Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Úplne nová binárna hviezda, ktorú objavil tím astronómov z Centra pre astrofyziku na Harvardskej univerzite, dokazuje existenciu špeciálneho objektu. Ten ešte donedávna popieral všetko, čo o vesmíre vieme a netušili sme, ako môže vôbec vzniknúť, informuje Phys.

Staršia ako sám vesmír

Takmer všetky hviezdy po smrti vytvoria bieleho trpaslíka – špecifický typ objektu, ktorý je mŕtvym pozostatkom kedysi planúcej a aktívnej hviezdy, pomaly chladnúci a vyhasínajúci. Vedci však prišli na to, že v niektorých prípadoch môže hviezda vytvoriť bieleho trpaslíka s extrémne nízkou hmotnosťou (ELM).

Ak sú ale naše výpočty správne, takýto objekt by vážil menej ako tretinu hmotnosti nášho Slnka a dosahoval vek nad 13,8 miliardy rokov – teda viac, než je vek celého kozmu. Ako sa však ukázalo, vo veku nášho vesmíru sme sa nemýlili a ELM biele trpaslíky vznikajú pomocou trochu iného procesu, než je zub času.

ZTF/Caltech

Za vznik takýchto malých bielych trpaslíkov totiž môže pre nás nový typ hviezdy. Binárna hviezda, ktorú astronómovia po prvý raz objavili, je jediným z miliardy kandidátov. Ide totiž o systém bieleho trpaslíka a hviezdy, ktorá ho požiera.

Urýchlenie evolúcie

Keďže ELM biele trpaslíky nemohli stratiť svoju hmotnosť tak rýchlo pasívne, nový objav vysvetľuje ich existenciu. Hmotu stratili v binárnych systémoch, kde ich čiastočne „ohlodala“ ich sesterská hviezda, vysvetľuje tím výskumníkov vo svojej novej štúdii.

K zisteniu dospeli astronómovia vďaka dátam z vesmírneho observatória Gaia, ktoré vyslala do kozmu Európska vesmírna agentúra v roku 2013 na ruskej rakete Sojuz. Zásadne však pomohol aj Kalifornský inštitút technológií (Caltech). Ako sa navyše nedávno ukázalo, kŕmiť sa môžu nielen čierny diery a živé hviezdy, ale aj samotné biele trpaslíky.

„Našli sme chýbajúci evolučný spoj medzi dvomi triedami binárnych systémov hviezd – kataklizmatické premenné a ELM biele trpaslíky – a našli sme ich slušné množstvo,“ vysvetľuje astronóm Kareem El-Badry.

Zásadne pomohli verejné dáta

Ako ďalej vysvetľuje El-Badry, bez verejných dát z astronomických prieskumov, ako Zariadenie pre pozorovanie prechodov a Gaia, by takýto objav nebol možný. Práve vďaka nim totiž znížili počet kandidátov z jednej miliardy len na 50.

El-Badry následne bližšie pozoroval 21 z týchto hviezd, pričom výberová stratégia podľa neho fungovala bezchybne. 100 % z týchto hviezd sa totiž ukázali ako binárne systémy vo fáze pred-ELM. Astronómom sa navyše nedávno naskytol pohľad aj na binárny systém dvoch hviezd, z ktorých jedna sa blíži k supernove.

Umelecká predstava binárneho systému bielych trpaslíkov. Zdroj: Caltech / IPAC

Zistili, že až 13 z týchto hviezd ešte stále stráca svoju hmotnosť a 8 z nich už sa ustálilo. Astronóm El-Badry sa rozhodol vo výskume pokračovať a preskúmať aj zvyšných 29 hviezdnych systémov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú