S umelou inteligenciou sa čoraz viac stretávame hlavne v oblasti mobilných technológií. Svoje významné uplatnenie má však aj v medicíne, kde dosahujú častokrát lepšie výsledky než ľudia, čo je skvelou správou hlavne pre pacientov, nakoľko môže byť ich diagnóza stanovená oveľa skôr.

Významný pokrok bol učinený aj v oblasti dermatológie, kde umelá inteligencia dokázala presnejšie diagnostikovať rakovinu kože než skúsení lekári. Jej neurónová sieť je tvorená viac než 100 000 obrázkami malígnych melanómov a neškodných znamienok.

95 % úspešnosť diagnostiky

Malígny melanóm je v podstate zhubný nádor a je to znamienko, v ktorom sa tento melanóm vytvoril, časom krváca, zväčšuje sa, svrbí a je zapálené. Ako v iných prípadoch ochorení, aj tu je veľmi dôležitá včasná diagnostika a liečba, nakoľko s postupom času môže byť neskoro. Najčastejšie postihuje ženy, no muži sú tými, ktorí na toto ochorenie umierajú častejšie.

Umelá inteligencia bola porovnávaná s názormi 58 dermatológov, zo 17 rôznych krajín. V prvej fáze im bolo ukázaných 100 rôznych fotografií a ich cieľom bolo správna identifikácia či ide o nádor alebo o nie. Lekárom sa to poradilo s úspešnosťou takmer 87 %. V druhej fáze im bolo dovolené nahliadnuť aj do zdravotných záznamov a ich úspešnosť sa zvýšila na takmer 90 %. AI pri rovnakých podmienkach dokázala správne identifikovať nádor až v 95 % prípadoch a to len na základe obrázku.

Nenechaj si ujsť!
Umelá inteligencia Alexa v Amazon Echo naháňa strach. Náhodne sa smeje na používateľov

Aj keď je nahradenie lekármi umelou inteligenciou veľmi nepravdepodobné, môže byť významným nástrojom pri diagnostikovaní a urýchľovaní práce dermatológov. Umožní napríklad veľmi rýchlo filtrovať obrázky na tie, ktoré si vyžadujú pozornosť lekára. Docieli sa tak hlavne včasná pomoc pre tých, ktorí to najviac potrebujú.

Či bude umelá inteligencia fungovať rovnako aj v reálnom svete je zatiaľ otázkou. Jej implementácia je behom na dlhú trať, nakoľko ide o novú technológiu, ktorá si vyžaduje množstvo povolení a byrokracie. No je to svetlý bod do budúcna a všadeprítomnosti AI sa zrejme nevyhneme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú