Známy miliardár Richard Branson, ktorý je majiteľom značky Virgin, zahŕňajúcej viac ako 400 spoločností, poškuľuje aj po podnikateľskom dobytí blízkeho vesmíru. Jeho spoločnosť Virgin Galactic sa usiluje o pomyselnú pozíciu prvej „vesmírnej aerolínie sveta“ a teraz má za sebou jeden z dôležitých testovacích letov.

V roku 2014 sa v podaní Virgin Galactic odohrala katastrofa, keď experimentálne vesmírne lietadlo SpaceShipTwo počas testu havarovalo, pričom zahynul aj pilot. Odvtedy boli všetky skúšobné lety pozastavené, a to až do včera. Niekoľko rokov prác na vylepšení vlastností lietadla sa prejavili úspešným testom modelu USS Unity, ktorý bol kompletne vyrobený partnerskou spoločnosťou The Spaceship Company.

Letenka do vesmíru

Možno v budúcnosti prvé komerčné vesmírne lietadlo zvládlo maximálnu nadzvukovú rýchlosť 1,87 machu a výšku približne 25 kilometrov. Vesmírne plavidlo najskôr do vzduchu vynieslo  špeciálne lietadlo WhiteKnightTwo a po následnom vypustení zaplo vlastný raketový motor.

Celý test odštartoval zo základni v Mohavskej púšti, ktorá sa nachádza v Kalifornii. USS Unity môže byť prvým komerčným lietadlom, ktorý bude pasažierov vynášať na hranicu vesmíru. Lietadlo ponúka priestor pre dvoch pilotov a 6 pasažierov, pričom jeden lístok by mal záujemcov vyjsť na slušných 250 tisíc dolárov. Komerčná prevádzka je však stále hudbou budúcnosti, no nedávny prvý nadzvukový test môže zohrať kľúčovú úlohu pri ďalšom vývoji.

Z celého testu zverejnila spoločnosť Virgin Galactic aj úchvatné zábery, ktoré si môžeš pozrieť v priloženom videu a v galérii:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom