Oficiálna cena iPhone X je na pretrase neustále už od 12. septembra, kedy Apple zariadenie predstavil. Doteraz však nebolo jasné, koľko percent z konečnej cenovky tvoria jednotlivé komponenty, ktoré technici využili. Vďaka výpočtom insiderov z Číny však už túto cenu poznáme.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Jednoznačne najdrahšou súčiastkou smartfónuje 5,8″ OLED displej, za ktorý si Samsung podľa odhadov pýta až 80 $ (66,78 €). Niektoré zdroje dokonca tvrdia, že cenovka môže byť ešte o polovicu vyššia. Ďalším dôležitým komponentov je supervýkonný čipset A11 Bionic, ktorý stojí 26 $ (21,73 €) a je doplnený modemom od Qualcommu za 18 $ (15,05 €). Pamäťová výbava iPhonu X rovnako nie je lacná záležitosť. Toshiba si za 256 GB NAND pamäť pýta 45 $ (37,62 €) a 3 GB RAM vyjde na 24 $ (20,06 €).

Systém na snímanie odtlačkov prstov Touch ID, známy z predchádzajúcich generácií, nahradil v iPhone X skener tváre Face ID. Senzor, ktorý slúži na jej snímanie, stojí 25 $ (20,9 €). Celú prednú stranu zariadenia chráni sklenený panel za 18 $ (15,05 €). Samozrejme zoznam komponentov využitých v iPhone X pokračuje ďalej.

iphone x
Zobraziť celú galériu (0)
Twitter / Market Insider

Komponenty tvoria značnú časť z ceny

Podľa odhadov je celková cena za súčiastky základného modelu iPhone X približne 412,75 $, teda takmer 345 €. V prepočte s oficiálnou cenou, ktorá je v USA stanovená na 999 $ (1199 € u nás), tak tvoria komponenty približne 41 %. Samozrejme zvyšných 59 % nie je čistý zisk Apple, keďže ďalšie finančné prostriedky sú potrebné napríklad na samotné zostavenie smartfónu, logistiku či výskum alebo marketing.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
22%
Páči sa mi to
17%
Chcem to
5%
Mám to
6%
Nepáči sa mi to
6%
Neznášam to
43%
O autorovi
Pavol Lupták
Už počas štúdia na vysokej škole bol môj záujem pomerne neustále upriamený na najnovšie novinky zo sveta moderných technológií a vedy. S radosťou ich teraz testujem a najmä odhaľujem ich nedostatky. Zaujímam sa aj o témy ohľadom bezpečnosti dát a ochrany súkromia na internete. Moje postrehy a niečo zo súkromia môžeš sledovať aj na Instagrame a Twitteri (@l_u_p_t_i). E-mail: [email protected]