Zdá sa, že Volkswagen má jeden z najagresívnejších plánov elektrifikácie svojich vozidiel medzi tradičnými automobilkami. Najnovšie sa rozhodol prestavať ďalšiu továreň, ktorá bude vyrábať iba elektromobily, informuje Electrek.

Po tom, čo sa ešte minulý rok Volkswagen rozhodol zmeniť výrobu v závode v Zwickau a vyrábať v ňom iba elektromobily, najmä model ID.3, sériová výroba sa už začala a viac si o nej môžeš prečítať v tomto článku. Volkswagen ID.3 by mali prví zákazníci dostať už koncom leta.

Výrobný závod v Emdene však bude ďalším závodom určeným výhradne len na výrobu elektromobilov. V súčasnosti prechádza zmenou z továrne na vozidlá so spaľovacím motorom na továreň, ktorá bude vyrábať iba elektrické vozidlá a prvé elektromobily tu majú zísť z výrobnej linky už v roku 2022.

Volkswagen sa chce v nasledujúcich rokoch stať svetovým lídrom na trhu s elektromobilmi. Na splnenie tohto cieľa však potrebuje viac ako len jednu továreň, a tak sa Volkswagen rozhodol, že po Zwickau sa ďalšou stane továreň v Emdene.

„Premenou nášho závodu v Emdene na továreň pre elektrické vozidlá sa Volkswagen dostáva do čela v tempe systémovej zmeny. Celkovo spoločnosť investuje približne 1 miliardu € do transformácie závodu. Emden sa stane základným kameňom našej elektrickej stratégie,“ uviedol Ralf Brandstätter, generálny riaditeľ Volkswagenu.

Ako informuje WheelsJoint, závod s približne 9000 zamestnancami je stále stredoeurópskym výrobným miestom pre modelovú rodinu Passat. Patrí sem aj aktuálny model Arteon, ktorý je odvodený od modelu Passat a je o niečo luxusnejší.

V prechodnom období počas prestavby továrne sa má v Emdene aj naďalej vyrábať Passat, ale aj nové elektromobily. Volkswagen chce neskôr úplne vyradiť Passat z výroby v Emdene a sústrediť sa, rovnako ako v Zwickau, na výrobu elektrických automobilov.

Zatiaľ čo sa Volkswagen v Zwickau primárne spolieha na výrobu ID.3, výroba v Emdene sa má zamerať na SUV elektromobil ID.4. Bude to prvý SUV z novej rady elektrických vozidiel Volkswagen.

Závod Volkswagen v Emdene je určený na ročnú výrobu približne 300 000 elektrických automobilov. Volkswagen pravdepodobne dosiahne túto hodnotu v polovici desaťročia, kedy by mohla byť presunutá výroba Passatu do iného závodu.

Zmeny v Bratislave?

Na začiatku plánovania pred dvomi rokmi však Volkswagen oznámil, že v Emdene sa budú vyrábať menšie elektrické modely vo formáte Polo. Medzitým sa spoločnosť so sídlom vo Wolfsburgu rozhodla inak, a tieto nové autá na elektrický pohon pravdepodobne pôjdu do výroby v závode v Bratislave z dôvodu nižších nákladov na pracovnú silu, píše WheelsJoint.

Výrobu Passatu Volkswagen pôvodne plánoval presunúť do Turecka, kde mala byť postavená úplne nová továreň. Nemecká automobilka však potrebuje menšiu výrobnú kapacitu, ako sa pôvodne plánovalo a v hre je opäť aj závod v Bratislave. Rozhodnúť sa má ešte toto leto.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom