O vstupe vôbec prvého samostatného virtuálneho operátora na Slovensko sme písali pred pár týždňami a už vtedy vyzeralo, že nový hráč na trhu pilne pracuje na zavedení všetkých potrebných povinností. Aktuálne už dokonca stihol otestovať aj funkčnosť svojej siete na niekoľkých príkladoch.

Dôležitá informácia na úvod:

Na rozdiel od značiek veľkých telekomunikačných gigantov ako sú Juro alebo FunFón, ktoré prevádzkujú tradiční sieťoví operátori, Unimobile bude samostatným virtuálnym operátorom, takzvaným Full-MVNO.

Samostatný virtuálny operátor vlastní a prevádzkuje všetky časti mobilnej siete s výnimkou vysielačov, uzatvára roamingové dohody s prevádzkovateľmi sietí, vydáva vlastné SIM karty so svojimi telefónnymi číslami a sám tvorí maloobchodnú ponuku.

Prvé testy sú hotové

Spoločnosť Uniphone, ktorá bude operátora Unimobile prevádzkovať, preukázala minulý týždeň na pôde Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb funkčnosť svojej virtuálnej mobilnej siete.

Pri demonštrácii firma predviedla možnosť volania, odosielania SMS a pripojenia do internetu z vlastných SIM kariet prostredníctvom GSM (2G) a UMTS (3G) siete. Funkcnosť si môžeš pozrieť aj na videách nižšie.

Michal Rybárik, konateľ spoločnosti Uniphone, zároveň dodal, že Väčšina testov prebehla podľa očakávania úspešne, vrátane historicky prvého volania zo siete Unimobile na Český telekomunikačný úrad. Prípravy na spustenie samozrejme integrujú a možnosť volania na tiesňové linky a kooperáciu so štátnymi orgánmi na Slovensku.

Chceme poďakovať pracovníkom ministerstva vnútra a jeho dodávateľskej spoločnosti Ericsson Slovakia, ktorí nám aj v čase mimoriadnej situácie s koronavírusom poskytli potrebnú súčinnosť. Nasledujúcim krokom má byť prepojenie našej siete so sieťou ministerstva kvôli prenosu niektorých údajov a správ súvisiacich s tiesňovými volaniami,“ vysvetlil M. Rybárik.

Uniphone má však aktuálne už funkčný roamingový prístup do zahraničných 2G, 3G aj 4G mobilných sietí s vlastnými SIM kartami. Dolaďuje kľúčové detaily hlavne na slovenskom trhu.

Spustenie zatiaľ v nedohľadne

Pripojenie SIM kariet Unimobile do mobilných sietí prebieha zatiaľ prostredníctvom zahraničného roamingového partnera. Platí to aj pre pripojenie na Slovensku. Operátor pevne dúfa, že už v druhej polovici roka bude mať funkčné aj domáce roamingové prepojenia a nebude musieť s lokálnymi operátormi komunikovať a ich sieťami cez zahraničie.

Presný dátum spustenia služieb Unimobile zatiaľ známy nie je, no veľa závisí aj od rokovaní s telekomunikačnými operátormi a Regulačným úradom.

Z našej strany vieme všetky domáce prepojenia zrealizovať v najbližších pár mesiacoch, rýchlosť ďalšieho postupu teraz závisí najmä na druhej strane – na oslovených mobilných operátoroch, uviedol M. Rybárik pred pár týždňami.

Ako bude operátor fungovať?

Hlavný zámer Uniphone-u je poskytovať telefónne služby veľkoobchodným spôsobom – v spolupráci s partnermi, napríklad s regionálnymi telekomunikačnými poskytovateľmi, ktorí môžu ponúkať mobilné služby pod vlastnou značkou. Poskytovateľmi telekomunikačných služieb ako doplnku k svojmu hlavnému biznisu sa týmto spôsobom môžu stať aj firmy z iných odvetví s maloobchodnou sieťou.

Celkové štartovacie náklady virtuálneho operátora odhaduje šéf projektu na milión eur a tvrdí, že investora zatiaľ nepotrebuje. Do Unimobile zatiaľ podľa vlastných slov vložil niekoľko stotisíc eur.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP