Automobilka Škoda sa postupne vrhá do oblasti elektromobility. Nedávno bol predstavený prvý elektrický model Škoda CITIGOe iV, pričom len včera zišiel z výrobnej linky v bratislavskom závode Volkswagen vôbec prvý kus. Bezemisné päťdverové vozidlo je vhodné najmä do mestských podmienok, pričom v praxi dosahuje dojazd až 260 km.

CITIGOe iV s batériovým elektrickým pohonom sa vyrába v závode Volkswagen v Bratislave. V hlavnom meste mal 23. mája tento model aj svoju svetovú premiéru, a to počas IIHF majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2019.

„Spustením výroby modelu CITIGOe iV sme dosiahli nový míľnik v histórii spoločnosti ŠKODA AUTO: Je prvým modelom našej značky s čisto batériovým pohonom a presvedčí  mnohými praktickými prednosťami aj veľmi vysokou kvalitou výroby,“ uviedol Michael Oeljeklaus, člen predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO za výrobu a logistiku v tlačovej správe ŠKODA.

Škoda CITIGOe iV používa ako zdroj energie líthium-ionovú batériu s využiteľnou kapacitou 32,2 kWh. Tá napája elektrický motor s výkonom 61 kW (83 k). Má vysoký krútiaci moment – 212 Nm, ktorý je dostupný dokonca aj pri rozjazde.

S pohonom predných kolies sa dostane z 0 na 100 km/h za 12,3 sekundy, dynamické zrýchlenie zo 60 na 100 km/h zvládne len za 7,3 sekundy a maximálna rýchlosť auta je 130 km/h. Pri plne nabitej batérii prejde CITIGOe iV v podmienkach blízkych každodennej prevádzke na jedno nabitie až 260 km. Vďaka kompaktným rozmerom – dĺžka 3,597 mm a šírka 1,645 mm – ponúka vozidlo dostatok priestoru pre štyri osoby. Objem batožinového priestoru je 250 litrov, po sklopení zadných sedačiek narastie až na 923 litrov. Škoda CITIGOe iV zaujme už na prvý pohľad nielen exteriérom, ale aj interiérom.

Bohatá výbava a zaujímavý dizajn

Výrazným vonkajším znakom elektrickej verzie CITIGOe iV je z väčšej časti uzatvorená maska chladiča, ktorá je nalakovaná vo farbe vozidla. Okrem toho sa na zadnej časti nachádza nápis ŠKODA a plaketa iV. Variant pre slovenský trh ponúka vychytávky, ako sú parkovacie senzory vzadu, RAIN AND LIGHT ASSIST, automatickú klimatizáciu CLIMATRONIC, či centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním.

Zobraziť celú galériu (0)
Motoristi ocenia aj bohatú výbavu novinky CITIGOe iV, Printscreen/ŠKODA

Samozrejmosťou sú výškovo nastaviteľné a vyhrievané predné sedadlá, elektrické ovládanie okien vpredu, či sklá s vyšším stupňom tónovania. Model CITIGOe iV je štandardne vybavený rádiom SWING. Súčasťou výbavy je aj LED denné svietenie a predné hmlové svetlomety. Nájdeš tu aj nabíjací kábel na pripojenie striedavého prúdu pre verejné nabíjacie stanice – Typ 2 (16A).

K lepšej cene dopomôžu aj dotácie

Na Slovensku je možné objednať CITIGOe iV u všetkých autorizovaných predajcov značky ŠKODA, pričom ceny si môžeš pozrieť aj v tabuľke nižšie. Škoda má s modelom CITIGOe iV v rukách obrovský potenciál, nakoľko sa spolu s dotáciami vieš dostať na veľmi zaujímavú cenu, ktorá zaujme nejdeného motoristu.

Následne budeš môcť využívať všetky výhody, ktoré ti elektromobil prináša. V našom článku sme ti dokonca priniesli aj porovnanie Škody CITIGOe iV s bežnou Fabiou so spaľovacím motorom, kde sa vieš sám presvedčiť o tom, či bude nové CITIGO iV aj pre teba vhodnou voľbou.

* do 30.11.2019 poskytuje ŠKODA Bonus Štart pre prvé objednávky tohto modelu vo výške 3 600 €

Na Slovensku bude od 11. decembra dostupná aj online elektronická registrácia pre záujemcov o dotáciu na elektromobil. Vozidlo CITIGOe iV spĺňa všetky podmienky na to, aby sa mohlo zaradiť do kategórie batériové elektrické vozidlo N1. V rámci tejto kategórie je výška dotácie stanovená na 8 000 eur, pričom po jej odpočítaní sa dostaneš na sumu 13 190 €, čo je už cena, nad ktorou sa oplatí rozmýšľať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom