Po včerajšom dni sme opäť o krok bližšie k tomu, aby sa komerčné lietanie do vesmíru stalo skutočnosťou. Lietadlo SpaceShip Two spoločnosti Virgin Galactic totiž uskutočnilo svoj ďalší let, pri ktorom sa podarilo dosiahnuť rekordnú výšku a rýchlosť. 

Išlo už o štvrtý let tohto netradičného lietadla, ktoré by už čoskoro mohlo vynášať do vesmíru platiacich zákazníkov a obletieť s nimi Zem. Testovací let bol vykonaný v Kalifornii a pilotoval ho Mark Forger Stucky, ktorý má vcelku zaujímavý životopis, nakoľko už 4x navštívil Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).

Lety len pre vyvolených

Lietadlo, alebo lepšie povedané raketoplán, však nevzlietol svojpomocne. Dopomohlo tomu dopravné lietadlo, ktoré ho vynieslo do výšky 13,1 kilometra a následne ho vypustilo do voľného priestoru. V tom istom momente došlo k naštartovaniu motora, ktorý horel len jednu minútu, no napriek tomu sa podarilo dosiahnuť výšku 82,7 km a to pri rýchlosti 2,9 Mach, čo je 2,9-násobok rýchlosti zvuku. V takejto výške začína už kozmický priestor (aj keď je to stále v rámci zemskej atmosféry) a je vidieť napríklad zakrivenie Zeme. Celý priebeh bol zaznamenaný aj na sociálnych sieťach, kde spoločnosť pravidelne fanúšikov informovala.

Na palube okrem pilota bolo aj niekoľko zariadení od agentúry NASA, ktorá chcela skúmať, ako reagujú malé čiastočky prachu pri mikro-gravitácií. Napriek tomu, že včerajší let možno označiť za úspešný, tak tomu nebolo vždy tak. V pamäti možno niektorí z vás majú smrteľnú nehodu z roku 2014, kedy sa pri testovacom lete raketoplán zrútil a zahynul pri tom jeden z pilotov.

Ako priznal aj zakladateľ Richard Benson, trvalo celých 14 rokov, aby sa dostali do tohto momentu. Počas tejto doby sa potýkali z množstvom problémov, no nakoniec sa to podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Cieľom je vykonávať komerčné lety, kedy ľudia budú môcť vidieť Zem z trochu iného pohľadu. Celkovo 90-minútový let však bude stáť okolo 200 000 dolárov, takže dovoliť si ho budú môcť len tí najbohatší.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP