Tohtoročné iPhony prišli v troch rôznych verziách, ktoré sa snažia vyhovieť širšiemu spektru zákazníkov. Tí si tak môžu vybrať buď priameho nástupcu iPhonu X, alebo jeho väčšieho dvojníka, no dostupný bude neskôr aj lacnejší iPhone Xr. iPhone Xs Max prichádza s najväčším akumulátorom v Apple smartfónoch doteraz, no stále sa vo výdrži a v nabíjaní nedoťahuje na starší iPhone 8 Plus.

Po vzore výročného iPhonu X prichádza aj iPhone Xs a Xs Max s batériou v tvare písmena „L“, no tentokrát ju netvoria 2 osobitné bloky so separátorom. Miesto toho je akumulátor vyhotovený ako jeden celok a teraz dostal aj zaoblené rohy. Kým nástupca minuloročnej „desiatky“ prináša ešte o čosi menšiu kapacitu batérie, najväčší model spoločnosti doteraz sa pýši aj najväčším zdrojom energie, aký Apple do smartfónu kedy umiestnil. Na premiére sa však výrobca chválil stále slušnou výdržou na jedno nabitie, no ako vieme, reálne podmienky sa často líšia od tvrdení výrobcu.

Slušná výdrž neprekvapí, ale ani neurazí

Inak tomu nebolo ani v tomto prípade, keď výdrž nových iPhonov pre rok 2018 testoval portál PhoneArena, aby ukázal dôsledky zmenšenia a zväčšenia baterky iPhonu Xs a iPhonu Xs Max. Sľuby Applu neboli tak celkom splnené a na jedno nabitie zvládol model Xs Max vydržať 9 hodín a 34 minút, zatiaľ čo jeho menší súrodenec dokázal fungovať 8 hodín a 37 minút. Aj keď si môže najväčší iPhone doteraz pripísať aj jednu z najdlhších výdrží batérie, stále zaostáva za minuloročným iPhonom 8 Plus, ktorý je v tomto smere šampiónom spoločnosti s výdržou až 10 hodín a 35 minút.

Zobraziť celú galériu (1)
Jonathan Morrison/YouTube

Nenechaj si ujsť
Nové iPhony konečne podporujú rýchle nabíjanie. Ako inak, opäť za príplatok

Testovanie pritom zahŕňalo zmiešané úlohy pri nastavenom jase 200 nitov. Android konkurencia však výrazne ďaleko výsledkami neuteká aj napriek väčším batériám, z ktorých si displej s vyšším rozlíšením ukrojí viac energie. Práve kvalita obrazu značne ovplyvňuje celkovú výdrž na jedno nabitie. Čo však Apple pri prezentácii už nespomenul, bolo pomalé nabíjanie so základným adaptérom v balení, ktorý je skutočne pomalý.

Keď sa nabíjanie stáva nekonečným príbehom

Pre plné nabitie iPhonu Xs Max si tak treba vyhradiť zhruba 209 minút, teda takmer 3 a pol hodiny. Ani iPhone Xs na tom nie je oveľa lepšie a podľa výsledkov testov si do plného nabitia pod nabíjačkou pobudne 185 minút. Žiaden používateľ tak nebude spokojný s nabíjaním, ktoré však Android smartfóny zvládajú omnoho rýchlejšie s rýchlou nabíjačkou už v balení. Ide teda o ďalší spôsob zo strany Applu ako od zákazníkov vymámiť peniaze za technológiu, ktorá je dnes už bežne dostupnou.

Žiaľ, za rýchle nabíjanie si treba priplatiť aj pár desiatok eur. Prekvapením vo výdrži na jedno nabitie však môže byť od októbra dostupný iPhone Xr, ktorý dostal len o trocha väčšiu batériu ako iPhone Xs, no jeho displej s nízkym 828p rozlíšením veľa energie nespotrebuje. Práve tento kúsok tak môže mať vôbec najlepšiu výdrž, aká kedy bola v Apple smartfónoch zaznamenaná. Viac nám prezradia reálne testy, ktoré uvidíme o mesiac po sprístupnení iPhonu Xr zákazníkom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú