Už budúci týždeň vznikne nové Vesmírne veliteľstvo USA, ktoré bude zodpovedné za obranné operácie krajiny vo vesmíre. Stane sa tak celkovo 11. bojovým veliteľstvom ministerstva obrany USA, ktoré slúžia špecifickým účelom alebo geografickým oblastiam, informuje portál Space.com.

Takto pred rokom prišlo vyhlásenie prezidenta Donalda Trumpa o tom, že zakladá tzv. Space Forces, teda Vesmírne sily. Nová divízia bola spočiatku terčom výsmechu, podobné oddelenie má však aj Rusko či Francúzsko. V prípade USA mali mať Vesmírne sily za úlohu riešiť nákup vysielačov a satelitov pre armádu, či finančné riadenie a budovanie zariadení. Popritom ale už budúci týždeň vznikne samostatné Vesmírne velenie, ktoré síce bude spolupracovať aj s Vesmírnymi silami, no nepôjde o rovnaké entity.

Chcú brániť svojich občanov

Ako píše portál Futurism, americká armáda je pripravená na to, aby 29. augusta spustila program Vesmírneho veliteľstva (orig. The U.S. Space Command). Fungovať bude s okamžitou účinnosťou a tím pracovníkov bude pozostávať z 87 ľudí pod velením gen. Johna Raymonda, ktorý je v súčasnosti veliteľom vzdušných síl. Ako bolo spomenuté, spoločne s Vesmírnymi silami budú spolupracovať, pričom Vesmírne sily budú slúžiť ako poskytovateľ personálu a potrebného vybavenia.

Nenechaj si ujsť
Kandidát na prezidenta USA chce odhaliť pravdu o mimozemšťanoch. Má jednu podmienku

Vesmírne veliteľstvo bude, naopak, slúžiť na vykonávanie rôznych úloh a viesť operácie vo vesmíre. Na spustenie projektu Vesmírnych síl sa pritom stále čaká, nakoľko kongres sa ešte stále nedohodol na financovaní. Je to však len otázkou času. Podľa viceprezidenta Mikea Pencea je vesmír vojnovou doménou a vybudovanie Vesmírnych síl je dôležitým krokom k tomu, aby bol americký národ pripravený čeliť ohrozeniam a brániť ľudí a záujmy krajiny.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP