Predaje elektromobilov nespomaľujú, naopak stále trhajú rekord za rekordom. Dôkazom sú aj štatistiky zo začiatku tohto roka, ktoré jasne ukázali, že posledné mesiace naberali elektrické autá na popularite až v takej miere, že už tento trend nič nezastaví.

Rekordný záujem

Najnovšie TASR na základe správy Bloomberg informuje, že počet ľudí vo svete, ktorí si chcú kúpiť elektrické vozidlo (EV), prvýkrát prekročil hranicu 50 %. Ukázala to najnovšia štúdia spoločnosti EY. Záujem prejavilo až 52 %, čo predstavuje nárast o 22 percentuálnych bodov za dva roky údajov EY.

ScreenShot/ ACCELER8/ YouTube

Podľa prieskumu, na ktorom sa zúčastnilo približne 13 000 ľudí z 18 krajín, väčšina spotrebiteľov zvažuje kúpu elektromobilu najmä z dôvodu ochrany životného prostredia.

Prvýkrát sa ako kľúčový problém objavili aj zvyšujúce sa penále pre vozidlá so spaľovacím motorom, poznamenala EY.

„Tieto zistenia predstavujú bod zlomu na globálnom trhu nákupu áut. Spotrebitelia sú sociálne a environmentálne čoraz uvedomelejší, čo je najväčšou motiváciou pre prijatie elektromobilov,“ povedal Benjamin Chiang, vedúci sektora EY pre región ASEAN (združenie krajín juhovýchodnej Ázie).

Najväčší záujem podľa prieskumov majú Taliani, pričom v tesnom závese za nimi sa ku kúpe elektromobilu prikláňajú aj ľudia v Číne a Južnej Kórei. Opačný názor na elektromobilitu majú spotrebitelia v Austrálii a USA.

Približne 88 % globálnych spotrebiteľov, ktorí si chcú kúpiť elektromobily, je tiež ochotných akceptovať príplatok, pričom 35 % je ochotných zaplatiť príplatok 20 % alebo viac, čo je v súlade so zisteniami z roku 2021.

Ďalšou pozitívnou správou vyplývajúcou z tejto štúdie je aj to, že vodiči elektrických vozidiel na celom svete, ktorí už vlastnia elektrické vozidlá, sa teraz menej obávajú, ako ďaleko môžu prejsť na jedno nabitie, alebo o infraštruktúru nabíjania.

Ilustračný obrázok/Unsplash

Väčšina opýtaných vlastníkov EV, presnejšie 81 %, používa domáce nabíjacie zariadenia aspoň raz týždenne, zatiaľ čo nákupné centrá alebo maloobchodné predajne sú najpreferovanejšie miesta nabíjania mimo domácností.

Chystá sa zdražovanie

Škrt cez rozpočet však automobilkám môže spraviť zdražovanie dôležitých surovín. Podľa najnovších informácií totiž ceny elektromobilov vyletia do šialených výšin. Na vine je rapídne zdražovanie lítia, ktoré sa využíva v batériách.

Jeho cena totiž podľa údajov Benchmark Mineral Intelligence (BMI) medzi januárom 2021 a januárom 2022 vzrástla o závratných 478,3 %. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP