Čína sa nechystá vo svojich vesmírnych ambíciách poľaviť a začali s podrobným vyhodnocovaním plánu, ktorý hravo prekoná všetky doterajšie kozmické projekty a vyrovná sa aj Muskovmu plánu na kolonizáciu Marsu. Plánujú totiž skonštruovať kozmickú loď, ktorá dosiahne rozmery malého mestečka, informuje South China Morning Post.

Gigantické rozmery, aký to má zmysel?

Najväčšia veľmoc hľadá metódy, ktorými dokáže ešte väčšmi expandovať svoj pokrok v oblasti vesmírneho výskumu, ktorého sa agenti USA obávajú. Jedným z navrhovaných spôsobov je práve obrovská vesmírna loď, ktorá sa má na dĺžku tiahnuť niekoľko kilometrov.

Len pre porovnanie, Medzinárodná vesmírna stanica dosahuje dĺžku 109 metrov a vesmírna stanica Tchien kung, ktorú Čína momentálne konštruuje na nízkej obežnej dráhe Zeme (vo výške 390 km), dosiahne len asi štvrtinu celkovej veľkosti ISS.

TASR/AP

Plán vesmírnej stanice alebo kozmickej lodi s veľkosťou niekoľkých kilometrov je v dnešnej dobe len sci-fi a to kvôli používaným raketám. Jej konštrukcia nie je nemožná technologicky, ale z ekonomického hľadiska. Čína bude preto v tomto prípade, s najväčšou pravdepodobnosťou, počítať s budúcimi raketovými systémami ako je gigantický Čchang-čeng 9 (Dlhý pochod 9) alebo opakovateľne použiteľná kópia Starship.

Len jeden z mnohých projektov

Plán obrovskej kozmickej stanice je len jeden z mnohých, ktoré financuje Čínska národná nadácia prírodných vied – na najbližších 5 rokov dostal takmer 2 milióny €, píše Futurism. Tieto peniaze sú však určené len na základný vývoj a vyhodnotenie uskutočniteľnosti podobného projektu.

Jediná inštitúcia alebo firma, ktorá dokáže v blízkej dobe dosiahnuť čosi podobné, je SpaceX pomocou opakovateľne použiteľnej rakety Starship. Keďže dokáže na nízku obežnú dráhu vyniesť vyše 100 ton nákladu, pristáť a rýchlo letieť znovu, má obrovský potenciál práve na stavbu veľkých orbitálnych štruktúr.

SpaceX / Flickr

Firma však takéto ambície nemá a z ekonomického hľadiska pre ňu nie sú výhodné. Ekonomicky pre ňu nie je výhodná ani plánovaná kolonizácia Marsu, v tomto prípade však o zisk nejde.

Postavia ju vesmírni stavbári

Tak veľké štruktúry nie je fyzicky možné vyniesť na obežnú dráhu v celku, dokonca ani v prípade väčšiny extrémne veľkých konceptov rakiet. Dokázali by to jedine vesmírne lode s netradičným (neexistujúcim) pohonom, ktorý mal pozostávať z vybuchujúcich jadrových bômb namiesto motoru, pričom mali na orbitu vyniesť milióny ton.

Stanicu musia preto na obežnej dráhe Zeme zložiť dohromady astronauti podobne, ako v prípade Medzinárodnej vesmírnej stanice – akurát vo väčšom. Okrem tohto projektu plánuje nadácia vložiť takmer 2 milióny € aj do ďalších piatich vedeckých a technologických projektov. Čína sa v tomto smere skutočne ujíma vedenia a nemieni sa tak skoro vzdať, informuje Interesting Engineering.

Ilustračný obrázok/Pixabay

Medzinárodné politické vzťahy, bohužiaľ, chladnú aj vo vesmíre. Rusko sa rozhodlo projekt ISS opustiť a vybudujú vlastnú vesmírnu stanicu.

K spolupráci vyzvali aj ostatné krajiny, účasť USA či EÚ je ale otázna. Od konca Studenej vojny sa snažili veľmoci udržiavať v kozme len dobré vzťahy a rozdiely klásť bokom, akosi sa však tento zvyk pomaly vytráca – inak povedané, začíname sa v kozme udomácňovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú