Každý si na túto otázku určite odpovie samozrejme, otáčaním skrutky doprava ju dotiahnete a doľava zas uvoľníte. No koľkokrát ste sa už pristihli pri nadávaní na strhnutý závit? Prinášame vám niekoľko praktických tipov a rád, ktoré vám pomôžu vašu techniku skrutkovania zdokonaliť a vyhnúť sa podobným nepríjemnostiam. 

Tip 1: Voľba správnej hlavy

Na rôzne skrutky sa používajú rôzne typy skrutkovačov. Či už je to Philips, Pentalobe, Pozidriv, Torx, JIS, Tri-wing alebo klasický plochý, vždy použite ten správny. V niektorých situáciách môže použitie skrutkovača, ktorý takmer pasuje občas zachrániť situáciu, napríklad použitie plochého miesto klasického Philips, ale väčšinou je práve toto začiatkom problému. Nájsť rozdiel medzi hlavami Philips a Torx nie je nič zložité. Ale ako správne rozlíšiť Tri-wing od Tri-point? Alebo Philips, JIS a Pozidriv? Hlavne pri demontáži a montáži iPhonu si dajte veľký pozor na rozdiel medzi Pentalobe, Torx a Secure Torx.

Náradie, skrutkovač (hov. šrobovák) na iPhone nájdete v ponuke FixServisu vždy. Tieto hlavy patria k tým, ktoré sú medzi sebou zamieňané najčastejšie. Pozorne si prezrite nasledujúce obrázky, aby ste ich správne rozlíšili. Keď napríklad batéria vo vašom iPhone začne strácať výdrž, prípadne budete mať prasknutý displej alebo sklo a trúfnete si poradiť s týmto problémom svojpomocne, pre začiatok je ideálne mať po ruke správne náradie. So správnym šrobovákom na iPhone je demontáž iPhonu hračka. Vlastne oprava mobilov všeobecne, nielen iPhonov, ale aj iných zariadení, je ľahšie zvládnuteľná, keď máte po ruke to správne náradie.

Tri-wing (vľavo) vs. Tri-point (vpravo):

Philips (vľavo) vs. JIS (v strede) vs. Pozidriv (vpravo):

Pentalobe (vľavo) vs. Torx (v strede) vs. Secure Torx (vpravo):

Znie to ako obrovská sada náradia, ktorú by mal mať každý doma. No aj v servise mobilov, vo Fixservise, si môžete vybrať zo širokej ponuky šikovných setov skrutkovačov s vymeniteľnými hlavami, ktoré sú spoľahlivé, kvalitné a hlavne vám ušetria kopec miesta. V sortimente im nechýba náradie na iPhone 7, špeciálne skrutkovače pre iPhone 6s, šrobováky na všetky iPhone-y, iPad-y aj Macbook-y, tiež nájdete aj mini skrutkovače, skrutkovač Y aj tri point šrobovák a veľa ďalších druhov náradia na mobil, tablet, notebook a inú elektroniku. Rovnako u nich nájdete aj náradie na najnovšie iPhone-y X, Xs, Xr, 11, 11 Pro, 11 Pro Max, ale rovnako aj náradie a skrutkovače na servis a opravu mobilov značiek Samsung, Huawei, Xiaomi, Lenovo – Motorola, Sony a ďalšie.

Vo FixServise sa špecializujú na ponuku:

  • náradie a skrutkovače (hov. šrobovák) pre opravu a servis mobilov, tabletov a notebookov
  • náradie, sety náradia, skrutkovače (hov. šrobovák-y) pre Apple produkty – iPhone, iPad, MacBook, iMac, Apple Watch
  • náradie, sety náradia, skrutkovače (hov. šrobovák-y) pre Samsung, Huawei mobily a tablety
  • náradie, sety náradia, skrutkovače (hov. šrobovák-y) pre Xiaomi mobily a kolobežky
Tip 2: Voľba správnej veľkosti

Správna veľkosť znamená, že skrutkovač úplne vyplní hlavu skrutky, a to využitím celej hĺbky aj šírky jej drážky. Najmä začiatočníci zvyknú použiť menší skrutkovač, ktorý ľahko skĺzne a poškodí hlavu skrutky. Keď napríklad opravujete mobil, voľba správnej veľkosti skrutkovača je veľmi dôležitá, pretože sa v ňom nachádzajú malé komponenty, ktoré by ste mohli poškodiť.

Väčší skrutkovač pasuje do skrutky len špičkou, ak vôbec a tiež môže poškodiť hlavu skrutky. Ak dajme tomu pri demontáži iPhonu použijete nesprávne náradie a poškodíte hlavu skrutky, môžete mať ťažkosti pri opätovnej montáži iPhonu. Ak si nie ste istí správnou veľkosťou skrutkovača, porovnajte ho s menším aj väčším predtým, ako začnete skrutkovať. Môže vám to ušetriť veľa času, napríklad pri oprave prasknutého skla na vašom iPhone.

Tip 3: Správne použitie

Skrutkovače používajte výhradne na skrutkovanie. Táto veta možno znie zvláštne a pýtate sa, načo iné by ste ich asi tak mali použiť. No zrazu potrebujete niečo vypáčiť alebo seknúť a skrutkovač je to prvé, čo máte po ruke. Tým môžete ohnúť, zlomiť alebo prípadne zdeformovať hrot skrutkovača.

Následkom takto poškodeného skrutkovača je, že nepasuje správne do hlavy skrutky, kĺže alebo úplne zničí drážky. Ak sa vám náhodou takto poškodia vaše skrutkovače na opravu mobilov, budete potrebovať nové náradie na opravu elektroniky. Dbajte preto nato, aby ste svoje skrutkovače udržiavali v dobrej kondícii.

Tip 4: Správna technika držania a doťahovania

Skrutkovač udržujte tak, aby spolu so skrutkou boli na jednej priamke. Ak je skrutkovač pod nejakým uhlom, nepasuje do skrutky úplne, môže skĺznuť, prípadne poškodiť hlavu skrutky. To môže byť problém najmä pri oprave mobilov a drobnej elektroniky. Na dotiahnutie skrutky použite primeraný krútiaci moment. Správne dotiahnutá skrutka je pevná, ale len tak, že sa v nej skrutkovač neprešmykuje.

Je to do značnej miery záležitosť pocitu, takže vaša technika sa zlepší praxou. Čím viac iPhonov opravíte, tým sa vaša technika viac vycibrí. Vo všeobecnosti platí, že menšie skrutky si na dotiahnutie vyžadujú menší krútiaci moment. Ich prílišné doťahovanie môže poškodiť ich závity. Veľmi malé skrutky, používané napríklad v tabletoch alebo mobilných telefónoch, doťahujte veľmi malou silou. Hneď, ako zacítite odpor, pootočte už len o štvrtinu alebo aj menej a zastavte.

Čím kvalitnejšie skrutkovače na opravu si zaobstaráte, tým pohodlnejšie a jednoduchšie sa vám bude skrutkovať. Vo FixServise nájdete, okrem iného, aj širokú ponuku skrutkovačov a rôznych setov náradia, napríklad na opravu mobilov, tiež šrobováky na drobnú elektroniku a samozrejme špeciálne skrutkovacie hlavy na opravu iPhonov a iných zariadení.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP