Filmový a seriálový rok sa končí, pozreli sme sa teda na najvýznamnejšie diela, ktorých sa nám v roku 2021 dostalo. Niektoré príjemne prekvapili, od iných sme naopak očakávali omnoho viac. Toto je 21 najlepších filmových i seriálových noviniek, ale tiež najväčších sklamaní, v tomto roku.

Najlepší seriál roka: Arcane: League of Legends

Kde ho nájdeš: Netflix

Ak by nám niekto na začiatku roka povedal, že najväčší dojem za celý rok v nás zanechá animovaná seriálová novinka, navyše inšpirovaná videohrou, schuti by sme sa zasmiali. A predsa. Arcane prišiel znenazdajky, no okamžite nás pohltil jedinečným vizuálom, podmanivým dejom aj skvele napísanými a nesmierne sympatickými postavami. Pravidlá komplexného sveta plného mágie a sociálnej nerovnosti tvorcovia predstavili s jedinečnou ľahkosťou, nič tu navyše nie je čiernobiele a rozhodnutia majú reálny, častokrát prekvapivý dopad.

Najlepší film roka: Duna

Kde ho nájdeš: HBO Max (u nás zatiaľ nedostupné)

Denis Villeneuve opäť dokázal, že točenie veľkorozpočtových sci-fi má v krvi a predstavil prvý diel „nesfilmovateľného“ eposu Duna. V minulosti sa o to pokúšali viacerí, až Villeneuve však trafil klinec po hlavičke a naservíroval divákom vizuálne opojné veľdielo, aké z hľadiska detailnosti technického spracovania nemá obdobu. Môžeme namietať, že po dejovej stránke nejde o žiadny veľký zázrak a celý film je chladný, filmy ako Duna sa však už dnes takmer netočia a aj preto si jeho kvalít ceníme o to viac.

Najlepšia miniséria: Mare z Easttownu

Kde ho nájdeš: HBO Go

Minulý rok kraľoval Netflix s excelentnou drámou Queen’s Gambit, tentokrát sa nedalo zahanbiť ani HBO, ktoré opäť ukázalo svoju silu v kriminálnom žánri. Drsná detektívna dráma na čele s fenomenálnou Kate Winslet diváka drží v napätí až do posledných minút, okrem vyšetrovania brutálnej vraždy však zaujíma aj osobná dejová linka hlavnej hrdinky, s ktorou sa život príliš nemaznal. Každá epizóda dokáže prekvapiť a zmysluplne posunúť dej až do prekvapivého vyvrcholenia, ktoré sa s nami potiahne ešte poriadne dlho.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú