Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ambiciózny startup SpinLaunch vykonal svoj už desiaty test katapultu, pomocou ktorého chce získať potrebné dáta a vytvoriť katapult schopný vymršťovať náklad do výšky desiatok kilometrov. Ako informuje NewAtlas, pri desiatom teste sa na palube nachádzal aj náklad od vesmírnej agentúry NASA, spoločnosti Airbus a niekoľko ďalších.

Musia prežiť štart

Skúšobný katapult je oveľa menší od plánovaného produktu a náklad na „palube“ projektilu zatiaľ neniesol žiadne vedecké zariadenia, ale len technológie vyvinuté tak, aby prežili extrémne podmienky nastávajúce v tejto centrifúge. Ako totiž dodáva SPACE, veľkou výzvou pre inžinierov je vyvinúť také družice, ktoré dokážu prežiť preťaženie až 10 000 g.

Okrem NASA a Airbusu odovzdali svoje technológie do rúk spoločnosti SpinLaunch aj Cornellova univerzita a výrobca satelitov Outpost. Tí totiž vidia zásadné výhody v takejto metóde posielania nákladu do kozmu a to aj napriek tomu, že má hneď niekoľko zásadných nevýhod. V prípade úspechu ale môže zásadne znížiť cenu za lety malých satelitov, ktoré sa zbavia drahých rakiet.

Pri desiatom teste si dávali obzvlášť veľký pozor a náklad najprv v centrifúge roztočili na potrebnú rýchlosť, čím vzniklo maximálne preťaženie. Zariadenie následne vypli a po inšpekcii nákladu proces zopakovali, avšak tentoraz naostro a náklad vystrelili smerom nahor. Test pritom možno len sotva nazvať čo i len suborbitálnym, keďže náklad dosahuje výšku len okolo 10 km.

Oveľa väčší katapult

Katapult dnes používaný spoločnosťou Spinlaunch dosahuje v priemere 33 metrov a celá budova meria na výšku 50 metrov. Jedná sa ale len o prvotný prototyp a jeho nástupca má dosiahnuť priemer až 100 metrov, pričom bude naklonený pre udelenie horizontálnej rýchlosti projektilu. Tá je pri dosahovaní orbity oveľa dôležitejšia, než vertikálna rýchlosť.

Prekvapila svet

Spoločnosť SpinLaunch s touto technológiou poriadne prekvapila aj mnohých odborníkov, ktorí mali o tejto forme vynášania nákladu do kozmu poriadne a oprávnené pochybnosti. SpinLaunch má ale pred sebou ešte dlhý a komplikovaný vývoj, pretože pre dosiahnutie obežnej dráhy potrebuje raketu – a vyvinúť raketový motor, nádrže a avioniku so schopnosťou prežiť 10 000 g je skutočne bezprecedentná výzva.

SpinLaunch

Po niekoľkých úspešných testoch ale verejnosť svoj názor čiastočne zmenila a firma prilákala aj ďalších investorov. Len pred pár týždňami sa jej podarilo vyzbierať od investorov ďalších 71 miliónov amerických dolárov, píše SpaceNews. Celkovo tak SpinLaunch dodnes vyzbieral 150 miliónov dolárov a pomaly sa blíži k cieľovému produktu.

NASA mala pri teste prítomné akcelerometre, gyroskopy, magnetometre a množstvo ďalších snímačov tlaku, vlhkosti, teploty a rôznych ďalších parametrov, ktoré sú pri štarte do vesmíru kľúčové. Firma dodáva, že je pre ňu desiaty test zlomovým a otvára svoj katapult zákazníkom, zatiaľ je však použiteľný len pre vývoj a nie vesmírny výskum.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú