Panika na trhu kryptomien narastá a po prudkom poklese bitcoinu a ďalších virtuálnych mien vážnym problémom čelí aj jedna z najväčších kryptobúrz Coinbase. Jej výkonný riaditeľ Brian Armstrong vôbec prvýkrát od založenia spoločnosti hovorí o scenári v prípade bankrotu. Investorov vyhliadky nepotešia.

Burza, ktorá pod sebou ešte v nedávnej minulosti zhromažďovala viac než 250 miliárd dolárov, podľa Business Insider vo finančnej správe vôbec prvýkrát spomenula aj rizikový faktor. Ten menovite zmieňuje, že ak by spoločnosť mala v budúcnosti skrachovať, investori sa k peniazom nemusia dostať.

„Keďže krypto aktíva držané v úschove môžu byť považované za majetok konkurznej podstaty, v prípade bankrotu by krypto aktíva, ktoré držíme v úschove v mene našich zákazníkov, mohli byť predmetom konkurzného konania a takíto zákazníci by sa mohli považovať za našich všeobecných nezabezpečených veriteľov, uvádza sa v správe spoločnosti.“

Znamená to teda, že ak sa spoločnosť niekedy stane finančne insolventnou, majetok investorov môže byť považovaný za majetok spoločnosti a veritelia môžu siahnuť aj na tieto prostriedky.

Nie je dôvod na paniku

Zmienka o bankrote spoločnosti medzi zákazníkmi vyvolala rozruch, čo viedlo k hromadným výberom uložených aktív. Armstrong sa na sociálnych sieťach ospravedlnil za zlý spôsob komunikácie a investorov ubezpečil, že ich aktíva sú v bezpečí a spoločnosti nehrozí bankrot. Podľa Armstronga kryptoburze povinnosť informovať o rizikách uložila Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC).

Vyvolanej panike medzi zákazníkmi Coinbase sa však nemožno čudovať. Spoločnosť o rizikovom faktore doposiaľ nikdy nehovorila, varovanie navyše prichádza v čase prudkého poklesu kryptomien, kedy niektoré aktíva stratili až 90 % svojej hodnoty.

Na neistotu v krypto sektore negatívne reagujú aj akcie spoločnosti, ktoré sa pohybujú na historických minimách. Tie od začiatku roka klesli o viac než 75 %, oproti novembru 2021, kedy zaznamenali svoj vrchol, pokles predstavuje až 85 %, informuje CNN.

YouTube / USA Today - Screenshot / Coinbase (úprava redakcie)

Tlak na finančných trhoch navyše neprestáva – len za uplynulý týždeň akcie Coinbase klesli o viac než polovicu a súčasné krvácanie trhu nenaznačuje, že by sa situácia mala zlepšovať.  Známa kryptoburza na finančné trhy vstúpila v apríli minulého roka a hodnota spoločnosti vtedy raketovo vyskočilo na neskorších 100 miliárd dolárov. Momentálne ju trhy ohodnocujú na 15 miliárd.

Kryptoburza o sebe dala vedieť aj virálnou reklamou na Super Bowle a QR kódom, ktorý sa 60 sekúnd pohyboval na čiernej obrazovke. Reklamný spot zaznamenal silný ohlas a podľa samotnej spoločnosti išlo o ich vlastný nápad, ktorý viedol k výraznému zlepšeniu povedomia o značke.

Neskôr však Coinbase čelilo obvineniam, že nápad okopírovali z inej agentúry, čo po následnej medializácii spoločnosť čiastočne priznala.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP