Mobilná fotografia prešla za posledné roky dlhú cestu a aktuálne sa výrobcovia snažia o dobehnutie DSLR fotoaparátov. V rukách tak možno držíš veľmi silný nástroj, s ktorým len pomocou niekoľkých tipov a trikov môžeš vytvoriť úžasné fotografie.

Utri si fotoaparát

Začneme banálnym tipom, ktorým je utretie fotoaparátu. Na ochranných sklách snímačov si môžeme veľmi ľahko zaniesť nielen špinu, ale aj mastnotu z našich rúk či odtlačky prstov. Niektoré smartfóny dokážu na špinavý fotoaparát upozorniť samé, no nedokáže to každý, a tak manuálna kontrola je rozhodne nevyhnutná.

Vyhneš sa tak vnášaniu nechcených artefaktov do fotografie, ako je napríklad neprirodzené roztiahnutie svetla naprieč obrázkom či celkovo hmlistým a neostrým fotografiám.

Používaj mriežku

Mriežku si dokážeš zapnúť v nastaveniach dnes už takmer akéhokoľvek smartfónu. Táto ďalšia banálna vec ti však výrazne pomôže lepšie vybalansovať fotografiu, čím ide o jednu z najjednoduchších a najefektívnejších ciest ako nafotiť pekné zábery. Zapnutie mriežky totižto vnesie línie do zobrazovača, pomocou ktorých vieš svoju scenériu vybalansovať ako horizontálne, tak aj vertikálne.

Zaostruj manuálne

Dnešné smartfóny dokážu v automatickom režime nastaviť zaostrenie na niektoré objekty relatívne slušne, no nie všetky fotografie, ktoré budeš zachytávať, majú zjavný objekt zaostrenia. To znamená, že nie vždy smartfón automaticky zaostrí na objekt, na ktorý sa sústredíš. Najjednoduchším riešením je pred vyfotením každého obrázka ťuknúť po displeji smartfónu na sledovaný objekt.

Takéto polo-manuálne ostrenie môže pomôcť hlavne pri fotografiách objektov, ktoré sú v pohybe. Ak pred každou fotografiou zaostríš na pohybujúci sa objekt, vyhneš sa nepodarkom. Azda najlepšie je využívať manuálne ostrenie v PRO režimoch, no v tomto smere je potrebné získať istú prax.

Nezabúdaj na expozíciu

Ďalšou funkciou mobilného fotoaparátu, ktorú by si mal nastaviť manuálne, je expozícia. Kliknutím na obrazovku a konkrétny objekt, sa nastaví nielen zaostrenie, ale automaticky aj expozícia. Tá udáva množstvo svetla, ktoré prejde do fotoaparátu. Nie vždy však toto automatické nastavenie nastaví fotoaparát na tie správne hodnoty a daný objekt môže byť presvetlený alebo naopak tmavý.

Azda najjednoduchšie je expozíciu nastaviť po vyššie uvedenom kliknutí na objekt, pričom prebehne zaostrenie a zvykne sa objaviť aj vertikálna línia s ikonou „slniečka“ v strede. Pomocou pohybu tejto ikony hore alebo dole vieš upraviť svetelnosť snímky podľa obrazu svojho. Ak sa však chceš hrať so svetelnosťou obrázkov viac, v tomto smere potrebuješ PRO/Manuálny režim, kde si okrem expozície musíš dať pozor aj na ISO či rýchlosť uzávierky.

Treba si však uvedomiť, že každé nastavenie prináša svoje kompromisy. Nižšia citlivosť ISO spôsobí menšiu citlivosť senzora na svetlo, čo znamená, že bude potrebné zväčšiť clonu a/alebo spomaliť rýchlosť uzávierky. Zvýšenie citlivosti ISO naoapk umožní rýchlejšie zachytiť svetlo, a teda je možné zrýchliť uzávierku alebo zväčšiť clonu, no výsledná fotka vykáže väčšiu zrnitosť alebo digitálny šum.

Kvalita obrázka sa jednoducho znižuje so zvyšovaním citlivosti ISO. Pomôcť s týmto môže expozičný trojuholník vyššie, ktorý lepšie vysvetľuje súvislosti medzi clonou, ISO a rýchlosťou uzávierky.

Radšej nočný režim ako blesk

Mobilná fotografia si v posledných rokoch neprešla len vylepšeniami v rámci pridávania viacerých snímačov, väčších senzorov či kvalitou postprocesingu, na kvalite poskočili hlavne nočné fotografie a mnoho výrobcov do svojich smartfónov implementovalo tzv. nočné režimy. Tie vo väčšine prípadov umožnia zbaviť sa potreby blesku.

Použitie blesku väčšinou spôsobuje, že výsledná fotografia vyzerá preexponovaná, negatívne mení farby a spôsobuje, že ľudské objekty vyzerajú vyblednuto, nehovoriac o efekte červených či svietiacich očí. V tomto smere nám môže pomôcť nočný režim, ktorý použitím viacerých fotografií pri rôznych leveloch expozície vytvorí finálnu fotku obsahujúcu viac svetla bez nepríjemností spojených s bleskom. Ak tvoj smartfón nočný režim nemá, skús hľadať čo najviac zdrojov prirodzeného svetla a pohraj sa s tieňmi.

Foť do RAW

Ak chceš z fotografií vyťažiť maximum a tvoj smartfón RAW formáty podporuje, určite by si mal túto možnosť zvážiť. Bežne totižto smartfóny fotia v JPEG formátoch, ktoré podliehajú kompresii a miernemu znižovaniu kvality v dôsledku efektívnejšieho a rýchlejšieho ukladania, no v neposlednom rade aj kvôli šetreniu miesta na úložisku. To znamená, že fotoaparát zachytáva množstvo dôležitých informácií, ktoré sa po komprimácii do JPEG formátu stratia.

RAW formát je výnimočný v tom, že všetky informácie zachytené fotoaparátom (ISO, uzávierka, kontrast, saturácia a mnoho iného) ponecháva nedotknuté, čo sa prejaví aj na veľkosti výslednej fotografie. Hlavná sila RAW formátu však spočíva v jeho následných úpravách, kde sa všetky uložené informácie dajú využiť pre lepšie manipulovanie s kontrastom, saturáciu, expozíciou či vyvážením bielej.

Treba si však uvedomiť, že fotka v RAW formáte, ktorú zachytíš, nemusí hneď vo výsledku vyzerať dobre. Ako bolo spomenuté, sila RAW formátu spočíva v postprodukcii, ktorá je v tomto smere nevyhnuteľná. Napríklad, RAW fotka môže oproti JPEG fotkám poskytovať o tisícky viac úrovní jasu, čo dobre demonštroval známy YouTuber SuperSaf.

Vyskúšaj portréty

Ak je cieľom tvojej fotografie ľudský objekt, rozhodne použi portrétový režim. Ten umožní zamerať sa na danú osobu, pričom jej pozadie bude pekne rozostrené. Mnoho dnešných smartfónov už používa viacero snímačov, ktoré bokeh efekt umožňujú. V prípade smartfónov však v tomto smere stále figuruje softvér, ktorý konečné portréty dolaďuje. Ak nie si s portrétmi pomocou originálnej aplikácie fotoaparátu spokojný, odporúčame využiť Google kameru.

Pre majiteľov iPhonov Xr existuje aj šikovná aplikácia Halide Camera, ktorá fotoaparátu umožní využívať portrétový režim aj na predmety či objekty. Natívne totiž softvér umožňuje využívať portrétový režim len na ľudí. Čerešničkou na torte je potom podpora RAW fotiek aj pre „iPhonistov“.

Použi Google kameru

Pre tých, ktorí sa snažia zo svojho smartfónu vyťažiť maximum, no originálna aplikácia fotoaparátu ponúka len obmedzené možnosti, rozhodne odporúčame nainštalovať port pre Google Cameru. Stačí byť trpezlivý a nájsť si vhodný port pre svoj smartfón. Ak sa ti to podarí, Google Camera prináša úplne nové možnosti snímania fotografií a množstvo nastavení.

Za všetky spomenieme napríklad možnosť fotenia astrografických fotografií. Pomocou Google kamery môžeš totižto v nočnom režime Night Sight zmeniť zaostrenie na nekonečno, čo je pre fotenie vzdialených objektov ako sú hviezdy nevyhnutné. Netreba zabudnúť na fakt, že smartfón je potrebné umiestniť na tripod, nakoľko dĺžka snímania môže presiahnuť aj 4 minúty. Výsledok ale určite bude stáť za to.

Rovnako tak netreba opomenúť fotenie v režime HDR+, ktoré fotografiám vdýchne lepší dynamický rozsah, farby a kontrast. To všetko je dosiahnuté pomocou série fotografií s rôznymi úrovňami jasu, ktoré sa v post-processingu spoja do jednej výslednej fotografie.

Ako si Google kameru nainštalovať + na čo všetko si musíš dať pozor nájdeš –>TU<–

Klasický HDR režim je už takmer dostupný pre široké spektrum smartfónov. HDR+ režim Google kamery má však o niečo navrch a dokonca ponúka aj vylepšené HDR+, ktoré pomôže pri nočných fotografiách.

Neboj sa úprav fotografií

Mnoho smartfónov produkuje pomocou svojho post-procesingu nádherné snímky. Veľkú mieru organility vo väčšine prípadov pridá až dodatočná úprava fotografií. V toto smere sa však nebavíme o úpravách fotografií len v rámci laptopov či PC, smartfóny sú dnes dostatočné výkonné, aby si dokázal robiť úpravu pomocou aplikácií priamo v smartfóne.

Zobraziť celú galériu (11)
Adobe Lightroom/FonTech

Perfektným príkladom je aplikácia VSCO, ktorá je zadarmo a prístupná ako pre Android, tak aj iOS. Ponúka základné, ale aj širšie možnosti úprav fotografií najmä skrz rôzne filtre. Ak chceš využiť širšie možnosti úprav, vrátane editácie RAW formátov, rozhodne odporúčame slávnu aplikáciu Adobe Lightroom.

Táto aplikácie ponúka mnoho úprav zadarmo, širokú paletu nastavenia farieb, expozície, tieňov, detailov a ak máš navyše predplatné, k dispozícii je napríklad aj synchronizácia presetov s PC.

Telefóny s kvalitným fotoaparátom však stoja značnú sumu peňazí – odporúčame preto využívať zľavové kupóny na smartfóny.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP