Vláda uvoľnila lety zo zahraničia. Cestujúci zo všetkých krajín sa pred príchodom musia registrovať online
Krízový štáb preberal na nedávnom zasadnutí technické záležitosti v jednotlivých rezortoch v súvislosti s druhou vlnou pandémie koronavírusu, informovalo Ministerstvo vnútra SR. Okrem iného sa schválilo aj uvoľnenie letov zo zahraničia, no cestujúcim pribudla dôležitá podmienka. Ministerstvo dopravy a výstavby vytvorilo web s formulárom, ktorý bude slúžiť pre všetkých cestujúcich zo zahraničia. Registrácia bude povinná najneskôr do 24 hodín pred príletom. Zistili sme bližšie detaily.
Počet pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19 v posledných týždňoch rapídne vzrastá a vláda SR sa spolu s krízovým štábom a jednotlivými rezortmi pripravuje na druhú vlnu pandémie. V súvislosti s touto situáciou sú aktuálne stále pozastavené civilné lety zo zahraničia s pristátím v SR, no toto obmedzenie sa končí 7. septembra krátko po polnoci.
Týmto rozhodnutím vláda reaguje na neefektívnosť opatrenia, ktoré môžu cestujúci z rizikových krajín obchádzať prestupom v bezpečnej krajine, no následne nie sú kompetentné orgány informované o ich príchode.
Aktualizácia 7.9.2020
Vláda dnes pristúpila k uvoľneniu letov zo zahraničia. Cestujúcich prichádzajúci na Slovensko sa však musia minimálne 24 hodín pred príchodom registrovať pomocou online formulára, ktorý zverejnilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR na svojom webe. Opatrenie má preventívny charakter a registrovať sa musia okrem cestujúcich prichádzajúcich z „červených“ krajín aj cestujúci, ktorí sa vracajú zo „zelených“ a „oranžových“ zón.
Letíte na Slovensko? Zaregistrujte sa ✈Od dnes môžeme opäť lietať zo Slovenska a nazad bez obmedzení. Aby sme dokázali…
Gepostet von Ministerstvo dopravy a výstavby SR am Montag, 7. September 2020
Doteraz sa cestujúci registrovali len formou papierového formulára na palube lietadla. Po novom tak musia využiť elektronickú formu registrácie. Formulár je dostupný aj v angličtine a cestujúci doň majú možnosť pridať aj spolucestujúcich, ktorí s ním sedeli v lietadle.
Pôvodný článok
Vláda zruší zákaz civilných letov zo zahraničia. Cestujúci však budú musieť pred návratom vyplniť online formulár
Cestujúci prichádzajúci z rizikových krajín musia pritom od 27. februára 2020 vypĺňať Formulár na vyhľadanie cestujúceho v súvislosti s ochranou verejného zdravia, ktorý umožní v prípade potvrdenia nákazy u niektorého z cestujúcich spätné dohľadanie kontaktov, s ktorými prišla osoba do styku. Podmienky vstupu cestujúcich v čase pandémie je možné nájsť na tomto webe.
Prevádzkovatelia leteckých spoločností sú pritom povinní uchovávať identifikačné údaje a čísla miest na sedenie u všetkých cestujúcich najmenej 45 dní. Od 7. septembra však budú musieť cestujúci vracajúci sa z rizikových krajín vypĺňať takýto formulár online na webovom portáli, ktorý vytvorí MDV SR. Takúto online registráciu a vyplnenie formulára budú musieť absolvovať najneskôr do 24 hodín pred pristátím na Slovensku.
„MDV SR zverejní na svojej webovej stránke elektronickú verziu Formuláruna vyhľadanie cestujúceho v súvislosti s ochranou verejného zdravia (Public Health Passenger Locator Form), ktorú boli cestujúci povinní vypĺňať na palube lietadla už od konca februára 2020,“ informoval redakciu FonTech.sk odbor komunikácie MDV SR.
Okrem vyplnenia formulára online sa budú musieť cestujúci preukázať aj výsledkami testov na ochorenie COVID-19. „Pokiaľ priletia z rizikových krajín, budú sa musieť preukázať aj negatívnym covid testom a ísť do karantény,“ informoval minister vnútra Roman Mikulec.
Ministerstvo dopravy a výstavby aktuálne pripravuje elektronickú verziu formulára, ktorý by mal byť spustený už začiatkom septembra. Okrem týchto opatrení sú stále v hre aj hraničné kontroly, ktoré plánuje minister vnútra opätovne zaviesť, pokiaľ sa pandemická situácia na Slovensku bude naďalej zhoršovať. Opätovne sa pritom môže zaviesť v takejto situácii aj štátna karanténa a kontrola cez aplikáciu eKaranténa.
„Elektronická verzia Formuláru pripravujeme v rámci vlastných kapacít Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, aktuálne je v štádiu prípravy a testovania.
Jej oficiálne spustenie sa predpokladá začiatkom septembra 2020. MDV SR bude o tom informovať ako cestujúcu verejnosť, tak aj príslušných leteckých dopravcov,“ informoval FonTech.sk odbor komunikácie MDV SR.
Formulár, ktorí musia cestujúci vypĺňať na palube lietadla a čoskoro aj elektronicky pred príchodom na Slovensko, sa využíva v čase šírenia prenosného ochorenia ako je práve COVID-19. V minulosti sa však takéto formuláre využívali aj počas epidémii, kedy sa šírili vírusy H5N1 či H1N1.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Stačí vymeniť jedno lacné zariadenie. Slováci vedia ušetriť stovky eur ročne na elektrine, netušia o tom
Zachraňujú životy a menia svet k lepšiemu. Slovenská veda má svojich nových hrdinov
Živé vysielanie: ESET Science Award 2025
Zmeny v STK zaskočili Slovákov. Vysoké pokuty hrozia aj tým, ktorí auto už nemajú (PREHĽAD)
Ďalšie zlé správy: Na Slovensku opäť zdražuje veľká služba, dvíha ceny o 25 %
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Najväčšia záhada ľudstva odhalená: Po 4500 rokoch konečne vieme, ako Egypťania postavili pyramídy
Majitelia fotovoltiky si priplatia: Menia sa pravidlá hry, príjem za elektrinu už nebude bez odvodov
Robert Kiyosaki varuje: „Najväčší krach trhov v histórii ešte len príde“
Lekári varujú: Bežné návyky Slovákov môžu spustiť mozgovú príhodu skôr, ako čakáš
Dopravný analytik pre Startitup o zrážke vlakov: Fotografie naznačujú, že jeden vlak stál až za návestím
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Africký štát blízko Európy sa pripravuje na vojnu. Do zbraní nalejú miliardy, analytici sa chytajú za hlavy
- Šéf Lamborghini odpísal elektromobily jednou vetou. Radšej urobia kompromis v obľúbenom pohone
- Čína posiela flotilu ničivých zbraní do Afriky. Na papieri bojuje s pirátmi, v skutočnosti ide o niečo horšie
- Ľudstvo dostane nevyčerpateľný zdroj energie. Iba časť z neho nám dá elektrinu na milióny rokov
- Slováci zistili, že lacný smartfón nemusí byť kompromis. Tento mobil si zamilovali a porazil aj iPhone
-
- Ľudstvo dostane nevyčerpateľný zdroj energie. Iba časť z neho nám dá elektrinu na milióny rokov
- Šéf Lamborghini odpísal elektromobily jednou vetou. Radšej urobia kompromis v obľúbenom pohone
- Africký štát blízko Európy sa pripravuje na vojnu. Do zbraní nalejú miliardy, analytici sa chytajú za hlavy
- Teleportácia sa stala skutočnosťou. Oxfordskí vedci spravili krok, ktorý zmení svet výpočtov
- Z AirPods som prešiel na lacnejšiu „náhradu“. Kvalita a zvuk ma nechali bez slov
-
- Ohromne zbohatnú a spasia Európu. Blízko Slovenska našli obrovské ložisko ropy a plynu
- Zmeny v STK zaskočili Slovákov. Vysoké pokuty hrozia aj tým, ktorí auto už nemajú (PREHĽAD)
- Američania ohúrili svet. Z opačného konca planéty vypustili jadrovú raketu, trafila cieľ na meter presne
- Toto už nie je len dron. Najväčšia zbrojovka sveta ukázala zbraň budúcnosti, ktorá zmení vojny
- Zostrelili UFO a kruto za to zaplatili. 23 sovietskych vojakov podľa CIA postihol desivý osud
Nemecké tajné služby bijú na poplach: Rusko sa nebojí otvoreného vojenského konfliktu s NATO
Z Nemecka hlásia bizár: Zlodeji plienia na nabíjacích staniciach pre elektromobily, kradnú toto
Ľudstvo prekročilo prvú červenú čiaru. Zmeny na planéte sa dejú tragicky rýchlo, blíži sa kolaps
Ľudia žijú dlhšie ako kedykoľvek predtým. Nová štúdia však odhalila krutý nedostatok
Vláda našla peniaze na energopomoc. Fico už má jasný plán, Brusel vraj neprotestuje
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP