Gigantická raketa Starship americkej spoločnosti SpaceX, ktorá patrí Elonovi Muskovi, spôsobuje úradom ďalšie problémy, upozorňuje portál SpaceNews. Viaceré vládne inštitúcie čelia kritike a sťažnostiam zo strany rôznych environmentálnych organizácií, podľa ktorých bol environmentálny posudok rakety Starship a jej okolia uponáhľaný a nedostatočný aj pri druhom štarte.

Problémom je aj tlmiaci systém

Environmentálne organizácie vyzdvihli viacero možných problémov, ktoré je nutné podrobne vyšetriť a preveriť, aby nedošlo k poškodeniu životného prostredia v okolí Starbase, kde SpaceX tieto raketa nielen konštruuje, ale tiež testuje. Jedným z problémov môže byť podľa expertov napríklad aj systém na tlmenie hluku a odklon spalín, ktorý pri štarte vypustí obrovské množstvo vody.

Podľa týchto organizácií Federálny letecký úrad (FAA) zrejme nedokázal kompletne analyzovať možné dopady štartov rakety Starship a potenciálne problémy pre živočíšne druhy v oblasti. Ekológovia sa sťažujú aj na to, že sa posudok zaoberal len samotným systémom na tlmenie hluku a nevzal do úvahy trosky, ktoré sa zo štartovacej rampy uvoľňovali pri aprílovom štarte.

SpaceX/X.com

Problémom tejto kritiky je však to, že práve systém tlmenia hluku zároveň zabraňuje uvoľňovaniu takýchto trosiek a rôznych úlomkov a nie je preto úplne jasné, o čo týmto organizáciám ide. Kým ekológovia sa však sťažujú na konanie vládnych agentúr, množstvo iných sa však sťažuje na presný opak – vláda podľa nich robí priveľa a brzdí vývoj rakety, ktorá má potenciál kompletne zmeniť smerovanie ľudstva.

NASA ju potrebuje

Starship je dôležitá nielen z komerčného hľadiska, ale aj pre vládu USA. V lunárnom programe Artemis sa totiž pre NASA stala dôležitou súčasťou projektu a zabezpečí pristátie astronautov na povrchu Mesiaca. Ak navyše dosiahne sľubované kapacity, stane sa obrovským esom v rukáve aj pre armádu.

Úrady až tak nezdržujú

Druhý let vyzeral v porovnaní s tým prvým oveľa lepšie a nedošlo k vrhaniu niekoľko ton vážiacich železobetónových úlomkov do okolia. Viaceré komplexy na odpaľovanie orbitálnych rakiet sa nachádzajú v chránených oblastiach, avšak zo žiadneho z nich neštartujú rakety, ktoré by boli čo i len porovnateľné so Starship.

Elon Musk sa už v minulosti sťažoval, že ich úrady brzdia prehnanou byrokraciou, avšak nie je jasné, do akej miery je toto tvrdenie pravdivé. Ani v jednom prípade, kedy sa takto sťažoval, nebol prototyp Starship pripravený na štart a keď sa do tejto fázy dostal, krátko na to dostal aj potrebné povolanie od FAA.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú