Astronómom sa naskytla jedinečná príležitosť a dokázali pozorovať smrť hviezdy v priamom prenose. Výbuch červeného superobra v podobe gigantickej supernovy má podľa odborníkov obrovský potenciál pre zodpovedanie mnohých dôležitých otázok, informuje Science Alert.

Dôležitý prelom v astronómii

Červený superobor v galaxii NGC 731, vzdialenej úctyhodných 120 miliónov svetelných rokov od Zeme, sa premenil na supernovu len pred niekoľkými mesiacmi – teda aspoň pre nás. V skutočnosti došlo k tejto udalosti pred 120 miliónmi rokov, avšak svetlo z nej k nám dorazilo až teraz.

„Je to prelom v chápaní toho, čo masívne hviezdy robia chvíľu predtým, než zomrú,“ vysvetľuje astronóm Wynn Jacobson-Galán z Kalifornskej univerzity Berkeley a zároveň vedúci autor štúdie, ktorá o tomto objave pojednáva.

Supernova SN 2020tlf vznikla z červeného superobra s hmotnosťou 10-násobne vyššou, ako je hmotnosť Slnka. Je to po prvý raz, čo dokázali vedci tento proces pozorovať počas toho, ako prebiehal. Hviezdu totiž začali sledovať už 130 dní pred výbuchom.

Spojí teoretikov a všetko objasní

„Je to ako sledovať tykajúcu bombu. Nikdy sme nepotvrdili tak silnú aktivitu v umierajúcom červenom superobrovi, kde ho vidíme vyprodukovať tak jasné emisie a následne skolabovať a vzplanúť. Až doteraz,“ dodáva astrofyzička Raffaella Margutti.

V pozorovaní pomohlo Keckove observatórium na Havaji a jeho špičkové spektrografy DEIMOS a NIRES, vysvetľuje observatórium v tlačovej správe. Objav pritom vyvrátil pôvodné predpoklady o červených superobroch a o tom, čo sa v nich deje tesne pred smrťou.

Keckovo observatórium. Zdroj: NASA/JPL

„Som nadšený všetkými tými neznámymi, ktoré tento objav odomyká. Objavenie viacerých udalostí, ako SN 2020tlf, dramaticky ovplyvní našu definíciu posledných mesiacov hviezdnej evolúcie. Zjednotí tiež pozorovateľov a teoretikov v snahe vyriešiť záhadu posledných momentov života masívnych hviezd,“ tvrdí nadšene Jacobson-Galán.

Výbuch vyvrátil naše predpoklady

Všetky doteraz pozorované superobrovské hviezdy boli pred výbuchom v podobe supernovy pomerne pokojné a nedávali veľmi najavo, že sa chystajú na svoj koniec. SN 2020tlf sa však od týchto predošlých pozorovaní zásadne líši.

Pred svojim koncom totiž začal vyžarovať ohromné množstvo radiácie, čo podľa vedcov naznačuje, že v niektorých prípadoch musí dochádzať k veľkým vnútorným zmenám tohto typu hviezd tesne pred tým, než explodujú. Takýmto červeným obrom je napríklad aj neďaleký Betelgeuse, o ktorom si vedci donedávna mysleli, že už čoskoro takisto exploduje.

Casey Reed/NASA

Zmeny následne vyústia do chaotického vypustenia plynu do okolia. Práve silná radiácia prilákala pozornosť astronómov a keď nastal výbuch, tento objekt sledovali ešte ďalších 300 dní, vďaka čomu získali oveľa viac dát, s ktorými môžu v najbližších rokoch pracovať. Pri pozorovaniach vesmírnych procesov totiž dochádza k najväčším objavom až neskôr, keď vedci podrobne preskúmajú všetky získané informácie a detailne ich vyhodnotia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú