Elektrické kolobežky od čínskeho Xiaomi sú právom tie najpopulárnejšie zariadenia vo svojom obore. Sú spoľahlivé, ľahko manipulovateľné a každý model dokáže ponúknuť zaujímavú kombináciu dojazdu a ceny.

Ako ich však správne používať?

Stále existuje množstvo (potenciálnych) majiteľov, ktorí nepoznajú všetky základy správneho používania kolobežky Xiaomi. Z toho dôvodu sme sa rozhodli pripraviť v spolupráci s Fixservis, servisom mobilných zariadení a elektroniky (vrátane kolobežiek), jednoduchého sprievodcu všetkým podstatným, čo je  o používaní elektrickej kolobežky od Xiaomi dobré vedieť. Poďme na to.

Rozloženie / Zloženie

Začíname úplným základom. Aby bolo možné kolobežku používať, je nutné ju najprv uviesť do požadovaného stavu. V zloženom stave vyzerá kolobežka nasledovne:

Xiaomi

Riadidlá sú zložené smerom k zadnému kolesu a pomocou zvončeka uchytené o malý háčik, ktorý je umiestnený na blatníku. Aby sme mohli kolobežku rozložiť, je nutné riadidlá uvoľniť (jemným zatlačením uchytenej časti zvončeka) a riadidlá zdvihnúť do takmer zvislej polohy. Následne je nutné riadidlá uzamknúť v danej polohe. To docielime vďaka malej páčke, ktorá sa nachádza pri kĺbe (v ktorom sa riadidlá skladajú) a ktorú zdvihneme taktiež do zvislej polohy, pokiaľ nám to až mechanizmus dovolí. Následne páčku zabezpečíme pomocou otočnej poistky.

Zloženie vykonáme presne opačným spôsobom.

Zapnutie/vypnutie

Keď je kolobežka rozložená, môžeme ju zapnúť (za predpokladu, že je nabitá). To vykonáme pomocou stlačenia okrúhleho tlačidla v spodnej časti ovládacieho panela. Indikátorom zapnutia nám budú 4 led diódy, signalizujúce aj stav nabitia, prípadne malý displej (pokiaľ máte jeden z vyšších modelov). Vypnutie kolobežky vykonáme presne opačne. Kruhové tlačidlo stlačíme a približne 1-2 sekundy podržíme, až pokiaľ nedôjde k zhasnutiu led diód/displeja. Vypnutie aj zapnutie sprevádza krátke pípnutie.

Eco mód/svetlo

Predné svetlo (fungovanie zadného svetla sa nastavuje v aplikácii) spustíme krátkym stlačením vypínacieho tlačidla. Rovnakým spôsobom ho aj vypneme. Elektrické kolobežky Xiaomi ponúkajú okrem toho aj tzv. ecomód. Po jeho aktivovaní sa predĺži dojazd kolobežky, klesne však maximálna rýchlosť. Jeho aktivácia je možná pomocou už spomínaného vypínacieho tlačidla – stačí ho 2x stlačiť a spustenie ekomódu začne signalizovať aj rozsvietenie jednej z diód na zeleno.

Xiaomi

Nabíjanie

Nabíjanie odporúčame vykonávať výhradne pomocou originálnej nabíjačky. Pre spustenie nabíjania stačí vložiť príslušný konektor do zástrčky na tele kolobežky a následne zapojiť nabíjačku do siete. Plné nabitie kolobežky Xiaomi môže trvať 6-8 hodín. Určite neodporúčame vybíjať kolobežku na menej ako 5-10 %. Mohlo by dôjsť k jej poškodeniu. Priebežné nabíjanie by akumulátoru nemalo nijak uškodiť, môžeme ho teda pokojne nabíjať aj po každej jazde. V prípade dlhodobého nevyužívania kolobežky odporúčame akumulátor plne nabiť a udržiavať ho nabitý aspoň na 50 % z celkovej kapacity.

Jazda

Akceleráciu vykonávame pomocou spínača na pravej strane riadidiel. Jeho stlačením (smerom dolu) sa aktivuje motor – na prvotné zapnutie je však vždy nutné vykonať najskôr odraz nohou, podobne ako na obyčajnej kolobežky (táto funkcia je dôležitá z hľadiska bezpečnosti – pri náhodnom stlačení spínača by mohlo dôjsť k nekontrolovanej akcelerácii kolobežky a k jej poškodeniu). Na kontinuálnu jazdu je potrebné mať spínač neustále stlačený – jeho povolenie spôsobí, že kolobežka začne spomaľovať, prípadne úplne zastaví. Kontinuálnu jazdu docielime aj pomocou funkcie tempomatu, ktorý sa spustí pri dlhom podržaní spínača v rovnakej polohe.

Xiaomi

Brzdenie

Brzdenie je na elektrických kolobežkách Xiaomi možné vykonávať 2 spôsobmi. V aplikácii je možné nastaviť intenzitu tzv. rekuperácie energie – to znamená, že keď povolíme spínač akcelerácie, kolobežka začne zbierať kinetickú energiu, čo sa prejaví viac-či-menej prudkým brzdením (v závislosti od nastavenia úrovne rekuperácie). Bežné brzdenie je možné vykonávať aj pomocou klasickej brzdy, ktorú ovládame pomocou páčky na ľavej strane riadidiel.

Elektrické kolobežky Xiaomi sú nesmierne zábavný a zároveň aj praktický pomocník, ktorého oceníte najmä v mestách s horšou dopravou. Vzhľadom na ich relatívne vysokú maximálnu rýchlosť však odporúčame vždy používať ochrannú helmu a jazdiť podľa aktuálnych dopravných predpisov.

V prípade, že vám postretne nešťastie v podobe defektu či inej poruchy, určite odporúčame zveriť svoju kolobežku do rúk profesionálneho servisu.  Vyhnete sa tak aj akýmkoľvek starostiam v podobe ďalšieho poškodenia v dôsledku nesprávnej manipulácie a neodborného prístupu, a zároveň vaša kolobežka bude opäť funkčná v čo najkratšom možnom čase.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú