Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Novoobjavená čierna diera sa ukázala ako vzácne prepojenie, ktoré astronómovia v evolúcii čiernych dier hľadali už dlhú dobu.

Je úplne prvá svojho druhu a otvára novú kategóriu čiernych dier so strednou hmotnosťou, informuje Univerzita Utahu.

Dôležitý a vzácny objav

Nová čierna diera sa nachádza v galaxii Andromeda, známej tiež pod skratkou M31 a dosahuje hmotnosť takmer 100 000-násobku hmotnosti nášho Slnka. Hmotnosťou tak objekt zapadá medzi klasické čierne diery a tie najväčšie, čím dopĺňa dlho očakávanú kategóriu, ktorá nemala celý ten čas žiadny dôkaz o svojej existencii.

„Máme veľmi dobré objavy najväčších čiernych dier s hviezdnymi hmotnosťami, až do 100-násobku hmotnosti Slnka a supermasívnych čiernych dier v stredoch galaxií, ktoré sú milión-krát tak hmotné, ako naše Slnko. Nemáme však žiadne meranie čiernych dier medzi nimi. Je to veľká medzera a tento objav ju vypĺňa,“ vysvetľuje Anil Seth, vedúci autor štúdie a astronóm z Univerzity Utahu.

Iván Éder/HST ACS/HRC

Bez strednej kategórie týchto požieračov hmoty pritom vedci nedokázali vysvetliť, ako môžu dve extrémne rozdielne hmotnostné škály koexistovať. Ani jedna takáto čierna diera však nestačí a pre plné objasnenie evolúcie týchto desivých objektov potrebujú astronómovia objaviť dostatočne veľkú populáciu s rôznymi hmotnosťami, píše Science Alert.

Ako vôbec vznikajú?

Čierna diera strednej kategórie sa nachádza vo hviezdokope B023-G078, ktorá je s hmotnosťou 6,2 milióna Sĺnk tá najhmotnejšia v Andromede. Podľa aktuálnych modelov je táto hviezdokopa pozostatkom menšej galaxie, ktorú Andromeda v minulosti pohltila a astronómovia študovali obsah kovov v ňom.

Na základe toho, v akých vlnových dĺžkach emitujú tieto hviezdy svetlo, dokázali stanoviť vek regiónu na 10,5 miliardy rokov a obsah kovov je podobný, ako v prípade obnažených galaktických jadier, ktoré ostali po menších galaxiách v Mliečnej ceste.

ESA/Hubble, NASA, M. Kornmesser

Následne sa pustili do merania pohybu hviezd, čím dokázali určiť hmotnosť čiernej diery na 91 000-násobok hmotnosti Slnka, čo je 1,5 % hmotnosti celej hviezdokopy. To znamená, že pôvodná galaxia bola trpasličia a dosahovala hmotnosť 1 miliardy Sĺnk.

Stále skrývajú mnoho

Tím vedcov uznáva, že objavená čierna diera môže mať aj iné vysvetlenie, avšak žiadna z alternatív nesúhlasí s dátami, ktoré nazhromaždili. Čierne diery sú vo všeobecnosti aj naďalej pomerne záhadné objekty, ktoré vedcov neustále zásobujú novými informáciami.

Ilustrácia čiernej diery s korónou a zdrojom RTG žiarenia. NASA/JPL-Caltech

Len pred pár dňami vedci prišli na verejnosť s dátami o čiernej diere v trpasličej galaxii Henize 2-10, ktorá zapríčiňuje vznik nových hviezd. Tento objav, podobne ako čierna diera strednej kategórie, objasnil podstatu hviezdotvorných trpasličích galaxií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú