky určované z celkového množstva 129 764 diskov. Pri pohľade na štatistiky poruchovosti spoločnosť zaznamenala najnižšie percento za všetky kvartály v posledných 7 rokoch. Priemerná kazivosť bola v 1. kvartáli 2020 len 1,07 %, čo je ešte o 0,49 % menej ako v rovnakom období pred rokom.

Počas prvých 3 mesiacov tohto roka spoločnosť nezaznamenala žiadnu chybu na 4 modeloch diskov od 3 rôznych výrobcov. Problémom sa vyhli 8 TB a 12 TB disky od HGST, 16 TB disk od Seagate a 4 TB disk od Toshiby. Backblaze tiež začal využívať dvojnásobne viac 14 TB diskov od Toshiby. Celkovo sa ich počet z pôvodných 3 619 zvýšil až na 7 200 kusov. Pribudli aj tisícky nových Seagate 12 TB diskov.

Výsledná poruchovosť bola potom počítaná podľa vzorca AFR=(Počet zlyhaní/(Počet dní v prevádzke/366)*100, kde sa pri počte zlyhaní určuje množstvo chýb vzniknutých počas pozorovaní, pri počte dní v prevádzke sa určuje operačný čas diskov počas pozorovania, pričom do vzorca pre tento rok bolo dosadených 366 dní, keďže sa jedná o prestupný rok.

Najhoršie skončili opäť disky Seagate

Zo štatistík môžeme vidieť, že najvyššiu poruchovosť Backblaze zaznamenal pri 4 TB diskoch Seagate SD4000DM000, ktoré mali priemernú hodnotu ročnej miery zlyhania AFR (Annualized Failure Rate) na úrovni 1,42 %.

Hneď za ním bol v 1. kvartáli roka najviac poruchový 12 TB disk Seagate typu ST12000NM0008 s mierou zlyhania 1,41 % a prvú trojicu uzatvára taktiež disk Seagate s kapacitou 12 TB. Model ST12000NM0007 mal priemernú poruchovosť 1,37 %. Celý prehľad štatistík za 1. kvartál 2020 nájdeš na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článokPríslušenstvo