Vesmír, miesto plné tmavých a chladných miest, ktoré v sebe ukrývajú množstvo tajomstiev. Nenechaj sa však oklamať, vo vesmíre sa nachádza aj množstvo horúcich oblastí a planét oplývajúcich pekelnými podmienkami.

Napriek tomu, že koniec vesmíru bude plný nepredstaviteľných výbuchov, odparovania čiernych diery, čiernych trpaslíkov nevydávajúcich takmer žiadne teplo alebo svetlo, existujú výskumy, ktoré naznačujú, že vesmír sa stále zohrieva a nie je taký chladný, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Aby sme to uviedli na pravú mieru, zohrieva sa „len“ plyn, ktorý sa nachádza vo vesmíre. Túto skutočnosť sa podarilo odhaliť medzinárodnému tímu vedcov z Tokijskej univerzity a Štátnej univerzity v Ohiu. Tí v rámci svojho výskumu, publikovanom v žurnále Astrophysical Journal, študovali teplotnú históriu vesmíru a zistili, že za posledných 10 miliárd rokov sa plyn „plávajúci“ vesmírom stihol zohriať až na 10-násobne vyššiu teplotu, informoval portál Futurism.

Uvedený výskum vraj potvrdzuje aj skoršie odhady Jamesa Peeblesa (laureáta Nobelovej ceny za fyziku v roku 2019), ktorý popísal, ako sa formujú aj tie najväčšie vesmírne štruktúry.

Plyn vo vesmíre sa neustále zohrieva a jeho ohrev bude naďalej pokračovať

Na presné zmeranie teploty vesmírneho plynu vedci použili úplne novú metódu, ktorá im umožnila odhadnúť teplotu plynu nachádzajúceho sa v ďalekom vesmíre (teda v mladšom vesmíre) a porovnať ho s plynom nachádzajúcim sa bližšie k Zemi.

Inými slovami, vedci pozorovali zmenu teploty plynu na základe toho, ako ďaleko sa tento plyn od nás nachádzal, pričom zistili, že plyn nachádzajúci sa ďalej od Zeme, sa javí chladnejší ako ten, ktorý je k nám bližšie. Ďalším zistením je aj to, že plyn vyskytujúci sa vo vesmíre sa nielenže zohrieva, ale jeho ohrievanie bude naďalej pokračovať, upozornil web Phys.

Celý ohrev je zrejme spôsobený vďaka gravitácii, ktorá k sebe tento plyn a temnú hmotu neustále priťahuje. Toto gravitačné pôsobenie je podľa hlavného autora práce Yi-Kuan Chianga dokonca natoľko silné, že dochádza k čoraz väčšiemu zrážaniu a ohrievaniu plynu, ktorý v súčasnosti dosahuje teplotu takmer 2 miliónov stupňov Celzia.

Všetky použité dáta boli zhromaždené prostredníctvom vesmírneho teleskopu Planck a astronomického projektu Sloan Digital Sky Survey (SDSS), ktorý okrem iného priniesol aj najväčšiu 3D mapu vesmíru.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP