Už dlhé roky platí, že batérie sú najdrahšou zložkou celého elektromobilu a výrazným spôsobom sa tak podpisujú pod jeho cenu.

Cena batérií  však už nejaký čas majú klesajúcu tendenciu a ešte v decembri minulého roka sa očakávalo, že situácia s drahými úložiskami energie by sa mala v najbližších rokoch zmeniť, a to aj napriek miernemu rastu surovín a krátkodobému zvyšovaniu cien.

Zdražovanie sa dotkne aj elektromobilov

Dnes, ako upozorňujú portál CNBC, je však situácia a trend úplne opačný. Hoci ceny batérií doposiaľ klesali, v najbližších mesiacoch a rokoch sa môže všetko zmeniť. Prudký nárast dopytu po batériových surovinách by totiž v priebehu nasledujúcich štyroch rokoch mal zvýšiť cenu článkov pre elektromobily až o viac ako 20 %.

Prudký nárast ceny lítia

Výrazný vplyv na to má prudký nárast ceny lítia, ktorého cena podľa údajov Benchmark Mineral Intelligence (BMI) medzi januárom 2021 a januárom 2022 vzrástla o závratných 478,3 %, píše portál TheGuardian.

Len v januári totiž cena minerálu bohatého na lítium vyskočila o markantných 45,5 % na 2 400 dolárov za tonu. V decembri mala pritom ešte táto surovina hodnotu 1 650 dolárov. Podobný vzrast za posledný rok zaznamenali aj ďalšie potrebné komodity.

Okrem toho BMI predpokladá, že cena bude najmenej ďalších šesť mesiacov v dôsledku prudkého dopytu po batériových článkoch naďalej rásť.

Niektorí analytici však nie sú až tak negatívni. Napríklad Tim Buckley, riaditeľ Clean Energy Finance, tvrdí, že hoci dopyt po lítiu bude naďalej obrovský, ceny lítia sú už teraz neudržateľne vysoké. Navyše, neustále sa otvárajú nové bane, čo by naopak cenu lítia mohlo zraziť smerom nadol.

Nový koncept batérie pre elektromobily od General Motors / Zdroj: Steve Fecht / General Motors

Podľa Buckleya teda akákoľvek budúca cenová korekcia nebude taká závažná ako „cyklické korekcie v minulosti“, kde dôležitú rolu zohralo aj vypuknutie pandémie a problémy s dodávateľskými reťazcami v Číne.

Zvyšovanie cien

Nič to však nemení na tom, že mnoho výrobcov elektromobilov už teraz zvyšuje ceny vozidiel. Za zmienku stojí fakt, že najpredávanejšia verzia Modelu 3 („Standard Range“) začína v USA už teraz na 46 990 dolároch, pričom ešte minulý rok sa predávala za 38 190 dolárov.

Spoločnosť Lucid Group tiež začiatkom minulého mesiaca uviedla, že zvýši ceny všetkých svojich luxusných sedanov pre Američanov o približne 10 až 12 %. Nedávno dokonca zdražel aj najlacnejší elektromobil na Slovensku, pričom mnoho ľudí sa pýtalo, či sa Dacia Spring udrží stále pod 20 000 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP