Netflix už pre televíznych tvorcov zďaleka nepredstavuje také bezpečné útočisko, ako v minulosti. Streamovacia služba si čoraz viac stráži výdaje a pokračuje len v projektoch, ktoré majú priaznivé vyhliadky na ďalší divácky úspech. Ak seriály do tejto skupiny nepatria, Netflix ich čoraz častejšie posiela na seriálový cintorín.

Dôkazov v posledných mesiacoch je hneď niekoľko, za najznámejšie zrušené projekty spomeňme Archive 81, Cowboy Bebop alebo čerstvo zarezaný Resident Evil. Správa analytickej skupiny Digital I ukazuje, že kľúčovým pre budúcnosť seriálu nemusí byť len samotná sledovanosť, ale predovšetkým iný zásadný faktor – koľko divákov vlastne seriál dopozerá až do konca.

Kľúčová hranica

Analýza ukazuje, že pokiaľ seriál do konca nedopozerá aspoň polovica divákov, ktorí si zapli jeho prvú epizódu, s vyhliadkami na ďalšie sezóny je koniec. Spoločnosť závery podporuje číslami, ktoré zozbierala monitorovaním približne 10-tisíc účtov Netflixu vo Veľkej Británii, Taliansku, Španielsku, Nemecku a naprieč ďalšími európskymi krajinami.

TMDB

Mysteriózny seriál First Kill, ktorý Netflix zrušil na začiatku augusta, len 7 týždňov po premiére, napríklad do finále videlo iba 43 % divákov, ktorí si pozreli aj jeho prvú epizódu. Dáta ukázali, že diváci o ďalšie epizódy rýchlo strácali záujem a sledovanosť prudko klesala. Podobne teraz skončil aj nečakane zrušený Resident Evil.

Záujem upadne

Postapokalyptická sci-fi novinka sa síce dokázala prebojovať do TOP 10 najsledovanejšieho obsahu, diváci však nové časti zapínali čoraz menej a poslednú epizódu už malo vidieť iba približne 45 % z domácností, ktoré si ho na začiatku zapli.

Ďalším podobným príkladom je aj minuloročná mysteriózna dráma Irregulars. Poslednú epizódu si v tomto prípade malo zapnúť približne 41 % divákov, čo zo strany Netflixu znamenalo stopku.

Percento divákov, ktorí seriál videli až do konca

  • Squid Game – 87% divákov seriál videlo do konca, dostal pokračovanie
  • Heartstopper –73 % divákov seriál videlo do konca, dostal pokračovanie
  • Love, Death and Robots (3. séria) – 67 % divákov seriál videlo do konca, dostal pokračovanie
  • Arcane – 60 % divákov seriál videlo do konca, dostal pokračovanie
  • Lincoln Lawyer – 56 % divákov seriál videlo do konca, dostal pokračovanie
  • Pieces of Her – 54 % seriál videlo do konca, pokračovanie zatiaľ nebolo potvrdené
  • Resident Evil – 45 % divákov seriál videlo do konca, bol zrušený
  • First Kill – 44 % divákov seriál videlo do konca, bol zrušený
  • The Irregulars – 42 % divákov seriál videlo do konca, bol zrušený

Pomyselnou čiarou pre pokračovanie alebo zrušenie seriálu sa teda stáva méta okolo 50 % – ak novinku do poslednej epizódy bude sledovať aspoň polovica jeho počiatočných divákov, môže sa dočkať aj ďalšej sezóny.

Samozrejme, do hry tu vstupujú aj iné faktory ako celková sledovanosť, odozva na sociálnych sieťach, kvalita seriálu, náklady a ďalšie, významnou sa však pre Netflix ukazuje najmä miera dopozerania. Ak teda nechceš, aby služba zrušila tvoj obľúbený seriál, uisti sa, že si naň v polovici nezabudol, prípadne že na pustenie si ďalších častí nečakáš príliš dlho.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP