Nočná obloha je naozaj fascinujúca a dokáže vyčariť obrazce, ktoré občas skutočne stoja za fotografiu. Aj aktuálne veľký hit v podobe kométy Neowise bol viditeľný voľným okom, a tak pri správnom smartfóne a vďaka šikovnému softvéru dokážeš zachytiť kométu, ktorá nebude v našej slnečnej sústave ďalšie tisícky rokov.

Ponúkame teda šikovné tipy, ako si krásne astrografické fotografie môžeš vytvorí len pomocou smartfónu. Základom je aplikácia Google Camera, ktorá je prítomná v smartfónoch Pixel.

Vďaka šikovným vývojárom a fanúšikom Androidov, ktorí priniesli „porty“, je ju však možné nainštalovať do širokej škály modelov a využívať funkcie ako HDR+ či už spomínaný astrografický mód.

Zobraziť celú galériu (10)
Dávid Igaz / FonTech

Najprv ale treba upozorniť, že tieto porty nie sú dostupné pre všetky smartfóny. V niektorých prípadoch sú isté funkcionality alebo módy nedostupné, respektíve problémom je aj stabilita aplikácie. V tomto návode budeme používať aplikáciu Google Camera od modera Urnyx05 vo verzii  GCam_7.3.018_Urnyx05-v2.0. Táto verzia bola v dobe písania článku najnovšia a ponúka aj spomínaný astrografický mód.

Stiahnutie a nainštalovanie aplikácie ale nestačí. Do aplikácie Google Camera je totižto potrebné importovať konfiguračný .xml súbor. Tento súbor zaručí najlepšiu spätnú kompatibilitu s tvojím smartfónom.

V prípade portu Urnyx05 sú dostupné konfiguračné súbory na tomto odkaze. V našom prípade sme port Urnyx05 a prislúchajúci konfiguračný súbor testovali na smartfóne OnePlus 7 Pro.

Pokiaľ svoj smartfón nenájdeš na zozname, nezúfaj. Port pre Google kameru sa ti možno podarí nájsť pre svoj smartfón na Google Camera Port Hube, kde je dostupných viacero portov od rôznych moderov. V prípade podpory astrografického módu odporúčame hľadať porty od verzie 7.0 a vyššie.

Po stiahnutí .xml súboru ho treba umiestniť v rámci smartfónu do špecifického priečinka, aby ho bola aplikácia schopná načítať. Na tieto úkony postačí klasická vstavaná aplikácia na správu súborov a v prípade portu Urnyx05 je potrebné vytvoriť priečinok s názvom GCam v rámci hlavného priečinka interného úložiska.

V tomto priečinku následne vytvor podpriečinky ConfigsConfigs7 podľa obrázku vyššie. Stiahnutý .xml súbor premiestni do podpriečinka Configs7. Následne stačí otvoriť aplikáciu Google kamery a niekoľkokrát poklepať v blízkosti tlačidla spúšte. Po tejto akcii by sa malo otvoriť kontextové okno, ktoré potvrdí načítanie konfiguračného súboru. Kontextové okno tak stačí zavrieť tlačidlom Cancel.

Zobraziť celú galériu (10)
Google Camera/Screenshot/FonTech

Pokiaľ si inštaláciu a vloženie konfiguračného súboru úspešne zvládol, môžeš začať s používaním Google kamery. V našom prípade nás budú zaujímať astrografické fotky, ktoré sa dajú vytvoriť vrámci režimu Nočné videnie. V tomto režime je potrebné kliknúť na šípku smerujúcu dole, ktorá sa nachádza v hornej časti obrazovky. Po kliknutí na šípku sa otvorí menu nastavení nočného režimu.

Zobraziť celú galériu (10)
Google Camera/Screenshot/FonTech

Ako je možné vidieť na obrázku vyššie, pre snímanie astrografických fotiek je potrebné zapnúť položku Astrophotography na On. Keďže snímame nočnú oblohu a hviezdy, zaostrenie musíme nastaviť na Nekonečno, respektíve na poslednú voľbu položky Zaostriť.

Následne je najvhodnejšie telefón umiestniť na statív, nakoľko pre najlepší možný výsledok je potrebné minimalizovať pohyb a snímanie astrografickej fotky častokrát trvá od 3 do 5 minút.

Niekoľko odporúčaní na záver

Niekedy sa stane, že časovač uplynie a fotka sa sníma ďalej – stane sa to z dôvodu, že sa sníma dodatočné svetlo. Pokiaľ to ale trvá pridlho, môže to byť dôsledok chyby v optimalizácii aplikácie. Pripomíname, že žiaden mód nie je 100 % funkčný. V tomto prípade je možné bez problémov proces snímania ukončiť kliknutím na spúšťač s logom štvorca.

Nočnú oblohu odporúčame snímať v lokáciach, kde je dostatok tmy a minimalizácia okolitého svetla. V meste, kde je veľa „svetelného smogu“, zrejme dobré astrografické fotky nevytvoríš.

Niekedy majú fotky tendenciu presvetliť samotný záber. Fotky ale obsahujú dostatok informácií, takže je možné aj za pomoci menších úprav vstavaného editora fotiek dosiahnuť pekné výsledky podľa svojho gusta. V prípade pokročilejších úprav odporúčame aplikáciu Adobe Lightroom.

Ukážky fotografií nočnej oblohy vytvorených cez smartfón:

Zobraziť celú galériu (10)
FonTech/Dávid Hrabčák

Zobraziť celú galériu (10)
FonTech/Dávid Hrabčák

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú