V roku 1994 teoretický fyzik Miguel Alcubierre prišiel s prelomovým konceptom pohonu warp, ktorý by mohol umožniť cestovanie nadsvetelnou rýchlosťou. Jeho výpočty ukázali, že matematicky je takýto pohon možný, avšak fyzikálne obmedzenia sú obrovské.

Warp pohon by fungoval na princípe kontrakcie priestoru pred vesmírnou loďou a jeho expanzie za ňou, čím by sa vytvorila tzv. warp bublina. Posádka by nevnímala pohyb, ale skôr by videla cieľ, ako sa približuje. Problém však spočíva v tom, že na vytvorenie takejto bubliny je potrebná záporná hmotnosť, ktorá v známom vesmíre neexistuje. Na tému upozornil portál Space.

Negatívna energia: Riešenie alebo slepá ulička?

Hoci záporná hmotnosť nie je známa, vedci vedia o existencii negatívnej energie, ktorá vzniká napríklad v Casimirovom efekte. Ide o prejav existencie párov virtuálnych častíc vo vákuu. Nastáva v prípade, keď sa ocitnú veľmi blízko seba napríklad dve nenabité dosky, ktoré by sa vzhľadom k absencii náboja nemali navzájom silovo ovplyvňovať. Dve rovnobežné nenabité dosky sa vzájomne priťahujú malou, ale nenulovou silou. Ako v okolitom prostredí, tak aj medzi týmito doskami totiž vznikajú vákuové fluktuácie

 

warp pohon

Množstvo tejto energie je extrémne malé a nestačí na pohon warpového motora. Výpočty ukázali, že na vytvorenie 30-metrovej warp bubliny by bolo potrebné desaťnásobne viac negatívnej energie, než obsahuje celý známy vesmír. Niektoré modely však naznačujú, že úprava geometrie warp bubliny, napríklad jeho zužovanie v prednej časti, by mohla znížiť energetické nároky na úroveň energie jednej hviezdy.

Matematické paradoxy a limity warp technológie

Ani pri optimálnom nastavení však warp technológia nie je dokonalá. Kvantové polia na okraji warp bubliny sa môžu rozkmitať do nekonečna, čo by znamenalo okamžité zničenie celej konštrukcie. Niektoré modely naznačujú, že pomalé spustenie pohonu by tento efekt mohlo zmierniť, iné však hovoria o tom, že záporná energia by z bubliny unikala rýchlosťou väčšou ako svetlo, čo je ďalší zásadný problém. To naznačuje, že aj keby sme vedeli vyrobiť zápornú energiu, samotná fyzika vesmíru nám v použití warp pohonu môže brániť.

warp pohon

Aj po troch desaťročiach od Alcubierrovho návrhu teda zostáva warp pohon fascinujúcim, no neuskutočniteľným konceptom. No práve takéto teoretické úvahy pomáhajú vedcom lepšie pochopiť vzťah medzi kvantovou mechanikou a všeobecnou teóriou relativity. A ak nič iné, aspoň nám umožňujú snívať o rýchlom cestovaní medzi hviezdami.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP