Počas včerajšieho dňa zažil Facebook masívny výpadok po celom svete, ktorý ovplyvnil všetky jeho platformy. Najväčší problém bol s obrázkami, kedy mnohé z nich ostali nenačítané a nepomohlo ani obnovenie stránky. Ako píše The Verge, mnohé z týchto obrázkov boli nahradené popisom, ktoré im boli pridelené umelou inteligenciou.

Včera spoločnosť Facebook zažila obrovský výpadok jej služieb, kedy na všetkých platformách (Messenger, Facebook, Instagram, WhatsApp) nefungovalo nahrávanie a zobrazovanie fotografií. Tento stav trval do neskorého večera a úplne sa to podarilo vyriešiť až nad ránom. Vďaka tomu si niekoľko používateľov všimlo zaujímavú informáciu, kedy namiesto vlastných profilových obrázkov uvideli popis, ktorý bol fotke pridelený umelou inteligenciou.

Strojové učenie funguje už niekoľko rokov

Facebook využíva strojové učenie od apríla 2016, kedy sa tento projekt spustil ako pomoc pre ľudí, ktorí majú poruchu zraku. Pomocou algoritmov určovala umelá inteligencia zloženie daného obrázku alebo videa, aby bol tento opis následne prerozprávaný. Možné je tiež, že sa tieto informácie využívajú aj na zacielenie reklamy a vzhľadom na fotografie používateľa na jeho profile môže spoločnosť určiť, čo má daná osoba rada, aké má záujmy a na základe týchto informácií presne určiť typ reklamy.

Väčšina ľudí (počítajúc mnou) o tomto nevedela a ostala prekvapených po tom, čo sa namiesto ich profilových obrázkov zobrazilo biele pole s popisom, ktorý korešpondoval s reálnou fotografiou. Rovnaká situácia pritom nastala aj na sociálnej sieti Instagram.

Bežným ľuďom tak bolo aspoň na krátku chvíľu dovolené, aby nahliadli za oponu a uvideli to, ako funguje strojové učenie Facebooku. To v posledných rokoch zažilo výrazné zlepšenie a je presnejšie než kedykoľvek predtým.

No akonáhle je niečo čitateľné (v tomto prípade fotografie strojom), je možné tieto dáta ďalej ukladať, analyzovať, prípadne predávať ďalej. V prípade Facebooku by to nebolo ničím novým, nakoľko podobné praktiky sa už v minulosti vykonávali.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom