iPhone 8 a 8 Plus sú na našom území dostupné za 799, respektíve 909 € za Plus verziu. Náklady na výrobu sú však oveľa menšie, čo potvrdila aj výskumná agentúra IHS Markit. Výrobná cena telefónov však oproti predchádzajúcemu iPhone 7 a 7 Plus mierne narástla.

Za vyššou cenou stojí aj vylúčenie 32 GB modelu

Spoločnosť IHS odhalila, že Apple na výrobu 64 GB verzie iPhone 8 minie celkovo 209,99 €. Náklady pre iPhone 7 32 GB však boli nižšie, a to presne 201,87 €. Jedným z dôvodov je určite aj navýšenie základnej kapacity na 64 GB. Predajná cena však bola v prípade iPhone 8 vyššia až o 50 €.

V prípade väčšieho brata, iPhone 8 Plus, sú náklady na výrobu 245,02 €, zatiaľ čo iPhone 7 Plus výrobcu stál 229,81 €. Rovnako ako aj v predchádzajúcom prípade, aj tu sa na výslednej cene podpísala okrem iného aj vyššia vnútorná pamäť.

Náklady tvoria len tretinu ceny zariadenia

Aj tentokrát sú teda náklady na výrobu okolo 35 % z maloobchodnej ceny. Netreba však zabúdať, že cena súčiastok nie je všetko a treba zarátať aj náklady na zamestnancov, vývoj, reklamu či marketing, ktorý je v prípade Apple jeden z najväčších.

Momentálne najvýkonnejší procesor patrí k najlacnejším súčiastkam

V prípade jednotlivých komponentov si najväčší kus koláča odkrojil displej, ktorého cena je 44,54 €. Za kovové šasi, konektory, vibračný motorček či zadný sklenený kryt s Gorilla Glass sklom Apple zaplatí 43,27 €. Vnútorná 64 GB pamäť vyšla na 26,47 €. Zaujímavou položkou je ale procesor, ktorý z týchto komponentov stojí najmenej. Za momentálne najvýkonnejší procesor na trhu gigant zaplatí 23,33 . Vylepšený fotoaparát stojí spoločnosť z Cupertina 27,57 €.

Samozrejme, treba zarátať aj ostatné komponenty, ktorých cena však už nie je tak vysoká, ako v tomto prípade. Špičková sklenená konštrukcia, rýchlejší čip, či vylepšený fotoaparát je tak tým pravým dôvodom, prečo si spoločnosť účtuje 30 až 50 € viac, ako v prípade ich predchodcov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom