Nikola má za sebou poriadne turbulentný rok, ktorý nanešťastie pre ňu zavŕšila správami o zrušení dvoch najvýznamnejších projektov. Tie jej mali pomôcť dostať sa na výslnie, no nestalo sa. Vývoj vodíkového pick-upu pre Nikolu skončil, no GM (General Motors) má náhradu. Automobilka spojila sily s ďalšími firmami, s ktorými chce vyvíjať vodíkový kamión, informuje The Verge.

Veľké sľuby, odvážne projekty, no nič z toho sa nestane skutočnosťou. Aj takto by sa dalo zhrnúť fungovanie Nikoly pod vedením CEO Trevora Miltona, ktorý sa ešte v júni radoval zo vstupu spoločnosti na burzu a z predpredaja pick-upu Badger.

O pár mesiacov neskôr sa musel zmieriť so stratou dôležitých klientov. Nakoniec odstúpil a miesto prenechal podpredsedovi koncernu General Motors, ktorý do Nikoly investoval nemalé peniaze.

Nikola prišla o dôležitého partnera

Medzi nimi bola druhá najväčšia smetiarska spoločnosť v USA, ktorá sa stará o zvoz odpadu. V jej prípade mala Nikola našliapnuté na veľkú zákazku, v ktorej mala pre Republic Services vyrobiť 2500 elektrických smetiarskych áut. Ďalšia rana prišla po oznámení ukončenia spolupráce s General Motors. Automobilový koncern mal s týmto startupom spoločne vyvíjať vodíkový pick-up Badger.

To, čo na papieri vyzeralo naozaj lákavo, sa dodnes nepretavilo do reality. To však neznamená, že všetci zúčastnení odišli z tohto projektu naprázdno. GM totiž po ukončení spolupráce s Nikolou na pick-upe investuje do spolupráce s inými spoločnosťami, avšak s nimi nebude vyvíjať žiadne vodíkové auto, pôjde o omnoho väčší produkt.

Zobraziť celú galériu (4)
internationaltrucks.com

GM uzavrel spoluprácu s inými. Tentokrát to môže dotiahnuť do zdarného konca

General Motors totiž započalo spoločnú cestu vývoja nového vodíkového kamióna s firmou Navistar a OneH2. Zatiaľ čo prvá menovaná spoločnosť sa sústredí na vývoj kamiónov, druhá sa zaoberá vodíkovými článkami. Spojením týchto firiem tak GM začalo sľubnú spoluprácu na kamióne, ktorý by so svojim vodíkovým pohonom mohol podľa plánov prejsť aj viac ako 800 km na jednu nádrž.

Prvá verzia takéhoto nákladiaku, ktorý bude testovať firma JB Hunt, by mala prísť na svetlo sveta už v budúcom roku a finálne predstavenie kamióna pre komerčné využitie, označeného ako International RH Series, sa má uskutočniť v roku 2024. V praxi by mal potom kamión zvládnuť vyššie avizovaný dojazd, pričom samotné tankovanie vodíka by nemalo trvať viac ako 15 minút.

Zobraziť celú galériu (4)
Koncept vodíkového kamióna zo spolupráce General Motors, OneH2 a Navistar. Zdroj: internationaltrucks.com

Kompletný pohon tohto prostriedku pre nákladnú dopravu by mal obsahovať dvojicu 300-článkových vodíkových článkov, spolu s tepelným a chladiacim systémom. Celá táto technológia by mala byť podľa popisu zúčastnenej firmy Navistar kompaktná a aplikovateľná pre rôzne účely využitia. Nachádzať sa má v každom nákladiaku z pripravovanej série „RH“.

Zobraziť celú galériu (4)
Vodíkový článok, ktorý by mal poháňať kamión vyvíjaný koncernom GM, OneH2 a Navistar. Zdroj: internationaltrucks.com

Cieľom je taktiež dosiahnuť náklady na dopravu, ktoré by boli podobné, ako pri doprave klasickými dieselovými kamiónmi. O produkciu, bezpečnú prepravu a uskladnenie vodíkových článkov sa postará spoločnosť OneH2, ktorá chce okrem doterajších čerpacích staníc taktiež poskytnúť svoje mobilné stanice v čase rozvoja tejto infraštruktúry. Práve tá môže byť aj v USA kameňom úrazu.

Aby sa spolupráca medzi firmami ešte viac prehĺbila, Navistar avizoval, že v OneH2 odkúpi menšinový podiel a stane sa tak spoluvlastníkom. Výsledok spoločného vývoja však uvidíme najskôr až o 4 roky. A ako pokračuje s vývojom svojich vodíkových kamiónov Nikola?

Nikola je príkladom, ako to nerobiť

Firma dlhé roky pracuje na viacerých vlastných modeloch, sľubovala extrémny dojazd a funkčný vodíkový kamión už v minulom roku. Nanešťastie to nedokázala dodržať. Naopak, vlani sa objavili správy o tom, ako startup zavádzal vo videu, v ktorom prezentoval kamión Nikola One.

Ten v skutočnosti nejazdil počas natáčania po ceste vlastným pohonom, ale bol iba spustený z vyvýšeného kopca. Predmetné video už Nikola z YouTube stiahla.

Zobraziť celú galériu (4)
Nikola One. Zdroj: Nikola Motors

Podobne to skončilo aj s vodíkovým pick-upom Badger, ktorý firma predávala ešte skôr, ako vôbec ukázala funkčný prototyp. Napriek tomu si získal veľkú pozornosť a množstvo predobjednávok. Po ukončení aj tohto projektu je budúcnosť týchto vodíkových prostriedkov s logom Nikoly nanajvýš otázna.

Pod vedením predsedu GM, Stephena Girskeho, sa môže karta ešte obrátiť. Aj v budúcnosti však bude Nikola známa ako jeden zo startupov, ktorý mal v oblasti vývoja vodíkových dopravných prostriedkov „veľké oči“, no narazil na problémy, ktoré nedokázal prekonať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP