Astronómovia objavili v pomerne neďalekej trpasličej galaxii nezvyčajný proces, ktorý môže zásadne pomôcť v objasňovaní princípov vzniku mnohých hviezd, informuje New Scientist. V jej centre sa totiž nachádza čierna diera, ktorá produkuje nové hviezdy.

Nejedná sa o bielu dieru

K udalosti dochádza v trpasličej galaxii Henize 2-10, ktorá je vzdialená vyše 30 miliónov svetelných rokov v súhvezdí Kompas, píše NASA. Opisom môže proces pripomínať bielu dieru, hypotetický objekt podobný čiernej diere, avšak s opačnými vlastnosťami – hmotu totiž nepohlcuje, ale ju len produkuje.

O nič také sa v tomto prípade nejedná a objekt v centre galaxii Hen 2-10 je skutočne čierna diera. Astronómovia už v minulosti objavili čierne diery, ktoré vytvárajú regióny s vysokou formáciou hviezd. Pri trpasličích galaxiách však boli presvedčený o tom, že majú opačný efekt a rodenie hviezd utlmujú.

NASA/Hubble

Hen 2-10 je hviezdotvorná galaxia, čiže v nej vzniká výnimočne veľa hviezd a v tomto prípade prospieva aj čierna diera, ktorá podľa pozorovaní pomocou Hubblovho vesmírneho teleskopu vypľúva obrovský mrak ionizovaného plynu s dĺžkou takmer 500 svetelných rokov.

Produkuje množstvo hviezd

Spomínaná galaxia je predmetom vedeckej debaty už desať rokov práve kvôli čiernym dieram v ich centre. Je totiž otázne, či môžu dosahovať podobné veľkosti, ako supermasívne čierne diery vo väčších galaxiách – Henize 2-10 totiž obsahuje len desatinu hviezd v porovnaní s Mliečnou cestou.

Sophia Dagnello, NRAO/AUI/NSF

Prúd ionizovaného plynu sa pohybuje neuveriteľnou rýchlosťou 1 600 000 km/h a naráža do ďalšieho hustého mračna plynov, pričom okraje prúdu sú lemované novozrodenými hviezdami, vysvetľuje tím vedcov vo svojej štúdii. Čierna diera, ktorá za ich vznikom stojí, dosahuje hmotnosť jedného milióna našich Sĺnk. Vo väčších galaxiách ale „dorastajú“ až do jednej miliardy solárnej hmotnosti.

Zatiaľ ostávajú záhadou

Ako ďalej dodáva NASA, teórií o vzniku supermasívnych čiernych dier je hneď niekoľko. Jedným vysvetlením je, že vznikli rovnako ako ostatné a akýmsi spôsobom dokázali nahromadiť dostatočné množstvo hmoty na dosiahnutie svojej veľkosti.

Vysvetlením však môžu byť aj špeciálne podmienky v ranom vesmíre, ktoré umožňovali vznik oveľa väčších hviezd. Tie po svojej skorej smrti vytvorili oveľa hmotnejšie čierne diery, čím vznikol dobrý základ pre budúce supermasívne pohlcovače hmoty. Zárodky takýchto objektov možno jednoducho vznikli vo veľmi hustých hviezdokopách s dostatkom hmoty na to, aby vznikli vďaka gravitačnému kolapsu.

ESA/Hubble, NASA, M. Kornmesser

Žiadna z týchto teórií sa však nedostala oficiálne do popredia a práve nezvyčajný objav v srdci Henize 2-10 môže priniesť vedcom kľúčové dôkazy na pochopenie vzniku týchto objektov. Práve trpasličie galaxie sú, podľa Futurism, vhodným kandidátom na odhalenie minulosti gigantických čiernych dier, zatiaľ je však potrebný dodatočný výskum a lepšia analýza nazhromaždených dát.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú