Éra spaľovacích motorov sa pomaly blíži ku koncu a vo svete dopravy sa vo veľkom začínajú objavovať elektromobily. Špecialistom na ich výrobu je spoločnosť Tesla, ktorá nám doteraz predstavila už niekoľko modelov a svoje portfólio bude rozširovať aj naďalej.

Už júl tohto roka odhalí nový, cenovo dostupný elektromobil Model 3. Pre spoločnosť ako takú ide o veľmi dôležitý krok priblížiť sa k zákazníkom s cenovo prijateľnejším kúskom. Ďalšie plány Tesly však do roku 2020 zahŕňajú aj predstavenie Modelu Y, ktorý má výrobu elektromobilov poriadne nakopnúť. Nasledujúce riadky ti prezradia, čo všetko o novom „Ypsilone“ zatiaľ vieme.

Zbrusu nová platforma.

Tesla Model Yzdroj fotografie: Screenshot/SL2/YouTube

O tejto inovácií prehovoril samotný Elon Musk. Doteraz sa predpokladalo, že Model Y bude mať základy z Modelu 3. Musk však všetkých fanúšikov z toho omylu vyviedol, keď potvrdil, že Model Y bude stavaný na úplne novom podvozku.

Model Y zmení v továrni výrobný proces na nepoznanie.

Teslazdroj fotografie: Los Angeles Times/Pinterest

V novembri minulého roka sa Tesla spojila s nemeckým odborníkom na automatizáciu – spoločnosťou Grohmann Engineering. Tá jej pomohla upraviť, vylepšiť a viac automatizovať celý výrobný proces elektromobilov. Výrobné linky sa však pri produkcii Modelu 3 majú svojou kvalitou dostať na ešte vyššiu úroveň. Šepká sa totiž, že to bude práve Model Y, ktorý významne zmení celý priebeh výrobného procesu. Musk sa pri tejto novinke plánuje zamerať na omnoho vyššiu produkciu elektromobilov, čomu sa prispôsobí aj celá výroba.

Výbava môže zahrnúť aj špeciálne dvere „Falcon“.

zdroj fotografie: Tesla

Nenechaj si ujsť
Podľa Elona Muska je Tesla stále len na začiatku svojej cesty, no už má na konte tento skvelý skalp automobilového giganta

Týmto originálnym a ojedinele spracovaním dverí je zatiaľ vybavený iba jeden model z ponuky Tesly. V roku 2015 spoločnosť predstavila Model X, ktorý popri ďalšej skvelej výbave disponuje aj otváraním dverí, ktoré pripomínajú vtáčie krídla. Tweet Elona Muska však odhalil, že ďalším z rodiny bude práve Model Y.

Solárna strecha zmení veľa vecí.

zdroj fotografie: Tesla

Plány integrovať solárne panely aj do svojich elektromobilov nie sú žiadnym tajomstvom spoločnosti. CEO Tesly zatiaľ neodhalil presné časové obdobie, kedy by sa tak malo stať, no predpokladá sa, že prvým so solárnou strechou bude Model 3. Nepôjde však o obyčajné panely, ale o špeciálne solárne sklo, ktoré bude schopné vytvoriť viac energie ako je potrebné pre napájanie celej elektroniky. V podobnom duchu sa teda ponesie aj neskorší Model Y.

Premiéra head-up displeja

Teslazdroj fotografie: blog.kanehsieh.com/Pinterest

Nenechaj si ujsť
Takéto fantastické vlastnosti má každá Tesla vrátane najlacnejšieho Modelu 3

Head-up displeje môžeme v dnešných dňoch nájsť v mnohých prémiových automobiloch, no doteraz vo výbave Tesiel, žiaľ, chýbali. To sa ale môže zmeniť s príchodom Modelu 3, aj keď zatiaľ nie je jasné, ako bude táto novinka vyzerať. Ak tento kúsok príde na svet s head-up displejom, tak je veľmi pravdepodobné, že ho uvidíme aj v Modeli Y. Elon Musk taktiež prezradil, že s touto inováciou budú nové Tesly vyzerať skutočne ako vesmírna loď.

Plne vybavený autopilot.

zdroj fotografie: Pinterest

Elektromobily Tesly sú celosvetovo známe aj vďaka ich systému autonómneho riadenia vozidla. Tento systém sa v nových modeloch čoskoro dostane na vyššiu úroveň. Z poloautomatického autopilota sa tak má vďaka špeciálnemu hardvéru stať plne autonómne riadenie, ktoré bude schopné fungovať úplne samostatne. Nové modely vrátane Modelu X a S už touto významnou inováciou disponujú a očakáva sa, že sa k nim pridá aj Model 3. O pár rokov však plne vybaveného autopilota budeme môcť nájsť aj v Modeli Y. Sprístupnenie so všetkými funkciami ale príde až neskôr, pretože je potrebné, aby ho schválili úrady v mnohých krajinách.

Dojazd na jedno nabitie 383 km! 

zdroj fotografie: Tesla

Presné údaje o dojazde zatiaľ neboli odhalené, no konkurenčný Chevy Bolt je schopný na jedno nabitie prejsť približne 383 km. Dá sa teda očakávať, že Tesla s Modelom Y dosiahne minimálne rovnaký dojazd. Model 3 ale prejde o niečo menšiu vzdialenosť 346 km. Výrobca však budúcim majiteľom ponúkne aj výkonnejšie verzie s väčšími kapacitami batérií, a teda dojazd bude atakovať ešte vyššie hodnoty.

Viac úložného priestoru.

Tesla Model Xzdroj fotografie: Tesla

Nenechaj si ujsť
Máme prvé fotografie a detailné video najlacnejšieho elektromobilu od Tesly pri testovaní v reálnej premávke

Pri predstavení bol úložný priestor Modelu X značne obmedzený zadnými sedadlami, ktoré sa nedali sklápať. To sa ale zmenilo v novembri minulého roku, kedy Tesla tento nedostatok napravila. Rovnakú chybu teda spoločnosť pri Modeli 3 určite nezopakuje. Takmer na vlas rovnaké riešenie budeme môcť vidieť aj v Modeli Y, čím sa výrazne zvýši objem úložného priestoru.

Model Y dostane prijateľnú cenovku.

Tesla showroomzdroj fotografie: Tesla

Od Tesly sme doteraz videli iba prémiové elektromobily, ktoré si kvôli cene nemôže dovoliť každý. Prvým cenovo dostupným elektromobilom má byť Model 3. Jeho cena by sa mala pohybovať na úrovni 34 000 €. Pripravovaný Model Y však môže byť lacnejšou alternatívou za Model X a cenou atakovať hranicu 37 000 €.

Tesla plánuje v roku 2020 vyrobiť až milión elektromobilov. Dosiahnuť tento cieľ jej pomôže práve Model Y.

teslazdroj fotografie: Screenshot/iPhone-Fan/YouTube

Doteraz mala Tesla v pláne vyrobiť „iba“ 500 000 elektromobilov v roku 2020. Elon Musk ale prezradil odvážne ciele, ktoré počet vyprodukovaných kusov zdvojnásobujú. On sám tomuto plánu verí, no kľúčom k dosiahnutiu cieľa je práve Model Y, ktorý má výrobu v továrni Tesly poriadne nakopnúť. Zatiaľ je ale otázne, ako sa spoločnosti podarí toľkoto kusov vyrobiť, nakoľko len v minulom roku zišlo z jej výrobnej linky iba 83 992 elektromobilov.

zdroj fotografie: Tesla

Určite niet pochýb o tom, že Tesla je v dnešných dňoch jednou z najinovatívnejších spoločností. Postupom času sa ale môže dostať ešte ďalej a dôležitou súčasťou tohto stúpania má byť aj Model Y. O ňom síce stále výrobca nechce veľa prezradiť a zopár rokov si naň ešte počkáme. Predpokladaný príchod e určený na koniec roku 2019, respektíve na rok 2020. Všetko tak záleží od toho, ako sa bude Tesle pri vývoji dariť. Pokiaľ však všetko pôjde podľa plánu, tak už v budúcom roku zrejme zazrieme testovaciu verziu Modelu Y na cestách.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú