Len nedávno sme ťa informovali o nových dotáciách, ktoré ušetria nemalé prostriedky pri kúpe elektromobilu. Tie sa však nevzťahujú len na čisto elektrické vozidlá, ale aj na plug-in hybridy, ktoré sa tešia veľkej obľube. Slovenský trh ponúka hneď niekoľko modelov, ktoré dokážu zaujať nielen špecifikáciami, ale aj cenou.

Výška dotácie bude teda oficiálne 8000 € na elektromobily a 5000 € na plug-in hybridy kategórie M1 a N1, pričom platí, že maximálna obstarávacia cena vozidla môže byť 50 000 € vrátane DPH. Zároveň veľkou novinkou je fakt, že záujemca si bude môcť uplatniť dotáciu aj na nové vozidlo kúpené v zahraničí, no musí ísť len o úplne nové vozidlo a nesmie byť nikde predtým registrované. Podmienky prideľovania dotácie zverejnené už od 18. 11. 2019, oprávnené žiadosti bude možné podávať až po uplynutí zákonom stanovenej mesačnej lehoty – teda 17. 12. 2019.

Automobil budú musieť vlastniť minimálne dva roky a nebudú môcť využiť leasing. Fyzická osoba nepodnikateľ a subjekty verejnej samosprávy budú mať možnosť získať podporu na maximálne jedno vozidlo. V lehote 20 pracovných dní od predloženia všetkých príloh v zmysle zmluvy a ich overenia poskytovateľom bude žiadateľovi vyplatená dotácia formou refundácie v 1 splátke.

Na predloženie príloh v zmysle zmluvy má príjemca dotácie lehotu 12 mesiacov od nadobudnutia účinnosti zmluvy. Po vyzvaní vykonávateľom má žiadateľ FO lehotu 40 pracovných dní na riadne a úplné predloženie žiadosti vrátane všetkých príloh.

Vyššia trieda za atraktívnu cenu

V nasledujúcom porovnaní sme sa pozreli na najzaujímavejšie modely dostupné na našom trhu, ktoré by mohli osloviť širokú skupinu motoristov. Prvým z nich je aktuálna novinka automobilky Škoda. Ide o model Superb iV, ktorý bude mať k dispozícii benzínový motor 1,4 TSI s výkonom 115 kW (156k) a elektromotor s výkonom 85 kW (116 k). Systémový výkon hybridnej sústavy je v tomto prípade 160 kW (217 k).

Škoda Superb je vlajková loď automobilky z Mladej Boleslavy, čomu nasvedčuje aj samotná výbava vozidla. Už v základe totiž nájdeš napríklad predné a zadné LED svetlá, adaptívny podvozok, navigačný systém, či parkovaciu kameru. Na výber však máš aj z bohatej doplnkovej výbavy, či akčných paketov.

Škoda uvádza, že elektromotor zvládne na jedno nabitie prejsť približne 55 kilometrov a na plnú nádrž benzínu prejdeš okolo 850 kilometrov. Dojazd však závisí od mnohých faktorov ako je štýl jazdy, počasie, či terén (diaľnica, mesto).

Škoda Superb stojí v základnej AMBITION výbave 34 430 € a ak ešte odrátame štátnu dotáciu vo výške 5 000 €,  vieš sa s novým „superbom“ dostať na naozaj zaujímavú sumu 27 930 €. Registračný poplatok v prípade Škody Superb iV je vo výške 180 €, nakoľko Plug-in hybridy majú z neho ešte 50 % zľavu.

Obľúbená KIA za menej ako 20 000 €

Kórejská automobilka KIA má na Slovensku taktiež mnoho fanúšikov a môžeme povedať, že práve KIA predstavuje v niektorých kategóriách najvážnejšiu konkurenciu pre vyššie spomínanú Škodu. Zaujímavý model KIA Niro PHEV ponúka motor 1,6 GDi s výkonom 77kW (105 k) a elektromotorom 44 kW (60 K). Výkon celej pohonnej sústavy je 103,6 kW (141 k). Aj KIA uvádza, že elektromotor je schopný prejsť na jedno nabitie približne 55 kilometrov, takže v tomto smere je to podobné ako pri modeli Superb iV.

KIA Niro PHEV ponúka v základnej SILVER výbave štandardné prvky ako adaptívny tempomat či LED denné svietenie. Výbava je tak v základe o niečo chudobnejšia, ako v prípade Škody Superb, no v tomto prípade ide o dve úplne odlišné vozidlá z inej kategórie. Prvky výbavy sú uvádzané len pre zaujímavosť. KIA Niro PEHV začína na sume 31 890 €, pričom po odpočítaní dotácie sa dostaneš na skvelých 26 890 €, čo je už suma na zamyslenie. Registračný poplatok ťa vyjde 33 €.

Vozidlo so solárnym panelom a výbornou výbavou

Za akéhosi priekopníka v oblasti Plug-in hybridov môžeme určite označiť Toyotu. Tá má vo svojej ponuke sympatický model Prius. Vozidlo poháňa motor 1,8 e-CVT s výkonom 72 kW (98 k) a elektromotor s výkonom 53 kW (72 k). Kombinovaný výkon pohonného ústrojenstva je 90 kW (122 k). Toyota uvádza, že elektromotor zabezpečí dojazd 50 km, pričom ďalších 5 km dodá energia zo solárneho panela, ktorý je na streche vozidla a slúži na dobíjanie batérie.

Prius je dostupný len v jednej výbave, no na výber máš pakety s ďalšími prvkami výbavy, ktoré si môžeš dokúpiť. Vo výbave Executive však nájdeš napríklad adaptívny tempomat, adaptívne Bi-LED predné svetlomety, či navigačný systém. Toyota Prius Plug-in hybrid začína na sume 30 990 €, pričom po odpočítaní dotácie sa dostaneš na 25 890 €. Registračný poplatok ťa v tomto prípade vyjde 33 €.

Z ponuky na našom trhu si vyberie každý

Na slovenskom trhu sa nachádzajú aj ďalšie modely od rôznych automobiliek. Dostupné sú aj tie od luxusnejších značiek, ako Mercedes, či BMW. Pri nich je však vo väčšine prípadov obmedzujúca podmienka, že maximálna obstarávacia cena vozidla môže byť 50 tisíc eur. V každom prípade je jasné, že dotácie majú predovšetkým motivovať a pomôcť ušetriť prostriedky pri zakúpení bežného rodinného vozidla.

Škoda Superb je síce vozidlo, ktoré patrí do vyššej triedy a využívajú ho prevažne manažéri, no po odpočítaní dotácie sa dostaneme na cenu, ktorá môže byť atraktívna pre nejednu rodinu, ktorá chce vyskúšať Plug-in hybrid z vyššej triedy. KIA Niro je naopak crossover a tie sa v poslednom čase stávajú čoraz viac populárnejšími, nakoľko vďaka svojim rozmerom sú vhodné do mesta aj na dlhšie výlety.

Toyotu Prius môžeme označiť ako stálicu v triede plug-in hybridov, ktorá má svoje meno a človek ktorý si ju kúpy, vie čo od nej očakávať. Dotácie svoj účel spĺňať rozhodne budú. Vďaka nim sa dostaneš na zaujímavé ceny vozidiel, ktoré v sebe spájajú spaľovací motor s elektromotorom, čo ti v konečnom dôsledku môže ušetriť nemalé peniaze aspoň na prepravu v meste.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom