Posledné roky boli pre astronómiu čo sa týka objavovania nových planét neuveriteľné úspešné. Dôkazom je aj fakt, že sme stihli oficiálne objaviť viac ako 5000 planét obiehajúcich okolo vzdialených hviezd, pričom ďalšie tisícky čakajú na svoje oficiálne potvrdenie.

Planéty obiehajú aj okolo exotických hviezd

Najnovšie však skupina astronómov tvrdí, že prišla na úplne novú metódu detekcie exoplanét, prípadne iných „tmavých“ objektov. Tú je pritom možné uplatniť pri hľadaní extrasolárnych planét nachádzajúcich sa v blízkosti exotických dvojhviezd, známych ako kataklizmatické premenné hviezdy. Na tému upozornil portál EurekAlert.

Metódu objavovania exoplanét vedci popísali v periodiku Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, pričom v práci týmto spôsobom preskúmali štyri známe kataklizmatické premenné hviezdy. Tiež zistili, že okolo dvoch z nich obieha „tretie teleso s hmotnosťou planéty“.

Čo sú kataklizmatické premenné hviezdy?

Ako ďalej upozorňuje portál ScienceAlert, väčšina kataklizmatických premenných hviezd sú binárne systémy, respektíve dvojhviezdne systémy pozostávajúce najčastejšie z bieleho trpaslíka a jeho hviezdneho spoločníka, obvykle v podobe červeného trpaslíka.

Táto dvojica hviezd obieha tak tesne vedľa seba, že biely trpaslík odoberá hmotu od svojho menšieho a chladnejšieho darcu (sprievodnej hviezdy). V dôsledku akrécie hmoty na bieleho trpaslíka potom dochádza k nepravidelnému veľkému zvyšovaniu jasnosti (vzplanutiam), čo je typický znak kataklizmatických premenných hviezd.

Presnejšie, dopadajúca hmota, ktorá je zvyčajne bohatá na vodík, vytvorí akrečný disk, z ktorého materiál padá na povrch primárneho bieleho trpaslíka. Materiál v disku sa tiež zahrieva a spôsobuje zvýšenú svietivosť, ktorá prekonáva svetlo emitujúce dvojicou hviezd.

V štúdii vedci zistili, že v prípade, že sa v blízkosti kataklizmatických premenných hviezd nachádza aj tretie teleso – planéta –, dôjde k ovplyvneniu rýchlosti prenosu hmoty z darcu na primárnu hviezdu a tým aj k zmene jasu celého systému. Nová metóda hľadania exolpanét v blízkosti takýchto exotických hviezd je teda založená „na zmene jasu v akrečnom disku v dôsledku perturbácie tretieho telesa, ktoré obieha okolo týchto hviezd.“

Potenciálne objavili dve nové planéty

Konkrétne sa ukázalo, že tretie teleso (planéta) v libračnom bode L1 (bod, v sústave troch telies v ktorom sa vyrovnávajú gravitačné a odstredivé sily pôsobiace na tretie teleso) môže spôsobiť oscilácie. So zmenou bodu L1 (libračný bod je dynamický a jeho poloha sa mení spolu s pohybom hviezd) sa mení aj množstvo materiálu padajúceho z darcu na bieleho trpaslíka, pričom zmena rýchlosti prenosu hmoty spôsobuje zmenu svietivosti celého systému.

„Naša práca dokázala, že tretie teleso môže narušiť kataklizmatické premenné (hviezdy) takým spôsobom, že dôjde k zmene jasu v systéme,“ uvádza hlavný autor štúdie Carlos Chavez.

V štúdii odborníci sledovali kataklizmatické premenné hviezdy LU Camelopardalis, QZ Serpentis, V1007 Herculis a BK Lyncis, pričom zistili, že dve z týchto premenných hviezd majú okolo seba telesá pripomínajúce planéty (objekty o hmotnosti planét).

M.Weiss/Center for Astrophysics/Harvard/Smithsonian

Experti teda ukázali nielen to, že v okolí exotických hviezd sa môžu nachádzať planéty, ale aj presný spôsob, ako ich objaviť. Podľa všetkého by metóda mala fungovať aj pri hľadaní planét okolo akýchkoľvek binárnych hviezdach systémov. Navyše, štúdia týmto spôsobom objasňuje aj veľké odchýlky svietivosti, ktoré boli pozorované v priebehu dlhých období (42 až 256 dní).

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú