Mnoho odborníkov považuje vodíkové palivo za zdroj energie budúcnosti. Teda aspoň za predpokladu, že dokážeme nájsť metódy, pomocou ktorých ho budeme vyrábať jednoducho, lacno a najmä bez fosílnych palív.

Najnovšie výskumníci z nemeckého Franhouferovho inštitútu pre solárne energetické systémy pracujú na spôsobe výroby vodíka priamo z morskej vody a to bez potreby odsoľovacieho zariadenia. Odborníci veria, že koncept ich elektrárne je technicky a ekonomicky životaschopný a mohol by pomôcť Európe pri oslobodení sa od fosílnych palív.

Na tému upozornila Česká televízia na svojom webe.

Koncept je realizovateľný

Ako píše portál GasWorld, nová „továreň“ na vodík, respektíve jej koncept, je optimalizovaná pre prevádzku na mori, pričom je prepojená s veternou farmou s výkonom 500 MW. Tá poskytne veternú a teda zelenú energiu elekrolyzéru s protónovou výmennou membránou a tiež systému na stláčanie generovaného vodíkového plynu.

ScreenShot/Franhoufer ISE

To znamená, že vodík by bol vyrábaný z morskej vody prostredníctvom elektrolýzy, pričom by mal byť následne stlačený a dopravený na pevninu. Týmto spôsobom projekt s názvom „OffsH2ore“ dokáže ročne vyrobiť až 50 000 ton plne ekologického vodíka.

Výroba vodíka

Elektrolyza vody je proces, pri ktorom sa pomocou elektrického prúdu rozkladá voda na kyslík a vodík. Voda je elektrolytom, čo znamená, že v nej sú prítomné ióny, ktoré umožňujú vedenie elektrického prúdu. Pri tejto chemickej reakcii sa na kladnej elektróde (anóda) vytvára kyslík a na zápornej (katóda) vytvára vodík.

Čerstvá voda sa pre elektrolyzér v tomto prípade získava odsoľovaním morskej vody a to s využitím prebytočného tepla z elektrolýzy.

Takto vyrobený vodík sa potom stlačí na 500 barov a prepraví sa prostredníctvom prepravného plavidla na pevninu. Ako už vyplýva z uvedeného, na prepravu tak nebude žiadne problematické a málo flexibilné vodíkové potrubie. Navyše, podľa tlačovej správy má systém škálovateľný, modulárny dizajn, ktorý možno ľahko prispôsobiť rôznym kapacitám výroby vodíka.

Skutočnosť, že projekt nepotrebuje žiadne fosílne palivá, žiadne potrubie a dokonca ani žiadne elektrické vedenia, stavia OffsH2ore medzi aktuálne najväčšie technologické inovácie a projekty, ktoré by mohli Európu oslobodiť od fosílnych palív.

Samozrejme platí, že náklady na výrobu vodíka sa zvyšujú, respektíve znižujú spolu s tým, ako silno fúka vietor. To znamená, že veterná farma s kapacitou 490 MW dokáže vyrobiť 1 kg vodíka za 6,37 €, avšak farma so 602 MW už dokáže vyrobiť 1 kg vodíka za 5,92 €.

Vodík z odpadovej vody

Minulé štúdie tiež ukázali, že je možné uvoľňovať vodík z vody a to iba prostredníctvom zmesy hliníka a gália. Navyše, na vytvorenie tejto reakcie nie je potrebné dodávať žiadnu elektrickú energiu.

Treba upozorniť, že reakcia hliník-gálium-voda nie je žiadna prevratná novinka. Aj keď ju vedci z celého sveta poznajú už desiatky rokov, odborníkom z Kalifornskej univerzity v Santa Cruz (UCSC) sa ju podarilo v minulosti optimalizovať a to až takým spôsobom, že podali patentovú prihlášku. Viac informácií o tomto výskume nájdeš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú