Usadiť sa do kokpitu najrýchlejšieho elektromobilu sveta sa zrejme väčšine z nás nepodarí. Zážitok zo zrýchlenia nám však môže priblížiť aspoň video natočené z kokpitu.

Jedno nedávno na svojom Facebooku zverejnil samotný Mate Rimac. Elektromobil Nevera zrýchlil z 0 na 340 km/h, pritom sa prehnal len pár metrov od divákov po veľmi zle upravenej trati.

Nevera je pekelne rýchly, dizajnovo nádherný a poriadne exkluzívny elektromobil, z ktorého bude vyrobených iba 150 kusov. Automobilka ho vybavila až štvoricou elektromotorov, vďaka čomu je kombinovaný výkon celej hnacej sústavy 1 408 kW (1914 koní) a krútiaci moment šialených 2 360 Nm. Dva elektromotory vpredu majú výkon 220 kW (299 koní), zadné elektromotory disponujú výkonom 480 kW (653 koní), pričom ide o údaje pre každý z nich zvlášť.

Rimac

O napájanie supervýkonných motorov sa stará 120 kWh batéria, vďaka ktorej disponuje Rimac Nevera dojazdom až 550 km na jedno nabitie podľa WLTP. Šialený výkon dopĺňa ešte šialenejšie nabíjanie. Palubná 22 kW AC nabíjačka ponúka možnosť rýchleho nabíjania výkonom až 500 kW. Z 0 na 80 % sa teda auto dokáže nabiť už za 19 minút.

Pozoruhodný výkon sa podpísal aj na dychberúcich číslach zrýchlenia. Z 0 na 100 km/h to dá Nevera za 1,97 sekundy, z 0 na 300 km/h za 9,3 sekundy a štvrť míle prejde Nevera už za oficiálnych 8,582 sekundy. Maximálnu rýchlosť udáva výrobca na 412 km/h.

To všetko zvládne elektrický hyperšport aj napriek svojej váhe 2 150 kg. Udržať na ceste auto s takmer 2 000 koňmi nie je žiadna sranda, no v prípade Rimacu Nevera tomu pomôže nová technológia riadenia krútiaceho momentu (torque-vectoring) R-AWTV, ktorá na základe zvoleného jazdného režimu zabezpečí optimálny výkon na každé jedno koleso, v závislosti od toho, či chce vodič poslať auto „bokom“, alebo či chce čo najrýchlejšie a bezpečne prefrčať zákrutou.

Technológie zohrali svoju rolu

Zrejme netreba nikomu vysvetľovať, ako ťažko môže byť auto ovládateľné pri vysokých rýchlostiach a to aj na relatívne dobrej ceste. Nevera má maximálnu rýchlosť niečo cez 400 km/h, no na trati, ktorá je zachytená na spomínanom videu, by už bola príliš nebezpečná.

Aj dosiahnutých 340 km/h bolo, vzhľadom na podmienky, veľmi riskantných. Naokolo sa totiž nachádzalo množstvo ľudí a samotná trať vyzerala ako priemerné bratislavské cesty. Napriek tomu sa vo videu auto javí veľmi pokojne a pod kontrolou.

Je vidieť, že Rimac nevyrobil len pekelne rýchly stroj, ktorý je každým dosiahnutím vyššej rýchlosti nebezpečný. Technológia R-AWTV zrejme dokáže dynamicky posielať výkon na kolesá aj v prípade, že auto nadskočí a vodič sa tak vo vysokej rýchlosti nedostane do šmyku ani pri plnej akcelerácii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP