Legendárna Nokia sa po niekoľkých rokoch nečinnosti znova vrátila do segmentu smartfónov. Väčšina fanúšikov očakáva od znovuzrodenej legendy len to najlepšie, a to v každom ohľade. Nový rok rak začala Nokia predstavením smartfónu zo segmentu strednej triedy, čo mohlo niektorých sklamať. Časom však príde rad aj na predstavenie vlajkovej lodi, no existuje niekoľko dôvodov, prečo si na high-end od Nokie zrejme počkáme.

Svojho času bola Nokia skutočnou legendou. Svetu priniesla mnoho krásnych a prelomových modelov, ktoré chcel vlastniť takmer každý. Je nutné spomenúť aj technológie, ktoré pochádzajú z dielne tohto fínskeho výrobcu. Vynašiel pre nás vstavané antény a dokonca dokázal vyhrať aj konkurenčný boj proti BlackBerry, keď predstavil model E71. Pred niekoľkými rokmi sa ale Nokia dostala do rúk Microsoftu, no vidiny softvérového giganta sa po pár rokoch stali skôr trápením. Smartfónom Lumia sa vôbec nedarilo tak, ako to spoločnosť predpokladala. To viedlo až k ich skorému zániku. Po uplynutí nejakej doby sa dostali na verejnosť prvé správy o návrate legendárnej Nokie.

zdroj fotografie: HWSW

Tieto informácie spôsobili priam eufóriu u mnohých fanúšikov a bývalých majiteľov. Už od počiatku bolo známe, že Nokia, ktorá je tentokrát pod záštitou HMD, bude mať pri svojom štarte mnoho prekážok. Napriek všetkému však bol v prvom mesiaci tohto roka predstavený prvý smartfón Nokia 6. Jedná sa o model strednej triedy a jeho dostupnosť je obmedzená iba pre Čínu. Každý správny výrobca však musí mať na svojom konte aj model z prémiovej triedy. To, či nám Nokia dokáže predstaviť skutočnú vlajkovú loď, ktorá by bola hodná zaradiť sa medzi top konkurenciu, ukáže až čas. Vyvstávajú však dôvody, prečo sa znovuzrodená legenda s predstavením svojho high-endu nebude v nasledujúcich týždňoch, či dokonca mesiacoch príliš ponáhľať.

Financovanie

Segment smartfónov je obrovský priemysel a vyžaduje si dostatok skúseností, no i silné finančné zabezpečenie. Samotný výrobný proces je len časťou spomedzi ďalších nákladov, ktoré výrobcovia míňajú na prepravu, pracovníkov, marketing a mnoho ďalších neoddeliteľných súčastí celého procesu. Kapitál HMD je narozdiel od iných výrobcov omnoho, omnoho menší. Na výrobu jedného kusu prémiového smartfónu je potrebné zaplatiť približne 235 €. Aj keď spoločnosť nemusí platiť poplatky za kancelárie, marketing a podobne, jej rozpočet je veľmi obmedzený. To by znamenalo, že aj keby HMD bolo schopné vyrobiť vlajkovú loď, tak tá nebude príliš konkurencieschopná, alebo by prípadne nemusela naplniť očakávania.

zdroj fotografie: Blog.parapusula

Jeden z najväčších výrobcov, Samsung, predal len v minulom roku viac ako 13,3 miliónov kusov modelu Galaxy S7. Iba za samotnú výrobu všetkých predaných zariadení musel zaplatiť približne 3 miliardy eur. Rozpočet spoločnosti HMD síce nie je známy, no rozhodne je omnoho menší. Podľa doterajších správ plánuje táto spoločnosť minúť na marketing v nasledujúcich troch rokoch niečo vyše 469 miliónov eur. Pre porovnanie, Samsung minul ešte v roku 2013 viac ako 13 miliárd eur len na marketing pre modely S-línie. Riešením pre HMD by mohol byť aj úver, ktorý pomôže rozbehnúť výrobu nových Nokií. Táto možnosť je však príliš riskantná a zrejme by žiaden úver ani nedostala.

zdroj fotografie: Weibo

Nenechaj si ujsť
Nokia má na MWC 2017 vytiahnuť z rukáva jedno veľké eso. Predstaví novú verziu legendárneho telefónu

Približný zisk každého výrobcu na jednom smartfóne sa pohybuje od 55 do 75 % z jeho výrobnej ceny. Ak vezmeme strednú hodnotu 65 %, tak následne sú náklady na výrobu Nokie 6 približne na úrovni 140 €. Tento smartfón sa v Číne predáva za 235 € a HMD v podstate zarobí na každom kuse zhruba 94 €. Práve zdroj týchto ziskov môže spoločnosť využiť pre rozvoj marketingu alebo vývoj nového modelu. HMD v tomto roku začína svoj nový biznis od základov a k dispozícií má mnoho potrebných zdrojov.

Stratégia

Návrat Nokie spôsobil rozruch u každého, či už ide o majiteľa Android smartfónu, alebo iPhonu. Žiadny z výrobcov nemal na ružiach ustlané a vždy začínal od základov, teda až na Apple. Ten so svojim prvým iPhonom začal vlastne vytvárať úplne nový trh, ktorý má k dispozícií iba pre seba. Ak by malo HMD dostatok finančných zdrojov a spoľahlivých dodávateľov, mohlo by začať s výrobou vlajkovej lode. No to je obrovský risk pre tak mladú spoločnosť, nakoľko sa môže stať mnoho vecí, ktoré by celý projekt mohli pokaziť.

zdroj fotografie: Concept Creator

Nenechaj si ujsť
Nokia 3 bude cenovo dostupný low-end, poznáme jej cenu aj špecifikácie

Zo strategického hľadiska je výroba smartfónu strednej triedy takmer ideálnym a veľmi šikovným riešením ako sa vyhnúť veľkému neúspechu. V segmente strednej triedy dokáže verejnosť na každý nový model zabudnúť pomerne rýchlo, čím je povesť výrobcu oveľa menej ohrozená ako pri vlajkovej lodi. Situácia pri high-end smartfónoch je však úplne odlišná. Ak sa rozhodne výrobca predstaviť prémiový model, tak môže zožať buď veľký úspech, s ktorým príde aj poriadny zisk, alebo ostane jeho povesť veľmi poškodená.

zdroj fotografie: Techmiao

Keďže čínsky trh je obrovský a záujem zákazníkov stále rastie, niet divu, že prvú Nokiu 6 vydala spoločnosť práve v tejto krajine. Jej úspech je tak veľký, že sa dokonca až dvakrát vypredala za menej ako 1 minútu. Takýto záujem ale potrebuje spoločnosť dosiahnuť aj pri budúcich modeloch. Očakáva sa, že na trh príde ešte šesť nových Nokií, vrátane vlajkovej lodi, ktoré uvidíme do konca roka. Stratégiou HMD je pomalý štart a postupná príprava pre predstavenie prémiového modelu. Tento prístup spoločnosti je pre ňu oveľa prospešnejší ako keby mala rýchlo vyprodukovať niekoľko modelov, ktoré by potom nemuseli mať veľký úspech.

Kedy príde vlajková loď Nokie na svet?

Doterajšie špekulácie hovoria, že prémiový model nám Nokia ukáže už na výstave MWC 2017. Všetko sa však ešte môže zmeniť. HMD si zrejme zatiaľ vytvára akýsi základ s Nokiami strednej triedy, aby neskôr mohlo predstaviť vlajkovú loď. Aj keby sa spoločnosť rozhodla odložiť predstavenie prémiového modelu, celý technologický svet si rozhodne zaslúži vidieť legendárnu Nokiu späť v plnej sile.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom