Jeden z najväčších výrobcov pevných diskov Western Digital sa pred niekoľkými mesiacmi preslávil, keď bol prichytený pri používaní technológie zápisu SMR v niektorých diskoch bez toho, aby o tom informoval spotrebiteľov. Spoločnosť teraz vydala vyjadrenie s čiastočným riešením problému, ktoré však pravdepodobne ľudí iba naštve. Pomalšie disky totiž stále odporúča, upozornil portál SlashGear.

Kauza Western Digital vs. SMR pokračuje

Prípad spoločnosti Western Digital sledujeme už niekoľko mesiacov, pričom prvýkrát sme o ňom informovali ešte v apríli, keď bola spoločnosť Western Digital prichytená, ako potajomky predáva pevné disky s technológiou zápisu SMR (Shingled Magnetic Recording) namiesto klasického CMR (Conventional Magnetic Recording).

Tento problém sa týka aj ďalších veľkých výrobcov pevných diskov ako Toshiba a Seagate, avšak jediný Western Digital túto technológiu využíval aj v diskoch Red určených pre NAS servery či RAIDy bez toho, aby na to kupujúcich upozornil. Naštvaní zákazníci tak spoločnosť dotlačili až pred súd, ktorý nedávno nabral na obrátkach.

Zobraziť celú galériu (1)
Wester Digital disky Red spoločnosť propagovala ako priamo určené pre použitie v NAS serveroch / Zdroj: Screenshot / Western Digital

Problémom pri SMR technológii je to, že pri zápise sa susedné magnetické vrstvy môžu prekrývať. To umožňuje výrobcom zvýšiť kapacity pevných diskov, keďže jednotlivé zapísané vrstvy sú tak hustejšie na sebe.

Ak však prebieha zápis na miesto, kde sa na susednej vrstve stále nachádzajú platné dáta, musí disk najprv tieto dáta načítať a následne ich prepísať spolu s ostatnými údajmi, čo spôsobuje výrazne spomalenie jeho zapisovacích rýchlostí.

Spomalený zápis SMR diskov tak spôsoboval, že disky neboli schopné správne pracovať v ZFS poliach, čo viedlo dokonca až k strate údajov. Iným zákazníkom dokonca pevné disky Red nefungovali po nasadení do RAID slotov NAS serverov.

Výrobca predaj diskov s technológiou SMR najskôr popieral, avšak neskôr zverejnil modely všetkých dotknutých diskov, ktoré si môžeš pozrieť v tabuľke nižšie.

Zobraziť celú galériu (1)
Western Digital Blog

Spoločnosť predstavila „nové“ disky s klasickou technológiou, SMR však stále odporúča

Western Digital v najnovšom oznámení prináša čiastočné riešenie tohto problému, ktoré je však takmer výsmechom do očí naštvaným zákazníkov. Spoločnosť totiž argumentuje, že disky s technológiou zápisu SMR sú vhodné pre väčšinu majiteľov NAS serverov s menej náročným použitím.

Podľa údajných testov spoločnosti je výkon diskov Red s technológiou zápisu SMR na rovnakej úrovni ako obdobné disky s klasickou CMR technológiou.

Zobraziť celú galériu (1)
Po celom svete rastú obrovské dátové centrá. Zdroj: JumpStory

Dotknuté disky vraj fungujú rovnako ako modely s CMR aj pri rekonštrukcii RAID polí na typických platformách Synology alebo QNAP, avšak ich výkon závisí aj od stavu disku a situácie, pričom Western Digital pripúšťa, že v niektorých prípadoch môžu mať disky s technológiou SMR dlhší čas obnovy.

Inak je to však pri rekonštrukcii ZFS polí, kde mali SMR disky najväčšie problémy. Tam nemá totiž technológia SMR kvôli väčšiemu množstvu náhodných zápisov dosť času na realizáciu interného presúvania dát v pozadí, čo vedie k výraznému spomaleniu výkonu. Western Digital tak pre ZFS disky Red a technológiu SMR neodporúča.

Zobraziť celú galériu (1)
Nové rozdelenie série pevných diskov Red od Western Digital / Zdroj: Western Digital Blog

Spoločnosť preto predstavila novú sériu diskov Red Plus, ktoré budú obsahovať klasickú technológiu zápisu CMR a vydávané budú v kapacitách od 1 TB do 14 TB. Podľa Western Digital tak ide o voľbu pre tých, ktorých aplikácie vyžadujú viac zaťaženia na zápis, ako je napríklad ZFS.

Disky Red Plus v kapacitách 2TB, 3TB, 4TB a 6TB majú byť k dispozícii už čoskoro. Súčasným modelom Red však SMR technológia ostane a stanú sa podľa výrobcu voľbou pre tých, ktorí majú menšie nároky na záťaž.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom