Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Apple počas podujatia WWDC 2023 predstavil AR headset, na ktorý celý svet čakal už roky a spoločnosť ho v tajnosti vyvíjala, pripravený od základov ním zmeniť všetko, čo o virtuálnej realite vieme.

Rozšírená realita, ktorú svet nevidel

Na rozdiel od iných headsetov funguje ten od Apple, s názvom Vision Pro, úplne inak. Obraz je, podobne ako pri iných headsetoch, premietaný pred očami používateľa, avšak s bezprecedentným detailom a prepojením s okolím zdanlivo cez čelné sklo, ktoré pôsobí, ako by bolo priehľadné. V skutočnosti je to však úplne inak.

Namiesto úplnej virtuálnej reality je Vision Pro rozšírením reality, ktoré dokáže skombinovať skutočný svet s kybernetickým svetom, s ktorým používateľ pracuje. Vision Pro reaguje jednoducho na pohyb očí a vďaka citlivým snímačom je tak možné ovládať celý systém len pomocou zraku, prakticky bez toho, aby musel používateľ pohnúť prstom.

Apple je nesmierne pyšný aj na to, že môžu ľudia v okolí vidieť do očí používateľa Vision Pro, čo je pri iných headsetoch nemožné. To však neznamená, že nie je možné Vision Pro využiť podobne, ako typické herné headsety a naplno sa vžiť do virtuálneho sveta. Inovatívna technológia umožňuje hľadieť na virtuálnu obrazovku a jej jas sa automaticky stlmí, ak systém zaregistruje prihovárajúcu sa osobu, ktorú následne vyobrazí. Displej tak dáva používateľovi pocit, že je priehľadný.

Prvý priestorový počítač

Podľa Apple je Vision Pro vôbec prvým priestorovým počítačom, pričom poskytuje neuveriteľné rozlíšenie vďaka špeciálnej technológii. Pre každé oko je vyhradené väčšie množstvo pixelov, akoby sa dívalo na displej s rozlíšením 4K. Celkovo obsahujú oba displeje až 23 miliónov pixelov, pričom má každý z nich veľkosť poštovej známky.

Revolučný AR Headset Vision Pro od spoločnosti Apple

Ohromí aj priestorový zvukový systém, ktorý napriek svojej kompaktnosti vytvára ilúziu, že prichádzajú zvuky z rôznych smerov. Headset je dokonca vybavený snímačom LIDAR, ktorý využívajú moderné elektromobily so systémom autonómneho riadenia. Celkovo je headset vybavený 12 kamerami, piatimi snímačmi a šiestimi mikrofónmi.

Vision Pro využíva čip M2 a tiež úplne nový čip R1, ktorý takmer úplne eliminuje oneskorenie obrazu. Apple tiež vysvetľuje, že zariadenie v skutočnosti nemá priehľadné sklo a miesto toho je vybavené displejom, ktorý premieta do rôznych smerov realistické video tváre používateľa. Zariadenie tak pôsobí priehľadne.

Zariadenie Vision Pro zároveň poskytne vôbec prvú 3D kameru od Apple, ktorá umožní ukladať si spomienky v podobe živých fotografií tak, ako nikdy predtým. Vision Pro podporuje aj obľúbený FaceTime, ktorý takýmto spôsobom nadobúda úplne nové rozmery.

Apple

Rovnako tak aj používateľ sleduje svoje okolie, pomocou obrazu z vysoko výkonných kamier s vysokým rozlíšením. Vision Pro používa operačný systém Vision OS, ktorý je úplne prvým operačným systémom svojho druhu.

Vision Pro má podporovať tie isté aplikácie, ako iOS či MacOS, vďaka čomu poskytne ohromnú spätnú kompatibilitu a možnosti. Dostane však svoj vlastný Appstore pre aplikácie, ktoré boli špeciálne vyvinuté pre nový druh virtuálnej reality. Zabezpečenie zariadenie je riešené cez skenovanie rohovky, ktorá sa líši pre každého človeka podobne, ako odtlačky prstov.

Zariadenie Vision Pro je natoľko pokročilé, že kvôli nemu Apple zaregistroval až vyše 5 000 patentov. Cena Vision Pro sa vyšplhá na 3 499 amerických dolárov a zariadenie bude dostupné už začiatkom budúceho roka, 2024.

Neuveriteľná prepojiteľnosť

Vision Pro, ako takmer všetko od Apple, funguje v takmer bezchybnej symbióze s ostatnými zariadeniami tejto značky. Napríklad je možné „vytiahnuť“ obrazovku zo svojho MacBooku a používať ju cez Vision Pro bez toho, aby musel používateľ sedieť priamo pred notebookom. Podobne funguje aj s ďalšími zariadeniami, ako smartfóny iPhone.

Vision Pro je nezvyčajným hybridom, ktorý dokáže prechádzať medzi jednotlivými módmi podľa potreby a môže byť ako kompletnou virtuálnou realitou, tak aj rozšírenou realitou. Zariadenie tiež umožňuje nevídanú formu sledovania filmov, keďže dokáže poskytnúť obrazovku s prakticky akoukoľvek veľkosťou.

Vision Pro tak prinesie aj podporu streamovacích služieb, ako je napríklad Disney+ či sledovanie rôznych športových udalostí. V tomto roku ide pre Apple, bez akýchkoľvek pochybností, o najdôležitejší produkt, ktorý má obrovský potenciál. V tlačovej správe Apple vysvetľuje, že dokáže Vision Pro premietať filmy na virtuálne plátno, ktoré má zdanlivo vyše 30 metrov na šírku.

Výdrž batérie sa má vyšplhať na 2 hodiny, pri napojení do zdroja však dokáže headset nepretržite fungovať celý deň bez toho, aby došlo napríklad k prehriatiu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú