Doterajšie podmienky pre prevádzkovanie taxislužby už boli nevyhovujúce a do platnosti vošli ešte pred 6 rokmi, čo bolo dôvodom pre stanovenie nových zmien. Novela zákona bola včera schválená slovenským parlamentom, ktorý v nej uľahčí prácu taxikárom, ale mení aj pohľad na Uber. Informácie o týchto novinkách priniesol portál Teraz.sk.

Novela zákona, ktorú schválilo Ministerstvo dopravy, vojde do platnosti 1. apríla 2019. Od tohto dňa pocítia zmeny aj taxikári, ktorým upravený zákon zjednoduší administráciu. Naopak sa zvýšia aj kontroly, ktoré budú môcť okrem samosprávy vykonávať aj mestskí a štátni policajti. Taxikári však budú stále povinní preukázať sa vodičským preukazom a dokladom o vlastníctve, alebo povolením na používanie daného vozidla. Zákon neupravil len tieto podmienky, ale zaviedol aj novú definíciu pre pojem „dispečing“.

Parlament chce novelou zákona potešiť aj Uber

Práve to bolo kameňom úrazu pre Uber, ktorý sa pred časom snažil na Slovensku rozbehnúť svoje podnikanie, no stretol sa s odporom taxikárov, ktorí proti pôsobeniu tejto služby urobili v minulom roku nejeden veľký protest. Teraz však novela zákona definuje dispečing ako poskytovanie služieb pre prepravu maximálne 9 osôb, vrátane vodiča, pričom môže byť realizovaný prostredníctvom internetu, telefónu, alebo iným spôsobom. Takáto zmena by umožnila, aby sa slovenský Uber opäť vrátil na cesty.

Nenechaj si ujsť
Uber dostal v Londýne druhú šancu. S prísnymi podmienkami funguje opäť

„Ide o prispôsobenie podmienok s ohľadom na trend, pretože budúcnosť spočíva v elektronizácii služieb a je potrebné sa prispôsobiť nielen súčasným podmienkam, ale aj trendom.“ – rezort dopravy.

Podpora digitálnych a iných platforiem (napríklad Hopin) pre podnikanie v taxislužbe je krokom, ktorý môžu uvítať nielen taxikári, ale aj Uber. Ten svoje pôsobenie na Slovensku ukončil ešte začiatkom jari tohto roka. Nové úpravy zákona však poskytujú lepšie podmienky aj pre takúto internetovú platformu, ktorej v mnohom vyhovie. Viaceré body zákona totiž boli pre takého digitálne služby nezmyselné, čo sa teraz s novelou zákona mení. To, či sa nakoniec Uber na Slovensko vráti, zatiaľ nie je známe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom