Od začiatku apríla platí novela zákona, ktorá upravuje podmienky pre partnerských vodičov Boltu a podobné služby. Tých je kvôli zmenám v uliciach pomerne málo a kvôli administratíve tak môžu zákazníci čakať na svojich vodičov aj niekoľko desiatok minút. Upravený zákon zastihol nepripravený Bolt a jeho vodičov, no konkurencia neváha a je dostatočne vybavená, aby vyhovela zákazníkom.

Vodiči Boltu aktuálne bojujú s novými podmienkami, ktoré od 1. apríla priniesol zákon č.9/2019 Z.z.. Ten mení a dopĺňa zákon č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave. Podľa novely zákona je potrebné, aby mal každý vodič splnené podmienky, ktoré ale nemajú byť podľa vyjadrení Boltu „administratívne a finančne náročné“. Jazdy sa však kvôli týmto zmenám skomplikovali a vodiči k zákazníkom neraz dorazia aj o desiatky minút neskôr.

Novela zákona ovplyvnila fungovanie Boltu

Bolt na nové podmienky upozornil aj na oficiálnej stránke, kde vodičom odpovedá na všetky otázky, aby si mohli čo najskôr zaobstarať potrebné licencie a doklady. Od 1. apríla tak každý potrebuje preukaz vodiča taxislužby, koncesiu alebo pracovnoprávny vzťah s niekým, kto koncesiu vlastní a auto zapísané v koncesii ako vozidlo taxislužby. Rovnako tak majú vodiči povinnosť absolvovať lekársku prehliadku o zdravotnej a psychickej spôsobilosti vodiča u praktického lekára, ktorú im ukladá zákon č. 8/2009 Z.z.. To však neplatí pre tých, ktorí túto prehliadku už absolvovali.

„Veľmi nás táto situácia mrzí a hlboko sa za ňu ospravedlňujeme. Vodiči si totiž musia od apríla zaobstarať nové licencie, bez ktorých vás voziť nemôžu. Avšak my i vodiči intenzívne pracujeme na tom, aby mali všetky potrebné doklady k dispozícii čo najskôr. Vydávanie licencií zaberie nejaký čas, a tak sa, žiaľ, stalo, že je v uliciach menší počet partnerských vodičov, než aký by sme si ideálne predstavovali,“ informoval Bolt.

Na autách vodičov Boltu musí pribudnúť strešné svietidlo a trvalé alebo odnímateľné označenie prevádzkovateľa služby na predných dverách. Kto tieto nové podmienky nespĺňa, nemôže ďalej jazdiť. Napriek nedostatku vodičov sa však Bolt chystá využiť silnú sezónu a ponúkne aj novú kategóriu „Comfort“, vďaka ktorej budú k zákazníkom chodiť len vodiči s najlepším hodnotením a lepšími vozidlami, informoval Bolt na svojom webe.

Hopin sa na zmeny vopred pripravil

Kvôli týmto nedostatkom je vodičov Boltu pomenej, avšak to neplatí pre konkurenčný Hopin, ktorý sa pre FonTech.sk vyjadril nasledovne: „Novela zákona nemá absolútne žiadny dopad na vodičov poskytujúcich služby cez našu aplikáciu HOPIN. Ako jediná aplikácia sme spĺňali prísne podmienky starého zákona a dnes pri platnej novele tomu nie je inak.“

Nenechaj si ujsť
Bratislava začína čeliť dopravnému chaosu. Ľuďom pomôžu aj technológie a aplikácie

Hoci boli zmeny vopred známe, ako jediný sa na ne pripravila práve spoločnosť Hopin, ktorej vodiči tak môžu využiť najsilnejšiu sezónu ešte pred príchodom Uberu.

„Všetci vodiči jazdiaci pre aplikáciu HOPIN boli na zmeny pripravení vopred. Nemusia tak dnes riešiť licencie ako tomu je u konkurencie, ktorá podľa vyjadrení z médií v súčasnosti zjavne porušuje zákon a podniká bez licencie.

Vieme potvrdiť, že počet objednávok sa nám od 1. 4 zvýšil, čo nás a našich vodičov teší. V súčasnosti bez akýchkoľvek problémov pokrývame dopyt zo strany zákazníkov,“ vyjadrila sa spoločnosť Hopin pre FonTech.sk

Uber sa vráti do Bratislavy

Na Slovensko sa však čoskoro vráti aj Uber, ktorý u nás skončil na jar minulého roka. Nové správy o návrate spoločnosti sa objavili ešte v závere roku 2018, kedy ale nebolo jasné, či sa na náš trh opäť vráti. Teraz sa situácia vyjasnila a služba potvrdila oficiálny návrat aj pre náš portál, avšak k novele zákona a jej zmenám sa nevyjadrila.

„Na jar tohto roka plánujeme návrat na Slovensko s plne licencovanou službou. Tešíme sa na to, že budeme pre mesto lepším partnerom a opäť ponúkneme Bratislavčanom pohodlnú a cenovo dostupnú možnosť dopravy,“ informovala FonTech.sk hovorkyňa spoločnosti Uber.

Taxislužbám tak pribudne staro-nová konkurencia, ktorej vodiči budú jazdiť po uliciach Bratislavy už o krátky čas. Na cesty však vyrazia už s povinnou výbavou, ktorú všetkým stanovili úpravy zákona o cestnej doprave.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom