V Ozbrojených silách USA vznikla nová divízia, ktorá je už celkovo šiestou. Nazýva sa Space Force (Vesmírne sily) a vznikla na príkaz prezidenta Donalda Trumpa.

Hovorí sa pritom, že jej vytváranie začalo ešte predtým, než americký Kongres vôbec k tomu udelil povolenie. Plány prezidenta USA vytvoriť takéto oddelenie predstavil ešte v marci, no nikto ho nebral príliš vážne a stal sa kvôli tomu terčom posmechov a rôznych meme obrázkov. Vesmírne sily sú však skutočnosťou a americké ministerstvo obrany podnikne oficiálne kroky k ich vytvoreniu už tento týždeň, aj keď rozhodnutie Kongresu ešte nie je definitívne.

Nové oddelenie už čoskoro

Už v nasledujúcich mesiacoch, by mali byť vytvorené tri zo štyroch oddelení Vesmírnych síl. Tie totiž nevyžadujú schválenie kongresom, a to vďaka bývalým Kybernetickým silám (Cyber Force). Tieto tri oddelenia budú zahŕňať oblasti: Bojové vesmírne oddelenie, Agentúra na nákup vysielačov a satelitov pre armádu a Vesmírna bojová agentúra. Posledné štvrté oddelenie Finančné riadenie a budovanie zariadení, si vyžaduje schválenie Kongresu a vytvorenie novej legislatívy. Ten je už údajne vypracovaný a to námestníkov ministra obrany, Patrickom Shanahanom. Má 14 strán a práve dnes je rozosielaný zákonodarcom. Celý návrh by mal Kongres dostať začiatkom budúceho roka, nakoľko bude súčasťou návrhu rozpočtu pre rok 2019.

Dôvod na vytvorenie Vesmírnych síl bol ten, že Ministerstvo obrany chce odrádzať potencionálnych útočníkov od škodlivých aktivít a zároveň zabezpečiť, aby všetky vesmírne systémy spĺňali požiadavky národnej bezpečnosti a poskytovali možnosti v prípade akéhokoľvek konfliktu. Má to byť nový vek pre americký priemysel, ktorý rozšíri ich vesmírnu ekonomiku a posilní partnerstvá so spojencami. Aspoň tak znie oficiálne vyjadrenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom