Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ľudstvu sa podarilo dostať na obežnú dráhu Zeme vôbec prvú dedikovanú továreň v podobe samostatnej družice, ktorej cieľom je spustenie výroby vo vesmíre. Ako informuje portál Interesting Engineering, táto priemyselná metóda dokáže sprístupniť množstvo produktov, ktorých výroba na povrchu Zeme je nesmierne náročná či dokonca kompletne nemožná.

Farmaceutika sa má na čo tešiť

Za prvou vesmírnou stanicou stojí americká spoločnosť Varda Space Industries, ktorú založil bývalý zamestnanec SpaceX Will Bruey spolu s Delianom Asparouhovom. Práve SpaceX sa stal aj voľbou pri vynesení jedinečnej priemyselnej družice do vesmíru, ktorú vyniesla raketa Falcon 9 v pondelok 13. júna. Satelit s názvom W-Series 1 sa stal súčasťou oveľa väčšej misie Transporter-8, čím firma poriadne ušetrila na nákladoch za let do vesmíru.

Pre Varda Space Industries ide o vôbec prvý satelit a s hmotnosťou 300 kg nie je žiadnym drobcom. W-Series 1 je zatiaľ len testovacím zariadením, ktorého cieľom je overiť udržateľnosť a uskutočniteľnosť vesmírnej výroby farmaceutických produktov.

Podľa spoločnosti Varda je vesmír ideálnym prostredím nielen na výrobu rôznych špičkových materiálov pre farmaceutický priemysel, ale napríklad aj oveľa výkonnejších optických káblov. Zásadnou výhodou je totiž práve mikrogravitácia alebo stav beztiaže, ktorého dosiahnutie alebo simulácia na Zemi je nesmierne náročná, pri niektorých výrobných procesoch prakticky nemožná.

Nebude jediná

Vlastné vesmírne továrne plánuje niekoľko ďalších spoločností, pričom niektoré už dnes počítajú aj s raketami Starship a s tým, že budú musieť celé konštrukcie zvárať priamo na obežnej dráhe. Podobne je na tom aj startup ThinkOrbital, ktorý chce v okrúhlych moduloch vyrábať produkty pre rôzne priemyselné odvetvia napriek tomu, že kontrakt od NASA nezískal.

Dokonalejšie štruktúry

Úlohou prvého satelitu tejto spoločnosti je demonštrácia metódy, pomocou ktorej chcú vo vesmíre vytvárať z proteínových kryštálov oveľa dokonalejšie štruktúry, než na Zemi. Experti predpokladajú, že práve tento proces je nevhodne ovplyvňovaný gravitáciou a jeho nedostatky môže vyriešiť výroba vo vesmíre, ktorá bola doteraz ekonomicky nesmierne nevýhodná.

Varda Space Industries

Sprístupnenie satelitných technológií a pokles cien letov do vesmíru však otvára dvere experimentom, ktoré sa v minulosti zdali neuskutočniteľné. Ako bude prebiehať dopravovanie takýchto produktov naspäť na Zem je zatiaľ otázne, keďže bude pri použití klasických kozmických lodí s tepelným štítom pomerne drahé.

Pomôcť môže v tomto smere Starship a ďalšie inovatívne rakety, ktoré sa dokážu v celku vrátiť naspäť na Zem a unesú obrovské množstvo nákladu, čím môžu spoločnosti ešte väčšmi znížiť cenu vo vesmíre vyrobených produktov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú