banner-redmi-note-3
Dnešný diel bude venovaný nástrojom, ktoré sú určené pre vývojárov, ale využiť ich dokáže každý. Všetky tieto nastavenia sú v smartfónoch bez potreby inštalácie dodatočných aplikácií.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Keď sa pozriete do nastavení, posledná položka by mala byť „Informácie o telefóne“. Hneď nad ňou môžu byť „Možnosti pre vývojárov“. Ak to tam nevidíte, vstúpte do informácií o telefóne a 7-krát kliknite na „Číslo zostavy“ (1). O priebehu aktivácie vás budú informovať toasty (2) (3). Teraz sa môžete znovu vrátiť do menu v nastaveniach, kde by vám mali svietiť možnosti pre vývojárov (4).

Možnosti pre vývojárov vyžadujú zapnutie veľkého posuvníka a potvrdenie varovania (5). Prvú dôležitú funkciu nájdeme hneď na začiatku (6), ide o „Štatistiky procesov“ (7), kde môžete nájsť informácie o aplikáciách, ktoré vám zbytočne bežia na pozadí aj keď nemusia, čo môže spotrebúvať RAM a znižovať výkon zariadenia. Užitočné, hlavne v neskorších dieloch nášho seriálu Vylepšujeme si fóny z Číny je „Ladenie USB“ (8), ktoré umožňuje cez počítač a ADB vykonávať pokročilé funkcie. Táto funkcia je tiež potenciálne nebezpečná, pretože ju môže využiť škodlivý softvér v počítači.

Keď sa posunieme nižšie, v kapitole vstup je celkom užitočná funkcia zobraziť dotyky. Tam, kde kliknete, sa zobrazí na chvíľu biely krúžok (9), ktorý znázorňuje kliknutú plochu. Pomôže to porozumieť smartfónu, prečo reaguje tak, ako reaguje. Keď už sa začnete venovať vývoju, je celkom užitočná funkcia „Umiestnenie ukazovateľa“ (10). Výsledkom je to, že pre každý dotyk bude zobrazená jeho poloha a tiež prejdená dráha. Vhodné tiež na zahnanie nudy keď si budete chcieť len tak kresliť (11). Teraz prichádza niečo, čo je vhodné v prípade, keď si budete chcieť urobiť z kamaráta srandu, že má napríklad pokazený displej. Stačí zaškrtnúť „Zobraziť obnovenia obsahu“ (12). Všetko, čo sa bude na displeji prekresľovať začne blikať fialovou farbou. Blikajúce svetlo môže mať nežiadúce zdravotné účinky, nepoužívajte dlhodobo (13).

Pokiaľ ovládate zariadenie ľavou rukou, môžete si pre jednoduchšie ovládanie premiestniť ovládacie prvky na opačnú stranu (14). Ak sa vám zdá, že vášmu zariadeniu chýba tá svižnosť než kedysi, skúste nastaviť menšie číslo mierky animácie okien, premeny a dĺžky. Robí to zázraky (15) (16).

Už menej praktické, ale pomôže pri diagnostike, prečo je naše zariadenie pomalé, je napríklad zobraziť využite CPU (17, 18), prípadne profil vykresľovania GPU (19).  Možno to poznáte, keď máte málo RAM a veľa otvorených aplikácií na pozadí, všetko začína sekať a aj obyčajné písanie na klávesnici prestáva byť možné. Riešením môžu byť aplikácie ktoré stiahnete z Google Play, na „čistenie“ RAM a zariadenia. Väčšina z nás však zabúda na to, že aj oni stále bežia na pozadí, berú si RAM a aj cenný výkon procesora. Namiesto nich existuje riešenie priamo v systéme, ktoré vás žiadnu RAM navyše stáť nebude. Ak je vaša situácia kritická, môžete zaškrtnúť „Neuchovávať aktivity“. Hneď, čo niečo minimalizujete, sa aplikácia ukončí. Ak to však až také kritické nie je, stačí znížiť limit procesov na pozadí. Z vlastných skúseností odporúčam zvoliť hodnotu „Najviac 2 procesy“.

Toto je všetko, čo je dostatočne využiteľné, alebo dokáže výrazne zvýšiť výkon zariadenia za minimálne úsilie. Dúfam, že ste si posledný diel seriálu Vylepšujeme si fóny z Číny v tomto kalendárnom roku užili a zobrali ste si z neho nejaké vylepšenie.

Čítajte viac z kategórie: Ako na to?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú