Portál TomsHardware odhalil zavádzajúci fakt na pevných diskoch Red od spoločnosti Western Digital. Niektoré z nich totiž používajú technológiu zápisu SMR (Shingled magnetic recording) bez toho, aby o tom spoločnosť informovala spotrebiteľov.

Informácia spotrebiteľov o tejto technológii je v prípade pevných diskov, ktoré sú konkrétne v tomto prípade určené pre NAS servery, veľmi dôležitá. Technológia SMR pritom môže ohroziť bezpečnosť dát, ktoré sa na takomto disku nachádzajú a pri dostatočnom naplnení disku sa výrazne spomalia jeho prenosové rýchlosti.

WD, Princíp fungovania zápisu na disk technológiou SMR

Ako píše portál BlockSandFiles, SMR technológia funguje na princípe, kedy sa susedné magnetické vrstvy pri zápise dát môžu prekrývať, čo výrobcom umožňuje zvýšiť kapacity pevných diskov – jednotlivé zapísané vrstvy sú hustejšie na sebe. Ich prekrývanie je spôsobené tým, že čítacia a zapisovacia hlavica disku nemôže byť z technologického hľadiska rovnako široká.

Po takomto zápise, kedy sa jednotlivé stopy prekrývajú, vzniká dostatočne široký pás, ktorý dokáže čítacia hlavica stále prečítať a touto technológiou tak dokáže výrobca zvýšiť hustotu zápisu až o 25 %.

Spomalenie zapisovacích rýchlostí disku ale nastáva vtedy, ak prebieha zápis na miesto, kde sa na susednej vrstve stále nachádzajú platné dáta. V takomto prípade musí disk najprv tieto dáta načítať a následne ich prepísať spolu s ostatnými údajmi.

Niektorí používatelia tvrdia, že disky s technológiou SMR môžu nesprávne pracovať pri prestavovaní polí ZFS, čo môže dokonca viesť až k strate údajov. Iným používateľom naopak Red pevné disky od WD nefungovali po nasadení do RAID slotov NAS serveru správne, respektíve stabilne.

Spoločnosť Western Digital tak pri ich Red diskoch s kapacitami 2 až 6 TB použila túto technológiu bez toho, aby o tom zverejnila informáciu v manuále alebo v špecifikáciách. Portálu TomsHardware ale potvrdili, že pri diskoch s kapacitami nad 8 TB už používali štandardnú CMR technológiu zápisu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom