Oficiálna cena iPhone X je na pretrase neustále už od 12. septembra, kedy Apple zariadenie predstavil. Doteraz však nebolo jasné, koľko percent z konečnej cenovky tvoria jednotlivé komponenty, ktoré technici využili. Vďaka výpočtom insiderov z Číny však už túto cenu poznáme.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Jednoznačne najdrahšou súčiastkou smartfónuje 5,8″ OLED displej, za ktorý si Samsung podľa odhadov pýta až 80 $ (66,78 €). Niektoré zdroje dokonca tvrdia, že cenovka môže byť ešte o polovicu vyššia. Ďalším dôležitým komponentov je supervýkonný čipset A11 Bionic, ktorý stojí 26 $ (21,73 €) a je doplnený modemom od Qualcommu za 18 $ (15,05 €). Pamäťová výbava iPhonu X rovnako nie je lacná záležitosť. Toshiba si za 256 GB NAND pamäť pýta 45 $ (37,62 €) a 3 GB RAM vyjde na 24 $ (20,06 €).

Systém na snímanie odtlačkov prstov Touch ID, známy z predchádzajúcich generácií, nahradil v iPhone X skener tváre Face ID. Senzor, ktorý slúži na jej snímanie, stojí 25 $ (20,9 €). Celú prednú stranu zariadenia chráni sklenený panel za 18 $ (15,05 €). Samozrejme zoznam komponentov využitých v iPhone X pokračuje ďalej.

iphone x
Zobraziť celú galériu (0)
Twitter / Market Insider

Komponenty tvoria značnú časť z ceny

Podľa odhadov je celková cena za súčiastky základného modelu iPhone X približne 412,75 $, teda takmer 345 €. V prepočte s oficiálnou cenou, ktorá je v USA stanovená na 999 $ (1199 € u nás), tak tvoria komponenty približne 41 %. Samozrejme zvyšných 59 % nie je čistý zisk Apple, keďže ďalšie finančné prostriedky sú potrebné napríklad na samotné zostavenie smartfónu, logistiku či výskum alebo marketing.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
22%
Páči sa mi to
17%
Chcem to
5%
Mám to
6%
Nepáči sa mi to
6%
Neznášam to
43%
O autorovi
Pavol Lupták
Som študentom vysokej školy so zameraním na IT a aj vďaka tomu je môj záujem pomerne neustále upriamený na najnovšie novinky zo sveta moderných technológií a vedy. Rád čítam, športujem a píšem. E-mail: [email protected]
 • Mário Majkoce Harvan

  Až na to že výrobna cena smartfonú ku predajnej cene v prepočte na eurá je 28% a nie 41 ako máte napísane tak je to fajn članok :)

  • Janko Hraško

   Neviem ako ty, ale mne to bolo hned jasné, že tých 41% je vypočítané z dolárov a nie z eur.

 • Jozef Bednár

  A samozrejme k cene treba prirátať aj DPH a clo. Som rád že konečne niekto priniesol článok v ktorom je skutočne napísané koľko realne stojí výroba top modelu od prémiovej značky. Lebo každý len nadáva že je to len o značke a že je to predražené ale nikto sa nepozerá na to že najlepší model od Xiaomi sa predáva conusmer zákazníkom za toľko čo stoja len súčiastky na nový iphone… Tá kvalita tam je len niektorý ľudia to vždy budú ignorovať a presadzovať čínske lacné napodobeniny (nielen dizajnom ale aj kvalitou súčiastok, lebo nieje 8 jadro ako 8 jadro). Inak nič proti Xiaomi, skutočne dobre telefóny za lecne peniaze. Slúži iba ako príklad.

  • Storm Chase

   Hej, len niekto zabudol dodat aka je realna cena suciastok ked ich objednavate na niekolko desiatok milionov kusov ;) A v takychto pripadoch vie ist cena dolu bezproblemov o 50 percent. Nehovoriac o fakte ze zn. Apple ma trochu inu vyjednavaciu poziciu.41 perc. je nerealne cislo na vyrobu z celkovej ceni telefonu. Samozrejme, netusim co z toho si Apple vyraba sam a co nie. Kazdopadne, ak by len suciastky stali 41 percent, bolo by to nerentabilne podnikanie.