Najnovším úspechom tímu výskumníkov z Kalifornského technologického inštitútu je kamera, ktorá dokáže nasnímať až bilión záberov za sekundu, a zachytí aj pohyb svetla cez priehľadné objekty. Nájde využitie vo fyzike, biológii či chémii, informuje Science Alert.

Dokáže zaznamenať aj pohyb svetla

Technológia fotoaparátov a možností, ktoré sú schopné dosiahnuť, sa posúva každým rokom. Vedci z Kalifornského technologického inštitútu teraz vyvinuli kameru s rýchlosťou snímania až bilión záberov za sekundu.

Aj keď nejde o svetový rekord, pretože podobnú kameru sa im poradilo zostaviť už pred dvoma rokmi, pričom bola schopná nasnímať až 10 biliónov záberov za sekundu, nový model má aj iné vychytávky. Dokáže totiž presnejšie zachytiť aj priehľadné objekty a vedci tak môžu sledovať napríklad pohyb svetla, ktoré cez ne prechádza.

Zobraziť celú galériu (3)
Ilustračná snímka / Pixabay

Zariadenie je založené na modeli z roku 2018, avšak novinkou je použitie fázovo citlivej technológie fotografovania (pCUP), ktorá dokáže snímať nielen priehľadné objekty, ale napríklad aj rázové vlny či signály, ktoré putujú neurónmi.

„Upravili sme klasickú mikroskopiu s fázovým kontrastom tak, aby poskytovala veľmi rýchle snímanie, čo nám umožňuje zobraziť ultra rýchle javy v priehľadných materiáloch.“, uviedol elektrotechnik Lihong Wang.

Zobraziť celú galériu (3)
Systém fázovo citlivej technológie fotografovania (pCUP) / Zdroj: Caltech

Súčasťou systému je tiež niečo, čím sa nová kamera výrazne odlišuje, pričom Wang to nazýva bezstratovo kódovaná ultra rýchla technológia (LLE-CUP). Na rozdiel od iných rýchlych kamier, ktoré nasnímajú celú sériu snímok za sebou, zachytí systém LLE-CUP iba jeden záber, ktorý zobrazuje všetok pohyb, ku ktorému v danom čase dôjde. Vďaka tomu nemá kamera problém ani so sledovaním pohybu svetla či rázových vĺn.

Zobraziť celú galériu (3)
Šírenie rázovej vlny vo vode zachytené ultra rýchlou kamerou / Zdroj: Caltech

V svojej štúdii demonštrovali vedci schopnosti novej kamery záberom šírenia rázovej vlny vo vode a laserového impulzu prechádzajúceho kúskom kryštalického materiálu.

Napriek tomu, že táto technológia je stále na počiatku svojho vývoja, využitie nájde v mnohých oblastiach vrátane fyziky, biológie alebo chémie. Výskumníci by totiž mohli zachytiť napríklad spôsob, akým sa plamene rozširujú v spaľovacej komore, alebo zaznamenať signály, ktoré putujú cez neuróny v ľudskom tele.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom